دیار کریمان، فرزند قهرمان خود را در آغوش گرفت

هم‌زمان با تشییع پیکر پاک فرزند کرمان حاج قاسم سلیمانی جمعیتی میلیونی اشک‌ریزان به خیابان‌ها آمدند و فرزندان خود را به‌عنوان سربازان فرمانده مقابل سردار به‌صف کردند.

مهر- کرمان استان حاج قاسم‌هاست؛ هزاران نفر لباس شهادت بر تن کردند و آماده شدند تا پای خود را جای پای سردار دل‌ها محکم کنند و فریاد انتقام سر دهند.

سردار ما به رفیقان شهیدش در لشکر ۴۱ ثارا… پیوست، در استان کرمان شش هزار و ۵۴۴ نفر شهید شده‌اند، ۱۱۵ خانواده دو شهید و ۱۸ خانواده سه شهید در کرمان وجود دارند و تعدادی از خانواده‌ها نیز چهار شهید تقدیم انقلاب کرده‌اند تمام این خانواده‌ها به عشق حاج قاسم سلیمانی فرزندانشان را به جبهه می‌فرستادند، حاج قاسم وقتی‌که در کرمان بود به بسیاری از این خانواده‌ها به‌خصوص پدر و مادرهای مسن و تنها سر می‌زند و مشکلاتشان را مورد رسیدگی قرار می‌داد، حالا بسیاری از این پدر و مادرهای شهید بار دیگر در کرمان داغدار شده‌اند.

این پایان کار نیست؛ اکنون شهادت به آرزوی بسیاری از حاج قاسم‌های شهر تبدیل‌شده است. بسیاری از این افراد در کودکی بارها داستان‌های واقعی رشادت‌های حاج قاسم را از بزرگ‌ترها شنیده‌اند و آرزویشان رسیدن به جایگاه حاج قاسم است.

شهر کرمان پدر معنوی خود را تشییع کرد، حاج قاسم در کنار هم‌رزمانش به خانه ابدی‌اش رفت اما اندیشه‌ای که سردار سلیمانی در ذهن تک‌تک فرزندان استان کرمان ایجاد کرده موجب شد بسیاری از جوانان لباس رزم بر تن کنند و پرچم قرمز خون‌خواهی سردار را در دست بگیرند.

از فرودگاه کرمان تا میدان آزادی از میدان آزادی تا میدان مشتاق و از آنجا تا بام کرمان که به گلزار شهدا ختم شد مملو از کرمانی ها بود. هزاران نفر از استان‌های مجاور به شهر کرمان آمده بودند، تکایا، مساجد، مدارس و اقامتگاه‌های کرمان مملو از میهمانان سردار بود و مردم کرمان میزبان کرامت حاج قاسم بودند.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایسنا، سخنگوی سپاه پاسداران در مراسم تشییع پیکر پاک شهید سردار سلیمانی گفت: مردم ایران تکلیف و وظیفه خود را انجام داده و اقیانوس بیکران و جمعیت میلیونی شرکت کننده در مراسم تشییع موید این امر بود.

سردار رمضان شریف ضمن تقدیر و تشکر از مردم استان کرمان و شرکت کنندگان دراین مراسم اظهار کرد: نباید آبرو و سرافرازی این شهیدان دستمایه حوادث شود.

تشییع پیکر شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردار پورجعفری که از صبح زود در دیار کریمان آغاز شده بود پس از ساعت‌ها و گذر از مسیرهای مختلف در کرمان و در میان خیل عظیم عزاداران به سمت گلزار شهدا حرکت کرد. خیابان‌های کرمان مملو از مردمانی بود که آمده بودند برای آخرین بار با سردار محبوب‌شان وداع کنند. مردمانی که با پلاکاردهای «انتقام سخت» به دنبال انتقام از مسببان این جنایت تروریستی بودند.

ازدحام جمعیت در مراسم وداع به حدی بود که تعدادی از عزاداران مصدوم شده و تعدادی نیز جان باختند .

پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور با تایید مصدومیت و فوت تعدادی از شرکت‌کنندگان در مراسم تشییع پیکر شهید سپهبد قاسم سلیمانی در کرمان گفت: متاسفانه برابر گزارش‌های دریافتی به دلیل ازدحام جمعیت، تعدادی از هموطنان در حین مراسم، مجروح شده و تعدادی دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

وی با بیان این‌که رسیدگی به مجروحان ادامه دارد، گفت: دکتر نمکی وزیر بهداشت شخصا در محل حضور یافته و این موضوع  را مدیریت کردند.

با بلند شدن بانگ اذان ظهر مردم حاضر در گلزار شهدای کرمان بر روی سنگ های مزار و زمین گلزار نماز را اقامه کردند.

مردم دیار کریمان بار دیگر ثابت کردند پای انقلاب و آرمان هایش و فدائیان نظام ایستاده اند هرچند حضورشان دلیل محکم دیگری دارد و آن استقبال از جگرگوشه شان است که عمر و زندگی خود را در دفاع از اسلام و مکتب شیعه گذاشت.

محمدباقر قالیباف در صفحه شخصی خود در توییتر خود نوشت :رهبر عزیزمان عبای نماز شب خود را دادند تا حاج قاسم را با آن دفن کنند. مقام معظم رهبری با این عبا ۱۴سال نماز شب خوانده‌اند.

این دومین عبای نماز شب رهبر معظم انقلاب است که شهیدی با آن دفن می‌شود؛ اولین بار سر شهادت حاج احمد کاظمی بود.

براساس این گزارش در این مراسم تشییع برخی افراد با پوشیدن کفن و با نوشته «انتقام» به دنبال انتقام از مسببان این جنایت تروریستی بودند. همچنین دانشجویان دانشگاه صنعتی سیرجان نیز با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «راهت ادامه دارد»، «سردار دل‌ها آرام بخواب ما بیداریم» و «ما آمریکا را زیر پا له می کنیم» در این مراسم حضور پیدا کردند.

مردم قدردان استان فارس نیز در زمان تشییع پیکر پاک شهدا وارد گلزار شهدای شهر کرمان شده و پلاکاردهای «نه سازش نه تسلیم، نبرد با آمریکا»، «من یک سلیمانی‌ام» به دست داشته و فریاد می زدند “مرگ بر آل سعود”، “مرگ بر آمریکا” و “خونی که در رگ ماست، هدیه به رهبر ماست”.

جمعی از مردم خوزستان برای شرکت در مراسم تشییع و خاکسپاری سردار سپهبد شهید سلیمانی وارد گلزار شهدای کرمان شدند. نکته قابل توجه حضور جمعیت زیاد مردم بر روی کوه صاحب الزمان منتهی به گلزار شهدای کرمان و مشرف بر محل خاکسپاری شهید قاسم سلیمانی بود به طوری که دامنه این کوه تقریبا سیاه پوش شده بود. مردم در دامنه کوه فریاد مرگ بر آمریکا و مرگ بر آل سعود سر می دادند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دیروز در جریان سفر به استان کرمان برای وداع با پیکر سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، در دیدار با خانواده این سردار بزرگ اسلام، ضمن تسلیت و آرزوی صبر برای خانواده و نزدیکان این شهید اظهار کرد: شهادت حاج قاسم سلیمانی اتفاقی بسیار بزرگ بود و حضور پرشور و گسترده مردم در مراسم تشییع پیکر این سردار بزرگ نیز بیانگر عظمت این اتفاق است.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این‌که حاج قاسم لیاقت چنین شهادتی را داشت، افزود: حاج قاسم سلیمانی به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید و این شهادت حق و لیاقت او بود.

جهانگیری، حاج قاسم سلیمانی را برادری بسیار عزیز و پشتوانه و تکیه گاهی برای مردم و مسئولین کشور توصیف کرد و گفت: خداوند مهر و محبت حاج قاسم را در دل مردم ایران و کشورهای منطقه قرار داده بود و مردم نیز قدردان خدمات او هستند، چرا که می‌دیدند حاج قاسم با اخلاص تمام زندگی خود را وقف خدمت و دفاع از مردم، نظام و کشور کرده است.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان این‌که حاج قاسم سلیمانی در دوران حیات خود در حل بسیاری از مشکلات کشور راهگشا بود، تصریح کرد: ‌شهادت او نیز بسیاری از مشکلات و گره‌های کشور را گشود و گویی که خداوند همه عنایات خود را در وجود این سردار قرار داده بود.

در این دیدار خانواده شهید سپهبد قاسم سلیمانی از معاون اول رئیس جمهوری قدردانی کردند و همسر شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی نیز با بیان این‌که شهادت آرزوی دیرینه حاج قاسم بود گفت: حاج قاسم سلیمانی علاوه بر بعد نظامی، انسانی بسیار مهربان و عاطفی بود.

دریادار پاسدار علی تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه انتقام خون سردار سلیمانی از دشمنان گرفته خواهد شد، اظهار کرد: دشمنان خواهند دید که حاج قاسم‌ها انتقامی سخت می‌گیرند، اما زمان و جغرافیای انتقام را ما مشخص می‌کنیم نه دشمنان‌مان.

وی تصریح کرد: پیام ما به دشمنان این است که از منطقه بروند؛ ماندن‌شان هم معضلی برای منطقه است و هم برای‌شان هزینه‌های بسیار سنگینی در بردارد؛ پیش از آنکه از آنها به سختی انتقام گرفته شود، از منطقه بروند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه در پایان خاطر نشان کرد: نیروی دریایی سپاه همیشه آماده و پا در رکاب و گوش به فرمان ولایت است و آمادگی کامل داریم که فرمان ولی امرمان را اجرا کنیم. در دریاها و جزایر آمادگی کاملی داریم و با وضعیتی که پیش آمده آمادگی خود را بیشتر خواهیم کرد.

جمعیت حاضر در مراسم تشییع سپهبدحاج قاسم سلیمانی و همرزم شهیدش سردارپورجعفری با شعارهایی از جمله “الله اکبر”، “علمت بر زمین نمی ماند”، “مرگ بر امریکا”، “مرگ بر اسرائیل” و … با آرمان های انقلاب و شهید سلیمانی تجدید بیعت کردند. همچنین در طول مسیر پلاکاردهایی با هشتک «انتقام سخت» در دست تشییع کنندگان خودنمایی می کرد.

 

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …