دولت‌های منطقه نتیجه اعتماد به ستمگران جهان را می‌بینند

رهبر معظم انقلاب اسلامی اظهار داشتند: جوامع بشری اگر به دستورات کاربردی قرآن عمل بکنند بی تردید از همه مشکلات نجات پیدا می کنند.
پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر- حضرت آیت ا… سیدعلی خامنه‌ای در محفل انس با قرآن کریم در حسینیه امام خمینی (ره)، تاکید کردند: قرآن کتاب زندگی است. اگر آحاد بشر قواعد زندگی را با قرآن تطبیق کنند، سعادت دنیا و آخرت نصیب آن‌ها خواهد شد. مشکل ما این است که زندگی را با قواعد قرآن تطبیق نمی‌دهیم؛ مثل کسی که به پزشک مراجعه می‌کند و نسخه‌ پزشک را می‌گیرد، لکن به این نسخه عمل نمی‌کند؛ این مراجعه به نسخه‌ پزشک بدون عمل به نسخه اثری نخواهد داشت. وضع ما اینگونه است.
ایشان افزودند: قرآن هم کتاب معلّم و معرفت است؛ یعنی دل را و اندیشه‌ انسانی را سیراب می‌کند. قرآن برای آن کسانی که اهل معرفت‌آموزی هستند یک سرچشمه‌ تمام‌نشدنی است. لکن علاوه بر اینها، قرآن دستور زندگی هم هست.
رهبر انقلاب افزودند: قرآن می‌فرماید به ظالم اعتماد نکنید و گرایش پیدا نکنید. نتیجه‌ اعتماد کردن به ظالم همان می‌شود که دولت‌های مسلمان به ظالم‌ترین و ستمگرترین عناصرِ عالم اعتماد می‌کنند و نتیجه‌اش را مشاهده می‌کنند.
ایشان ادامه دادند: بخشی از دستورات کاربردی قرآن مربوط است به مناسبات اجتماعی؛ مثلاً غیبت نکنید. این، مناسبات اجتماعی را تنظیم می‌کند. شما وقتی غیبت می‌کنید، دل خودتان و برادرانتان را چرکین می‌کنید؛ واقعیّت یک برادر و خواهر مؤمنی را که پنهان است، بیخودی به رخ این و آن می‌کشید؛ یک کار غلط و نادرست! او هم نسبت به شما ممکن است این کار را بکند. این، زندگی و روابط اجتماعی را از نظم صحیح خارج می‌کند. یا در قرآن می‌گوید اگر با کسی مخالفید، این موجب بی‌انصافی درباره‌ او نشود. این یک دستور کاربردی است. شما ممکن است با کسی مخالف باشید؛ امّا این موجب نشود در آنجایی که حق با او است، این حق را پنهان کنید یا بی‌انصافی کنید. یا می‌فرماید در امانت خیانت نکنید. امانت فقط پولی نیست که شما دست بنده دارید؛ مقام و مسئولیّتی هم که به وسیله‌ شما به من داده شده امانت است. اگر چنانچه این امانت را درست عمل نکنم، این خیانت در امانت است. شما ببینید اگر همین یک دستور را ما عمل بکنیم، چه اتّفاقی خواهد افتاد!

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …