رحمانی در ملاقات با نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان‌شرقی اولویت برنامه‌های وزارت صنعت را مطرح کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تلاش دولت در عرصه حمایت از تولید گفت: هپکو و آذرآب به عرصه تولید بازگشتند.
تسنیم- رضا رحمانی‌ در دیدار با نماینده ولی فقیه واستاندارآذربایجان‌شرقی با ابراز اینکه “امروزه در تحریم باید باور کنیم که با جنگ اقتصادی شدید مواجه هستیم”، اظهار داشت: امروز در تهاجم قرار داریم و باید در برابر این جنگ، مانند دفاع مقدس عمل کرده و هرکس هر اقدامی بلد است انجام دهد تا مشکلات برطرف شود.
وی با تأکید بر اینکه اولویت برنامه وزارت صنعت، تأمین مواد اولیه واحدها‌ست، افزود: در تولید داخلی اساساً مشکل جدی تأمین مواد اولیه اصلی که عبارت است از مواد پتروشیمی، فولاد، مس، آلومینیوم و… است که چند‌ هزار واحد از این مواد اولیه استفاده می‌کنند که دو برابر مصرف کشور تولید داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه “اگر مشکلی هست در مدیریت و نحوه توزیع مشکل داریم که باید اصلاح شود” ابراز داشت: غیر از رفتار دولت، باید علما نیز برخی موضوعات را در جامعه در حوزه «انصاف» و… با کار فرهنگی مورد توجه قرار داده و تبیین کنند.
وی ادامه داد: تأمین مواد اولیه خارجی هم بعد از تأمین کالاهای اساسی در اولویت قرار دارد و ارز اختصاص می‌یابد، در مناطق آزاد هم مواد اولیه بدون ثبت سفارش وارد می‌کنند و از ظرفیت استان‌های مرزی استفاده می‌کنیم؛ امروزه باید در شرایط جنگ اقتصادی هر کس هر اقدامی در امکان دارد، مانند دفاع مقدس انجام دهد.
رحمانی با بیان نمونه‌ای از حل مشکلات صنایع در کشور خاطرنشان کرد: در اراک همواره دچار بحران بودند و مشکل صنعتی زیادی داشتند که با اقدامات ویژه، تعدادی از اقدامات کارخانجات در حال تعطیلی را بازگرداندیم و هپکو و آذرآب نجات یافتند.
وی سه مرحله مقابله با تحریم را برشمرد و گفت: مرحله اول هجمه اقتصادی را در «خروج از برجام» و مرحله «۱۳ آبان»، را با هزینه اما با موفقیت پشت سر گذاشتیم که مرحله سوم از کار انداختن چرخ تولید است. در این موقعیت ویژه نباید منتظر بخشنامه بود و هر کس هرجایی هست مانند دفاع مقدس کار کند و اوضاع را مدیریت کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکلات داخلی در مدیریت را بی‌ربط به تحریم دانست و گفت: سرعت عمل در کار و برخی موضوعات مدیریتی ربطی به تحریم ندارد و با تفویض اختیارات وزیر صنعت به استان‌ها سعی کردیم این شرایط ویژه را در استان‌ها مدیریت کنیم.
وی اضافه کرد: در حوزه ثبت سفارش، متقاضیان به دفاتر وزارتخانه می‌آیند و طبیعی است که طول می‌کشد، این موضوع را به استان‌ها تفویض کردیم ولی هنوز عملیاتی نشده است، لذا دستور دادم تا ظهر امروز دلیل اینکه تفویض اختیارات در استان‌هایی را که راه نیفتاده، پیدا کنند و ثبت سفارش را در استان‌ها راه‌اندازی کنیم.
رحمانی تصریح کرد: دغدغه جدی مقام معظم رهبری تولید داخلی و حفظ آن است که تأثیر زیادی در بازار دارد.
این مقام ارشد دولت ادامه داد: باید واحدها را یک به یک بررسی کنیم چرا که برخی از مشکلات را با روال عادی نمی‌توان حل کرد. برخی بدهی مالیاتی دارند که نمی‌توانند مواد اولیه وارد کنند. در شرایط اقتصادی فعلی اگر قانونی داریم که تسهیل‌گر نیست، در جلسه سران قوا مجوز می‌گیریم و حل می‌شود بنابراین در بالا شرایط فراهم است و باید این موضوع را به بدنه انتقال دهیم.
وی به مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی اشاره کرد و گفت: این موضوع در شرایط جنگ اقتصادی باید به دغدغه بانک‌ها تبدیل شود. بانک‌ها باید منابع و مصارف خود را بالانس کنند و نقدینگی لازم را تأمین نمایند. به همه استانداران گفته‌ام که به بانک‌ها این موضوع را تکلیف کنید، هر بانکی به تکالیف عمل نکرد استاندار می‌تواند برخورد کند چراکه در شرایط عادی، بدهی مالیاتی، چک برگشتی و… مانع استفاده از ظرفیت بانک‌هاست.
وزیر صنعت با تأکید بر اینکه “در حمایت تمام‌قد از واحدها، ملاحظه فروش و بازار داریم” خاطرنشان کرد: واحدهایی که مشکل بازار ندارند، باید کمک کنیم در شرایط اقتصادی فعلی به حداکثر ظرفیت برسند، چراکه اگر شش‌ماهه پیشِ‌رو را با موفقیت طی کنیم، در این جنگ اقتصادی دشمن را با شکست جدی مواجه می‌کنیم.
رحمانی افزود: معتقدم اگر مشکلات استان‌های پیشروی صنعتی را حل کنیم، بقیه استان‌ها حل می‌شود.
وی با اشاره به توان بالای تبریز در حوزه‌های صنعتی، گفت: امروز تبریز در خط مقدم است و باید علاوه بر خود به سایر استان‌ها در حوزه اقتصادی کمک کند.
این مقام ارشد دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه “از امروز تا حداقل شش ماه باید شرایط را در شرایط جنگ اقتصادی لحاظ کنیم تا تولید را حفظ کنیم”، ادامه داد: تولید برای ما مهم است و این هدف را نباید گم کنیم و از برخی قوانین در صورت نیاز اجازه عدول می‌دهیم.
به گزارش خبرگزاری فارس، نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌شرقی در این دیدار با تاکید به اینکه مردم ما مردمی خوب بوده و در هر عرصه از کمک آنها استفاده کردیم، گفت: چرا باید ما برای مشکل مردم که با معیشت و اقتصاد آنها مرتبط است، کاری نکنیم؟
حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی آل‌هاشم اظهار کرد: در عرصه فعلی کشور وزارت صمت بسیار موثر است و می‌تواند هر کاری برای رفع مشکلات اقتصادی در کشور بکند.
وی با بیان اینکه انتصاب وزیر جدید صمت همزمان با وجود بحران در صنعت روبه‌رو بود، گفت: اخیرا یک بحثی در مورد سوال از وزیر صنعت در بابت خودرو شنیدم که جای تعجب داشت که هنوز نرسیده این چه سوالی است؟
نماینده ولی‌فقیه در استان خاطرنشان کرد: نمی‌دانم معضلات از مشکلات ارزی، مواد اولیه و چه چیزهایی است که شهروندان مرتبا مراجعه به ما دارند.
وی بیان کرد: قطعا تجربیات در کمیسیون صنعت، معاونت توسعه و قائم مقام وزارت صمت می‌تواند موثر واقع شود تا بتوان خیر و برکت را برای کشور به ارمغان آورد.
وی با بیان اینکه وزیر تمام مشکلات صنعتگران را باید بشنوند، بیان داشت: امیدواریم وزیر صمت توجهی ویژه به حل این مشکلات داشته باشد.
نماینده ولی‌فقیه در استان خاطرنشان کرد: امروز اگر بخواهیم الزامات اقتصاد مقاومتی مدنظر رهبر معظم انقلاب عملیاتی شود، باید به تولید ملی توجه کنیم.
وی اضافه کرد: باید در مصرف تولید ملی دخالت کنیم که الحمدا… صنعتگران تلاش لازم را دارند ولی یکسری مشکلات ارزی و غیره دارند که انتظار داریم با همت والای وزارت صمت آن مشکلات حل شود.
به گزارش خبرگزاری مهر، استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این دیدار گفت: زیرساخت‌های توسعه و افزایش تولید در آذربایجان‌شرقی فراهم است.
محمدرضا پورمحمدی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های استان گفت: اگر همه همت کنند درب هیچ کارخانه ای در استان تعطیل نخواهد ماند.
وی سپس گفت: زیرساخت‌های توسعه تولید در استان فراهم است. تبریز جزو چهار شهر اول صنعتی ایران است و بر این اساس باید جایگاه این شهر راهبردی در صنعت ارتقا یابد.
پورمحمدی با بیان اینکه همه مدیران استانی برای توسعه استان تلاش شبانه روزی کنند، گفت: تامین مواد اولیه و مشکل نقدینگی از عمده مشکلات واحدهای صنعتی آذربایجان‌شرقی است.
استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: مشکلات تولیدکنندگان و واحدهای صنعتی برطرف شود.

همچنین ببینید

پیروزی ملت ایران تضمین شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از بسیجیان، ضمن تبیین اساس تشکیل بسیج …