دنیا به نفت ایران نیازمند است

معاون اول رئیس جمهور اظهار کرد: همه دنیا به نفت ایران نیازمند است و می‌توانیم برای فروش نفت راهکار‌هایی را ایجاد کنیم.

صدا و سیما- اسحاق جهانگیری در نشست هم‌اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران و فعالان تجاری با بیان اینکه تلاش آمریکا برای جلوگیری از صادرات نفت ایران خیال‌واهی است، گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی در دولت روحانی بر اساس تعامل سازنده با جهان و حل مسائل مختلف در منطقه خاورمیانه و در سطح بین‌المللی از طریق گفت و گوی سیاسی است.

وی ادامه داد: برمبنای همین خط مشی برای کاهش خیلی از مسائل از جمله مسئله هسته‌ای وارد گفت‌وگوی عمیق، پیچیده و طولانی با کشورهای گروه ۵+۱ و اتحادیه اروپا شدیم و به برجام رسیدیم.

جهانگیری دستیابی به پیمان‌های بین‌المللی را یکی از دستاوردهای بشریت برای کاهش تنش‌ها و ایجاد صلح در جهان دانست و افزود: هر حرکتی خلاف این، حتماً حرکتی ضد انسانیت و تهدیدکننده است.

جهانگیری اضافه کرد: ترامپ هشدار جدی و خطرناک برای جامعه بین‌الملل است که نمی‌توان به سادگی از کنار آن عبور کرد و باید به این مسئله توجه ویژه داشت.

وی با بیان اینکه شرایط خطیری پیش‌رویمان است، گفت: این شرایط بن‌بست و شرایط بحرانی برای ما نیست بلکه شرایطی است که عوامل جدیدی وارد آن شده و نیازمند آن هستیم راهکارهای جدیدی با دوستان‌مان برای آن ارائه دهیم.

جهانگیری افزود: ایران ظرفیت بزرگی در داخل و منطقه دارد و می‌توانیم راهکارهای جدیدی را ارائه و با موفقیت از این مشکلات عبور کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در جنگ تحمیلی حتی یک قطعه مورد نیاز وسایل جنگی را به ما ندادند اما توانستیم مشکلات را به خوبی پشت‌سر بگذاریم بنابراین می‌توانیم و می‌دانیم از تنگناها چگونه عبور کنیم.

جهانگیری، همکاری جدی دولت و بخش خصوصی را ضروری دانست و افزود: در این مقطع برای اینکه اقتصاد ایران را با روش صحیح مدیریت کنیم تا به اقتصاد کشور و زندگی مردم آسیب نرسد باید در کنار هم قرار گیریم و ملت ایران باید متحد در این صحنه حضور داشته باشد.

وی اضافه کرد: در مقابل راهبرد به هم ریختن اقتصاد ایران از سوی آمریکا راهبردی به عنوان مقاومت هوشمندانه اقتصاد برای حل مسائل اقتصادی را انتخاب کرده‌ایم.

جهانگیری گفت: تحریم‌های شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کنگره و دولت آمریکا در دو و نیم سال از دوران دولت روحانی علیه ایران در حال اجرا بود اما در همان مدت روند شاخص‌های اقتصاد ایران، مثبت بود و تورم به شدت روند کاهشی و تا قبل از اجرایی شدن برجام، سرمایه‌گذاری رشد مثبتی پیدا و از منفی شش و هشت دهم به مثبت سه تغییر کرد.

وی ادامه داد: بخش خصوصی با انگیزه وارد فعالیت و کار شد و اگر طرف‌های داخل برجام به تعهدات‌ خودشان عمل کرده بودند امروز شرایط اقتصادی ایران برای ملت‌مان شرایط بسیار مساعدی بود.

جهانگیری افزود: ملت ایران این شرایط را به خوبی درک می‌کند که از چه محل و مرکزی تلاش می‌شود زندگی آنها عقب نگه داشته شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: ما دنبال شرکای واقعی خودمان بودیم تا بین شرکت‌های ایرانی و خارجی برای صدها هزار میلیارد دلار سرمایه‌گذاری تفاهم شود. علاوه بر نفت و گاز ما در صنایع معدنی نیز شرایط مساعدی داریم.

وی گفت: ایران جزو کشورهایی است که سابقه صنعتی طولانی دارند زیرساخت‌ها، بنادر و راه‌آهن ایران شرایطش برای کار اقتصادی جدی مهیاست. خودمان را برای شرایط جدید آماده می‌کنیم.

جهانگیری افزود: آمریکایی‌ها اعلام کردند که از نوامبر، صادرات نفت ایران قطع خواهد شد اینها خیال‌های واهی است که در سر دارند و فکر می‌کنند که قادر هستند ایران را متوقف کنند هم دنیا نیازمند نفت ایران است و هم ما قادر هستیم روش‌هایی را در پیش بگیریم که نفت‌‌مان را صادر کنیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط با کمک بخش خصوصی همکار و شریک خود در خارج کمک می کنند که ما در این مقطع زمان بتوانیم کشور و اقتصادمان را به خوبی اداره کنیم. ما سازوکارهای لازم را در دولت ایجاد و بدترین شرایط را هم پیش‌بینی و سناریوهای مختلفی را طراحی کرده‌ایم.

جهانگیری ادامه داد: باید بتوانیم کالاهای‌مان را صادر کنیم و منابع ارزی حاصل از نفت و کالاهای غیر نفتی‌مان در دسترس‌مان قرار گیرد و بتوانیم نیازهای اساسی خود را از خارج از کشور تأمین کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران نمی‌تواند نسبت به این مسائل بی‌تفاوت باشد، ادامه داد: براساس نیازهایمان کالاها را گروه‌بندی کرده‌ایم که به هر شکل بتوانیم نیازهای مردم را تأمین کنیم برای بخش خصوصی فرصت خوبی پیش‌بینی و تلاش کرده‌ایم قیمت ارز را در داخل کشور مدیریت کنیم.

جهانگیری افزود: ممکن است بر اثر یک اقدام تند آمریکا که اعلام خروج از برجام بود تلاطم کوتاه‌مدتی در برخی از بخش‌های اقتصادی کشور اتفاق افتاده باشد اما حتماً تلاش خواهیم کرد که مانع ایجاد تلاطم‌های بعدی در اقتصاد کشور شویم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برنامه‌هایمان را به گونه ای طراحی کرده‌ایم که نگذاریم اقتصاد کشور از این مرحله آسیب ببیند، اضافه کرد: امیدوارم با کمک کشورهای دوست و کشورهایی که رابطه‌های خوبی با آنها داریم، اقتصادمان را هدایت کنیم.

همچنین ببینید

توطئه دشمنان برای تفرقه بین ایران و عراق اثر ندارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: دشمنان سعی بر تفرقه بین دو ملت ایران و …