روز ملی ایمنی حمل و نقل گرامی باد

هفتم اردیبهشت ماه از سوی شورای انقلاب فرهنگی به منظور ایجاد «دغدغه» در اذهان عمومی روز ملی ایمنی حمل و نقل، نامگذاری شده است.
عدم رعایت استانداردها توسط خودروسازان و نبود نظارت کافی بر ساخت جاده‌ها و خیابان‌ها از علل اصلی ناامنی در حمل و نقل است. از سویی آمارها حاکی از آن است که عامل انسانی در تصادفات رانندگی سهم عمده‌ای دارد.
بنابراین توجه هر یک از ما به مسائلی که ممکن است موجب بروز سوانح رانندگی شوند در کاهش میزان این نوع از سوانح مؤثر خواهد بود.
رفتارهای پرخطر ترافیکی و بویژه عدم رعایت سرعت مجاز به میزان زیادی ایمنی ترافیکی را خدشه‌دار می‌کند و برای راننده و وسیلۀ نقلیه و انسان‌های دیگر خطرساز است.
اگر اندکی از فشار پایمان، روی پدال گاز کم کنیم از مرگ ده‌ها و شاید صدها نفر در طول سال جلوگیری می‌شود.
امروزه خواب‌آلودگی راننده یکی از دلایل اصلی وقوع حادثه در جاده‌ها و اتوبان‌ها به حساب می‌آید.
اگر پیش از شروع سفر به اندازه کافی استراحت کرده باشیم و یا زمانی که در حین سفر احساس خواب‌آلودگی می‌کنیم، در جای مناسبی پارک کرده چرتی بزنیم ایمنی خود و خانواده‌مان را تضمین می‌نماییم.
از ایمنی کودکان نیز نباید غافل شویم. اگر کودک خردسالی داریم، با خرید و نصب صندلی کودک می‌توانیم ایمنی او را افزایش دهیم و یا
با نشاندن کودک در صندلی عقب و بستن کمربند او سفر ایمن و لذت‌بخشی را برایش رقم بزنیم.
کارشناسان در این رابطه بر آموزش همگانی تاکید بسیار دارند. خانواده، صدا و سیما و آموزش و پرورش با بیشترین اثرگذاری و زیر پوشش قرار دادن اکثریت افراد جامعه در سنین هدف، باید اطلاع‌رسانی و آموزش ترافیکی را جزو برنامه‌های اولویت‌دار خود قرار دهند.
رعایت اصول ایمنی در رانندگی قبل از هر چیز موجب کاهش استرس می‌شود و به ما کمک می‌کند زندگی آرام و شادی داشته باشیم. پس بیاییم امروز برای یک روز هم که شده دست از رفتارهای پرخطر ترافیکی برداریم. آیا به امتحانش نمی‌ارزد؟

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …