دستورالعمل‌های بهداشتی طولانی مدت تدوین شود

رئیس جمهور با اشاره به ادامه بیماری کرونا گفت: برای مبارزه با این بیماری، تجمعاتی مثل عروسی و عزا و فامیلی و قبیله‌ای را باید برای مدتی کنار بگذاریم.
شبکه خبر- روحانی در جلسه ستادملی مقابله با کرونا ضمن تشکر از کادر بهداشت و درمان کشور گفت: ما بطور دقیق نمی‌دانیم پایان کرونا کی هست و بنابراین دستورالعمل‌های بهداشتی باید طولانی مدت مد نظر باشد.
رئیس جمهور با قدردانی از تلاش بسیار خوب کادر درمانی کشور در زمینه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی گفت: هزار و ۹۹ بیمار کرونایی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته اند و این نشان از تلاش بسیار این گروه از اعضای کادر درمانی است.
روحانی با اشاره به گزارش ارائه شده در این جلسه در خصوص وضعیت کرونا و مقالات علمی و تلاش‌هایی که در زمینه‌های بالینی صورت گرفته است افزود: داشتن رتبه پانزدهم علمی در جهان و رتبه اول علمی در منطقه و جهان اسلام از افتخارات کشور است.
وی گفت: در این جلسه اعلام شد با بررسی‌هایی که صورت گرفته دارویی که در درمان کرونا موثر بوده به دست آمده و این دارو‌ها استفاده می‌شود و امیدواریم در سایر زمینه‌ها نیز کار‌های علمی و تحقیقاتی کشور ادامه پیدا کند.
رئیس جمهور تصریح کرد: همیشه و از دیرباز مخصوصا در سال‌های اخیر بخش بهداشت و درمان ما در سطح جهان مطرح و جزو افتخارات ما بوده است.
روحانی ادامه داد: همه مردم ما می‌دانند که یک روزی مردم ایران در نوبت بودند برای معالجه به اروپا یا آمریکا بروند و امروز بسیاری از ایرانیان و غیر ایرانیان در نوبت هستند که بیایند در ایران و معالجه شوند.
وی گفـت: حتی جراحی‌های مهم و پیچیده از طریق پیوند اعضا در ایران برای ایرانیان خارج از کشور و همچنین خارجیان صورت می‌گیرد.
روحانی افزود: در موضوع کووید ۱۹ نیز با همین تلاش و امکانات بخش درمان ما فعالیت خود را انجام دادند و با تجهیز بیمارستان‌ها در این امر فعال بودند.
وی ادامه داد: اینکه هزار سی تی اسکن و آی سی یو در این مدت سه چهار ماه آماده شده و ۴۰ سی تی اسکن جدید نیز برای بیمارستان‌ها آماده شده، مشخص است که همزمان با معالجه، تشخیص بیمارستان‌ها را هم ارتقا می‌دهیم.
رئیس جمهور از بهداشت و درمان کشور و کادر درمانی و مدافعان پرنشاط میدان سلامت که همیشه برای کشور افتخار آفریده بودند تقدیر و تشکر کرد.
رئیس جمهور گفت: نظافت شخصی و فاصله گذاری اجتماعی را باید همه رعایت کنند و دستورالعمل‌های بهداشتی باید تا زمان طولانی در دستور کار باشد.
روحانی افزود: با توجه به ویروس کووید ۱۹، حتماً باید مردم از فرگیری آن مطلع باشند، چرا که این فراگیری طولانی خواهد بود و مردم باید به این نکته توجه کنند.
رئیس جمهور گفت: برای ویروس کرونا و این اپیدمی، یک پایان مشخص در اختیار نداریم، تا زمانی که بتوانیم به یک واکسن مورد تأیید و در دسترس برسیم، مدت طولانی را پیش رو خواهیم داشت.
روحانی با تاکید بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، افزود: نباید تصور کنیم که فقط اگر امروز احتیاط و از ماسک استفاده کنیم و به شکل مکرر دستهایمان را بشوئیم و از سوی دیگر فاصله اجتماعی را رعایت کنیم، تا ۱۵ روز یا یک ماه آینده این موضوع تمام خواهد شد، این تصور اشتباه است.
رئیس جمهور گفت: ما نمی‌دانیم به طور دقیق که پایان این اپیدمی چه زمانی است، بنابر این دستورالعمل‌های اعلام شده در مدت طولانی باید مورد مراعات همگان قرار گیرد.
روحانی افزود: یعنی شستشوی دست‌ها هر چند که کاری بهداشتی است، اما جزو دستورالعمل‌های بهداشتی و منطبق با توصیه‌های اسلامی است و استفاده از ماسک در جا‌هایی که دارای جمعیت زیاد، الزامی است.
رئیس جمهور گفت: امیدواریم روزی برسد که اعلام کنیم این دستورالعمل‌ها نیاز نیست، بنابر رعایت نکات فوق بسیار مهم است، در این جلسه وزیر بهداشت گزارشی را اعلام کردند که در یک پیکی شاهد این اپیدمی هستیم و منشأ آن یک مراسم عروسی بوده است.
روحانی ادامه داد: آن منطقه به عبارتی جامعه بدون مشکلی بوده است، اما با برگزاری مراسم عروسی بعد از آن مشکلاتی برای مردم و کادر درمانی ایجاد شده است، چنین اقداماتی خسارتی را برای اقتصاد و فرهنگ کشور به همراه خواهد داشت.
رئیس جمهور گفت: خواهشمندم تمامی مردم به آنچه مدنظر برای آینده است، به لحاظ دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت کنند، به هفته و آینده یک ماه نباشد، حداقل به عنوان چند ماه مدنظر قرار دهند.
روحانی با اشاره به اینکه آقای ملک زاده در گزارش خود از حوزه بهداشت آینده یک سال را مطرح کرد، افزود: حالا ما بیان می‌کنیم، حداقل مردم برای آینده چند ماه نکات را رعایت کنند و در طول سال باید مراقبت کنیم تا ببینیم در آینده چه پیش خواهد آمد.
رئیس جمهور گفت: برای مقابله با کرونا، اولویت اول ما باید فضای مجازی باشد.
روحانی با اشاره به اینکه ما در فعالیت اجتماعی حتی الامکان باید از فضای مجازی استفاده کنیم، افزود: فضای حقیقی باید اولویت دوم ما باشد، اولویت اول ما باید فضای مجازی باشد.

همچنین ببینید

تبریزی‌ها چراغ خاموش نفس بکشند!

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: پیگیر سهمیه گاز برای نیروگاه تبریز بودیم ولی …