دغدغه تحصیلات عالی!

در گذشته نه چندان دور، تحصیلات عالی در کشور ما از ارزش خاصی برخوردار بود و کسانی که موفق به ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی می‌شدند به جایگاه ممتازی در جامعه دست می‌یافتند. آنها از درآمد خوبی برخوردار می‌شدند و جامعه نیز احترام خاصی برای آنها قایل می‌گردید.
دیری است که بسیاری از دارندگان مدارک تحصیلی عالی نه تنها امتیازات سابق را ندارند بلکه اغلب یا بیکارند و یا از روی ناچاری در مشاغل پایینی کار می‌کنند. از این رو نه درآمد کافی دارند و نه از آن احترام سابق در جامعه برخوردارند.
یکی از عوامل اصلی این پدیده افزایش بیش از حد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در کشور است، اخرا نیز یک استاد دانشگاه در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها مطرح کرده است که تعداد دانشگاه‌ها از میزان نیاز جامعه فراتر رفته و لاجرم تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز بیش از نیاز جامعه است.
استاد یاد شده برای رفع این مشکل، پیشنهاد ادغام دانشگاه‌های دولتی را مطرح کرده است. البته در این راستا لزوم جلوگیری از رشد کمّی دانشگاه‌های غیردولتی نیز ضروری می‌نماید.
بدیهی است که ممانعت از گسترش کمّی دانشگاه‌ها باید با تلاش در جهت توسعۀ کیفی این موسسات توام باشد.
در صورتی که تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به اندازۀ نیاز جامعه باشد و از طرف دیگر بین رشته تحصیلی فارغ‌التحصیلان با مشاغل موجود در جامعه
تناسب بوجود آید ، آنگاه می‌توان امیدوار بود که اولاً از میزان بیکاری کاسته شود و ثانیاً فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در مشاغلی متناسب با شأن خود به کار گرفته شوند و به درآمد کافی و جایگاه اجتماعی شایسته دست یابند.
ضمنا آن دسته از جوانانی که به علت کاهش پذیرش دانشجو موفق به ادامه تحصیل نمی‌شوند نیز می‌توانند به کسب مهارت‌های فنی و حرفه‌ای روی بیاورند و وارد بازار کار شوند.

همچنین ببینید

یک روز بدون دخانیات!

از سال ۱۹۸۷ کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی روز ۳۱ ماه مه را روز جهانی …