دستور ویژه رئیس جمهور برای بسیج تمام امکانات جهت امداد رسانی و اسکان زلزله زدگان

زلزله ای به بزرگی ۹/۵ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۲ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه بامداد روز جمعه، منطقه واقع در شهرستان های میانه، سراب ، ورزقان و کندوان در استان آذربایجان شرقی را لرزاند.
این زلزله که در استان های آذربایجان غربی، گیلان، ‌زنجان و اردبیل احساس شد، شش شهر و ۱۴۰ روستا در آذربایجان شرقی را تحت تاثیر قرار داد و علاوه بر پنج فوتی بیش از ۵۰۰ نفر نیز مصدوم بر جای گذاشت و جزو معدود زلزله‌هایی بود که در دو ساعت اول بیش از ۴۰ پس لرزه خیلی شدید داشت.
روحانی، ریاست جمهوری کشورمان در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی دستور ویژه ای برای بسیج تمام امکانات جهت امدادرسانی به زلزله‌زدگان استان را صادر کرد.
ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه نیز با انتشار پیامی با آسیب دیدگان زلزله آذربایجان شرقی ابراز همدردی کرده و برای رسیدگی به مشکلات تاکید کرد.
همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی به همین مناسبت بر رفع نیاز‌ها و اسکان اضطراری آسیب دیدگان زلزله آذربایجان شرقی تاکید کرد.
وی از نهاد‌ها و سازمان‌های مسئول خواست در امر امداد و نجات در اسرع وقت و با بهره‌گیری از همه امکانات موجود، به رفع نیاز‌ها و اسکان اضطراری زلزله زدگان و درمان مصدومان و مجروحان بپردازند.
اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نیز در تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی بر ضرورت امدادرسانی فوری به زلزله زدگان میانه و سراب با بسیج تمامی امکانات استان و اعزام گروه های امداد رسان و ارزیاب به مناطق زلزله زده تاکید کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی، با تأکید بر اینکه صنایع همواره به مسئولیت اجتماعی خود پایبند هستند، گفت: تمامی بخش‌های زیرمجموعه این وزارتخانه مثل همیشه برای عمل به مسئولیت اجتماعی‌شان در زمین‌لرزه میانه آماده هستند و به روند امدادرسانی کمک خواهند کرد.
رضا رحمانی پس از بازدید از روستای زلزله‌زده ورنکش از توابع بخش ترکمانچای میانه اظهار کرد: در اولین جلسه هیئت دولت، گزارشی از وضعیت منطقه و خسارات و صدمات ناشی از این حادثه ارائه خواهم کرد و قطعاً دولت نیز تصمیمات لازم برای کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان، جبران خسارت‌های واردشده و بازسازی مناطق زلزله‌زده را اتخاذ خواهد کرد.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز با تاکید بر اینکه امدادرسانی به سانحه دیدگان باید در اولویت قرار گیرد گفت: تمامی واحدها و سازمان‌ها و ارگان‌های امداد رسان موظف به ارائه سریع و به موقع خدمات به زلزله زدگان هستند و در صورت نیاز با هماهنگی استانداران مناطق زلزله زده، امکانات و توانمندی‌های لازم در این خصوص به کار گرفته شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با صدور دستور فوری به روسای سازمان های تامین اجتماعی و بهزیستی کشور بر امداد رسانی به هموطنان زلزله زده استان آذربایجان شرقی تاکید و نماینده ویژه خود را برای پیگیری و ارائه گزارش مستمر وضعیت آسیب دیدگان انتخاب کرد.
محمد شریعتمداری در نامه ای خطاب به آقایان رومیانی، قبادی دانا و سالاری مسئولان سازمان های تامین اجتماعی و بهزیستی کشور خواستار پیگیری فوری وضعیت آسیب دیدگان شد.
محمدرضا پورمحمدی، استاندار آذربایجان‌شرقی که در اولین ساعات بعد از زلزله در مناطق آسیب دیده حضور یافته بود، با بیان اینکه اسکان اضطراری روستاهای زلزله زده انجام شده است، گفت: آوار برداری روستای ورنکش ترکمانچای، ورزقان و یک روستای دیگر ترک با سرعت در حال انجام است و تجهیزات لازم برای آواربرداری به این مناطق اعزام شده است.
وی با بیان این که آب و برق مناطق زلزله زده وصل شد و در واقع اکنون وضعیت نگران کننده ای وجود ندارد، افزود: هر چند برخی دستگاه‌ها برای کمک اعلام آمادگی کرده‌اند، اما منابع هرچه بیشتر باشد، بازسازی نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
شهردار تبریز نیز از اعزام تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین این مجموعه به منطقه زلزله‌زده شهرستان میانه خبر داد.
ایرج شهین باهر با تسلیت جان باختن تعدادی از هم استانی ها در این حادثه، اظهار داشت: شهرداری تبریز در کنار خانواده‌های حادثه دیده است و در صورت نیاز با تمام ظرفیت برای کمک به آسیب دیدگان آمادگی کامل دارد.
وی افزود: در این راستا شهرداری تبریز دو دستگاه بابکت به مناطق زلزله زده استان ارسال کرده و سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری تبریز نیز شش دستگاه کمپرسی و دو دستگاه بابکت به مناطق زلزله زده ارسال کرده تا امر آواربرداری تسریع شود.
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات نیز درتوییتر خود نوشت: «‌تمامی ۲۰۲۴ سایت ارتباطی آذربایجان‌شرقی وضعیت سبز دارند و‌ تاکنون مشکل دسترسی نداشتیم. با دقت مشغول پایش شبکه و افزایش ظرفیت هستیم. وزارت ارتباطات امکاناتش را برای امدادرسانی بسیج کرده و در آماده‌باش قرار دارد.
اکبر فتحی، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به وقوع زلزله در آذربایجان شرقی اظهار داشت: این حادثه تاکنون به ۱۱۵۰ رأس دام سبک و سنگین و بیش از ۲۷۰ جایگاه دامی این استان خسارت وارد نمود.
وی افزود: ۳۰۰ رأس دام سنگین و ۸۵۰ رأس دام سبک در اثر تخریب اماکن دامی تلف شده‌اند که اقدام‌های لازم در خصوص دفن بهداشتی آنها در حال پیگیری و انجام است.
فتحی افزود: اکیپ‌های خدمت رسان اداره کل دامپزشکی استان برای دفن بهداشتی و ضدعفونی اماکن دامی در شهرستان‌های زلزله زده حضور پیدا کردند.
نیرومند اسکویی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان‌شرقی نیز در این خصوص با بیان این که زمین‌لرزه آسیبی به واحد‌های صنعتی و تاسیسات عمومی شهرک‌های صنعتی مستقر در میانه وارد نکرده است، خاطرنشان ساخت: در پی زلزله اخیر در میانه، اکیپ‌هایی از شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان شرقی در اولین فرصت به منطقه اعزام شدند تا نسبت به ارزیابی آسیب‌های احتمالی وارد شده به شهرک‌های صنعتی منطقه اقدام کنند.
معاون استاندار آذربایجان‎شرقی و فرماندار میانه از تامین چادر و غذای ۷۲ ساعته از سوی هلال احمر در روستاهای زلزله زده شهرستان خبرداد و گفت: با توجه به سردی هوا و به منظور تامین گرمایش چادرها نیاز به سوخت نفت سفید داریم و امیدواریم در سریعترین زمان ممکن تامین شود.
محمدرضا مشایخی اولویت اول شهرستان و سازمان های مربوطه نظامی، غیرنظامی و دولتی را تعامل در آواربرداری برای کاهش دغدغه های روانی مردم و سبب تسریع در خدمات رسانی برشمرد و گفت: آواربرداری از مکان های دامی و دفن اصولی احشام از بار روانی موضوع و دغدغه بهداشت محیط می کاهد.
همچنین محمدباقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان ‌شرقی از اسکان ۴۵۵ خانوار زلزله‌زده در روستاهای میانه خبر داد و اعلام کرد: ‌بر اثر زلزله بامداد ‌روز جمعه ۱۵۰۰ واحد مسکونی در روستاهای میانه بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسات دیده و تا‌کنون ۴۵۵ خانوار زلزله‌زده اسکان اضطراری یافته‌اند‌.
وی با اشاره به اینکه ۳۵۰ دستگاه گرمایشی والور بین زلزله زدگان توزیع شده است، خاطرنشان کرد: یک هزار و ۵۸۰ بسته غذایی ۷۲ ساعته نیز بین زلزله‌زدگان توزیع شده است.
جمعیت هلال احمر آذربایجان شرقی نیز از اعلام کرد: ‌در پی این حادثه ۳۴ تیم عملیاتی و ارزیاب شامل ۱۱۰ نفر به مناطق مختلف اعزام شدند. ۱۷ روستا آسیب دیده و هفت روستا به اسکان اضطراری نیاز دارند و‌ تاکنون ۳۱۰۰ نفر از زلزله‌زدگان در اردوگاه اسکان یا به صورت فردی، با نصب ۷۷۶ دستگاه چادر اسکان اضطراری داده شدند.
محمد وحدتی هلان، رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی و نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی در تشریح جزییات خسارات ناشی از وقوع زلزله در استان آذربایجان شرقی، گفت: با وجود بزرگی دامنه این زلزله به سایر شهرستان‌های اطراف میانه خسارت جدی وارد نشده است، ضمن اینکه ستاد مدیریت بحران نیز از همان ساعات اولیه وقوع زلزله در این منطقه وارد عمل شده و امدادرسانی به نحو مطلوب صورت گرفته است.
احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز در مجلس نیز گفت:‌ زلزله خللی در امور روزمره مردم ایجاد نکرده و وضعیت شهرهای استان آذربایجان شرقی کاملا عادی است.
وی افزود: درباره خسارات وارد شده به واحدهای مسکونی ارزیابی خسارات توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال انجام است و طی روزهای آتی اعلام خواهد شد.
سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه نیز از دستور ویژه سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به فرماندهان نیروی زمینی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و معاون آماد و پشتیبانی سپاه برای کمک به مردم آذربایجان‌شرقی در مناطق زلزله‌زده خبر داد.
وی افزود: قرارگاه شهید باکری و سایر یگان‌ها و ظرفیت‌های سپاه و بسیج تا پایان عملیات امدادی و خدماتی و عادی شدن وضعیت و زندگی جاری مردم عزیز، در کنار آنان بوده و همراه با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در مناطق زلزله‌زده فعال و به تامین امکانات و نیازمندی‌ها خواهند پرداخت.
سردار حسین عبدی، فرمانده انتظامی آذربایجان‌شرقی نیز با بیان اینکه یگان‌های انتظامی از ابتدای وقوع زلزله در مناطق آسیب دیده حضور داشتند، گفت: تا برقراری وضعیت کاملا عادی و امنیت کامل، پلیس در منطقه حضور دارد.
وی افزود: پلیس به عنوان یگان فوریتی در روستاهای زلزله زده حضور یافت و بلافاصله با استقرار ایست بازرسی و پاسگاه جهت برقرای امنیت در این مناطق مستقر شد و هم اکنون امنیت کامل در مناطق آسیب دیده برقرار است و مشکل خاصی در این زمینه نداریم.
همچنین مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی، امیر حسین بهداد نیز با اشاره به حضور به موقع کارشناسان این نهاد در شهرستان‌های میانه و سراب جهت جلوگیری از شیوع بیماری های عفونی، از عملیات دفن بهداشتی لاشه احشام تلف شده و سمپاشی جایگاه‌های دامی در مناطق زلزله‌زده خبر داد.
مدیرکل بهزیستی آذربایجان‌شرقی، محسن ارشد زاده نیز با ابراز تاسف از حادثه زلزله در میانه، اعلام کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده ۲۱ تیم حمایت روانی – اجتماعی در مناطق زلزله‌زده حضور می یابند تا از لحاظ روحی و روانی به مردم آسیب دیده مشاوره ارائه دهند.
وی در حاشیه جلسه اضطراری شورای هماهنگی ادارات تابعه وزارت کار با حضور نماینده ویژه وزیر کار، اظهار گفت: این اداره کل هفت مرکز شبانه روزی در سراب، هشترود و میانه دارد که با وقوع زلزله بلافاصله کارشناسان شان به محل اعزام شدند.
امیر سرتیپ دوم عیسی میرزایی، فرمانده‌ قرارگاه تاکتیکی لشکر ۲۱ حمزه ارتش در آذربایجان نیز از حضور ارتش تا آخرین لحظه مدیریت حادثه در کنار مردم زلزله‌زده خبر داد و افزود: تا زمانی که زلزله‌زدگان آرامش خود را به دست آوردند، در مناطق زلزله زده حضور خواهیم داشت.
وی افزود: از لحظه وقوع زلزله، تیپ ۳۶ میانه، تیپ ۴۰ سراب، تیپ ۳۲۱ مراغه و دیگر یگان های مستقر در مراغه و تبریز در حالت آماده باش قرار دارند.
مرتضی آبدار، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی نیز گفت: بر اساس ارزیابی‏های صورت گرفته و طبق گزارش‏های رسیده، زلزله اخیر خسارتی به بناهای تاریخی آذربایجان شرقی وارد نکرده است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی افزود: به‌دلیل شدت زلزله و وقوع پس‌لرزه‌ها کارشناسان میراث فرهنگی و عوامل یگان حفاظت به طور مداوم در حال بررسی شرایط هستند و در صورت وصول گزارشی مبنی بر خسارت به آثار و ابنیه تاریخی اطلاع رسانی خواهد شد.
همچنین یعقوبی، معاون فرماندار ویژه میانه از وقوع انفجار شدید در یکی از روستاهای میانه پس از وقوع زلزله خبر داد و افزود: مرکز زلزله بخش کندوان شهرستان میانه است و درحال بررسی خسارت‌های زلزله هستیم.
