رفع بحران‌ دریاچه ارومیه در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی گفت: با بهره‌گیری از ظرفیت استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بحران‌ دریاچه ارومیه را بهبود می‌بخشیم.
روابط عمومی واحد تبریز- عزیز جوانپور در نشستی با معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه دانشگاه آزاد اسلامی در راستای حل بحران‌های محیط زیست در سطح حوضه آبریز دریاچه ارومیه و برای کمک به بهبود وضعیت محیط زیست اجتماعی، اقتصادی و اکولوژیکی و رسیدن به توسعه پایدار در حوضه آبریز را‌ه‌اندازی شده است.
وی با بیان اینکه بهره‌گیری اثربخش از ظرفیت استادان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی استان و کشور در حوزه محیط زیست و توسعه پایدار از دیگر اهداف تأسیس این مرکز است، گفت: مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه در منطقه و کشور مجری طرح نظام موضوعات منظومه علمی مدیریت، مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی تأکید کرد: هدف از این منظومه، ایجاد ساختار پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای(پایش) در خصوص محیط زیست و توسعه پایدار در حوضه آبریز و دریاچه ارومیه و بسترسازی برای استقرار سیستم مدیریت یکپارچه توسعه پایدار در حوضه آبریز است.
جوانپور افزود: انتظار بر این است که مسئولان و سازمان‌های ذی‌ربط بستر و حمایت‌های لازم را برای بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی در کنار سایر مجموعه‌های ملی و محلی را فراهم کنند.
جواد رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت:‌ توسعه پایدار با توجه به موضوعات اجتماعی و اقتصادی در کنار مدیریت محیط زیست امکان پذیر است.
وی با ابراز خرسندی از راه‌اندازی مرکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: استانداری آذربایجان‌شرقی برایرسیدن به اهداف تحقیقاتی این مرکز و سایر مراکز برای ارائه خدمات تخصصی و اجرایی به‌صورت یکپارچه استقبال و حمایت می‌کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: به‌رغم تصمیمات گرفته شده برای بهبود مصرف آب، ازجمله استفاده از سیستم‌های آبیاری تحت فشار، در مناطقی شاهد گسترش سطح زیر کشت در حوضه آبریز هستیم و حل این مشکل نیازمند اتخاذ یک رویکرد همه‌جانبه است که بتوانند با کارکردهای فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و محیط زیست و… برای توسعه پایدار در جوامع انسانی حوضه آبریز اثرگذار باشد.
رحمتی ابراز امیدواری کرد، این مرکز بتواند در پیشبرد سیاست‌های کلان محیط زیست کشور به‌خصوص در ارتباط با چالش‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه اثرگذار بوده و عملکرد مناسبی داشته باشد.

همچنین ببینید

توسعه روستاها به راهبردهای کلان نیاز دارد

استاندار آذربایجان شرقی، روستاها را مبدأ و منشأ توسعه خواند و گفت: بی‌توجهی به ظرفیت …