در حوزه روابط با کشورهای همسایه تبریز نقش تعیین‌کننده دارد

اولین نشست خبری خارج از پایتخت وزارت امور خارجه در تبریز برگزار شد.

تبریز- خبرنگار مهدآزادی- سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه، برگزاری اولین کنفرانس مطبوعاتی خارج از تهران وزارت امور خارجه در تبریز را متاثر از نقش مهم شمال‎غرب کشور در مناسبات سیاسی و بین‎المللی ایران خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران رسانه‎های آذربایجان شرقی بیان کرد: استان‎های مرزی کشور از جمله آذربایجان شرقی و غربی نقش محوری در توسعه روابط با همسایگان دارند.

وی همچنین با تاکید بر نقش آذربایجان و تبریز در یکپارچگی مملکت اظهار داشت: ایران به آذربایجانی‌ها مدیون است.

موسوی گفت: با توجه به جایگاه ویژه و استراتژیک تبریز، این شهر همواره مورد توجه دولت‎ها بوده است و می‌تواند بعنوان قطبی مهم در روابط با کشورهای همسایه نقش‌آفرینی کند.

در این جلسه خبرنگار مهدآزادی با اشاره به پیروزی حزب محافظه‎کار در انتخابات اخیر انگلستان و در نتیجه قوت گرفتن احتمال خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و با توجه به دوستی جانسون و ترامپ، در مورد آینده برجام سوال کرد که سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ اظهار داشت: ایران در مسائل داخلی سایر کشورها مداخله نمی‎کند و به نتایج انتخابات همه کشورها احترام می‌گذارد ولی نتیجه انتخابات و حتی تغییر دولت‎ها تاثیری در توافقات بین‎المللی ندارد.

موسوی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران توقع دارد اروپا و انگلستان به تعهدات خود در قبال ایران پایبند باشند و از سوی اتحادیه اروپا و انگلیس اقدامات عملی برای حفظ برجام صورت پذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد سفر قریب‎الوقوع رئیس جمهوری به کشور ژاپن اظهار داشت: ژاپن کشور مهم در شرق آسیا است که قبلا از مشتریان نفت ایران بود ولی متاسفانه با فشارهای آمریکا این ارتباط قطع شد.

وی افزود: ژاپن کشور دوست ماست و از روی حسن نیت پیشنهادهایی برای کاهش تنش در منطقه دارد و جمهوری اسلامی ایران از این حسن نیت استقبال می‎کند و امیدواریم این اقدامات به نتیجه مطلوب برسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در رابطه با اعتراف آمریکا به تحریم دارو گفت: اتفاقاً آمریکایی‎ها همیشه مدعی بودند که تحریم‎های غیرقانونی علیه ایران شامل دارو و مواد غذایی نمی‎شود ولی اخیراً با تحریم بانک مرکزی تنها راه ارتباطی برای تهیه دارو قطع شده است که این حرکت اقدامی علیه بشریت است.

وی در پایان در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت: در پی آزادی دکتر مسعود سلیمانی، ایران آمادگی خود را مبنی بر مبادله زندانیان اتباع دو کشور ایران و آمریکا اعلام کرده است.

همچنین ببینید

دولت از درد مردم غافل نیست

رئیس جمهور با اشاره به پایان زمان محدودیت تسلیحاتی ایران طبق برجام در تاریخ ۲۷ …