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرمانداری ویژه شهرستان میانه اعلام کرد: مرکز زلزله شهر ترک است، گزارشاتی از روستاهای شهرستان میانه واصل شده که در حال جمع بندی و تشکیل جلسه مدیریت بحران هستیم.
وی افزود: اطلاعات دقیق از میزان خسارت‌های مالی و جانی در دست نیست ولی انفجاری در یکی از روستاهای شهرستان رخ داده است.
یعقوب شیویاری، نماینده مردم میانه در مجلس با اشاره به این که در این حادثه ۴۰ روستای شهرستان میانه دچار تخریب ۵ تا ۷۰ درصدی شده است، افزود: از لحظه اعلام زلزله در میانه به منطقه و کانون زلزله آمدیم وضعیت آرام بوده و مردم زلزله‌زده اسکان موقت دارند.
وی با بیان اینکه از صبح جمعه عملیات آواربرداری آغاز شده است، گفت: از روز شنبه عملیات آواربرداری به‌صورت جدی دنبال می شود و از همه مردم درخواست داریم تا آرامش خود را حفظ کنند.
محمدباقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی نیز گفت: تا کنون ۴۵۵ خانوار زلزله زده اسکان اضطراری یافتند و توزیع چادر برای اسکان موقت ادامه دارد.
وی افزود: آواربرداری روستاهای ورنکش، هریس و هلمسی و یک روستای دیگر آغاز شده که تجهیزات لازم در منطقه مستقر است.
میرهادی قره سید رومیانی، معاون پارلمانی و نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی از آمادگی کامل تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های تابعه این وزارتخانه برای ارائه خدمات به زلزله‌زدگان خبر داد.
وی در حاشیه جلسه اضطراری شورای هماهنگی ادارات و سازمان های تابعه وزارت کار در آذربایجان شرقی گفت: تمامی مراکز درمانی تامین اجتماعی آذربایجان شرقی از آمادگی کامل برای پذیرش مصدومان زلزله برخوردار هستند و خدمات بیمه ای ویژه برای کارفرمایان و کارگرانی که فعالیت کارگاه آنها براساس زلزله دچار مشکل شده اند، ارائه و بیمه بیکاری نیز برای آنها برقرار می شود.
عزیز جوانپور، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان‌شرقی نیز از آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای اسکان زلزله‌زدگان در میانه و سراب خبر داد.
حافظ باباپور، مدیرکل بنیاد مسکن استان آذربایجان شرقی نیز که از اولین ساعات وقوع زلزله در مناطق زلزله زده شهرستان میانه حضور داشت، گفت: اقدام به موقع بنیاد مسکن استان در آواربرداری و تشکیل پرونده در روستاهای زلزله زده هد ف اصلی ما در اولین گام بازسازی مناطق زلزله زده می باشد.
فرمانده سپاه ناحیه مراغه، سرهنگ پاسدار سعید رشیدی نیز با اشاره به ارسال نخستین محموله کمک‌های مردمی به زلزله زدگان میانه‌ای اظهار داشت: این کمک‌ها در قالب یک هزار تخته پتو به ارزش ۸۵۰ میلیون ریال با یک دستگاه کامیون به میانه ارسال شد.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: سپاه ناحیه مراغه آمادگی دارد لوازم گرمایشی، خوراکی، کنسرو و اقلام مورد نیاز هموطنان برای زلزله زدگان میانه‌ای را جمع  آوری کرده تا در کمترین زمان به دست هم استانی‌های زلزله زده برسد.
همچنین امیر، ولیعهد و نخست‌وزیر کویت در پیام‌هایی جداگانه قربانی شدن چند شهروند ایرانی در حادثه زلزله آذربایجان شرقی را به حسن روحانی تسلیت گفتند.
صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت در پیامی به حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان، گفت: از خداوند متعال می‌خواهم که مسئولان ایران آثار فاجعه‌آمیز این حادثه را پشت سر بگذارند.
از سوی دیگر، نواف الاحمد، ولی‌عهد و جابر المبارک، نخست‌وزیر کویت پیام های مشابهی به روحانی ارسال کردند.
وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز با صدور پیامی وقوع زلزله در استان آذربایجان شرقی که به کشته و زخمی شدن شماری از ساکنین این منطقه منجر شد را تسلیت گفت و آمادگی این کشور برای کمک به ایران را اعلام کرد.
همچنین فلیکس تسولاکیان، وزیر موقعیت‌های اضطراری جمهوری ارمنستان آمادگی کشورش را برای مشارکت در امدادرسانی به آسیب‌دیدگان زلزله آذربایجان شرقی اعلام کرد.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …