رونق تولید نیازمند جلب مشارکت‌ عمومی است

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد که قرارگاه رونق تولید باید در اشل استانی هم فعال شود و سازمان‌های استانی اختیارات را به ادارات شهرستانی تفویض کنند.

ایلنا- رضا رحمانی در گردهمایی معاونان امور صنایع سراسر کشور اظهار داشت: در شرایط فعلی معاونت‌های امور صنایع استان‌ها در خط مقدم جنگ اقتصادی حضور دارند و عملکرد مثبت و موثر آنها می‌تواند تبعات بعدی قابل مدیریت را تحت تاثیر قرار دهد. فعال‌ترین دوره کاری حوزه صنایع را تجربه می‌کنیم و باید با کار جهادی مشکلات پیش روی تولید را به حداقل ممکن برسانیم.

وزیر صمت گفت: به عنوان وظیفه خود باید به عنوان پیشران و محرک سایر عوامل موثر در تولید عمل کنیم. تولید کشور شرایط بهتری را تجربه می‌کند و شاهد رشد تعداد پروانه‌های بهره‌برداری و جواز تاسیس‌های درخواستی بوده‌ایم.

رحمانی تولید و بخش بازرگانی و تنظیم بازار را مکمل یکدیگر توصیف کرد و افزود: هر دو بخش همسو با هم به پیش بروند تا مشکلات موجود کاهش یابد. برای اینکه همه محور های هفتگانه فعالیت‌های وزارت صمت در حوزه رونق تولید به ثمر بنشیند، ضرورت دارد تمامی مدیران وزارتخانه به درستی اهداف این محور را شناخته و در همین راستا اقدامات عملی را صورت دهند.

رحمانی بیان کرد: ضرورت حفظ وضعیت موجود تولید و اشتغال باید مواردی همچون فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی واحدها، توسعه تولیدات و ساخت داخل تعمیم داده شود. توجه دقیق به مطالبات صنعتگران و بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌های بخش‌خصوصی راهبرد وزارت صمت به شمار می‌آیند و باید در سطح استان‌ها مورد عنایت ویژه مدیران قرار گیرد.

وی ادامه داد: رونق تولید کنار اقدامات اجرایی نیازمند فرهنگ‌سازی و جلب مشارکت‌عمومی است. برای بنده قابل‌قبول نیست که صنعتگر و تولیدکننده در دریافت خدمات از مجموعه وزارت‌صمت با تنگنا مواجه شود. البته خوشبختانه در گزارشات دریافتی عملکرد همکاران تا حدود بسیاری مورد رضایت بخش تولید است.

وزیر صمت افرود: نباید در ارائه خدمت مضایقه کنیم و سرعت اجرایی امور باید بهینه‌تر از پیش باشد. استان‌ها در رصد و پایش اطلاعات واحدهای صنعتی دقت بیشتری داشته باشند و مانع سوء‌استفاده‌های احتمالی شوند. در صورت وقوع هر نوع تخلف و سوءاستفاده‌ای، برخورد جدی صورت خواهد پذیرفت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: با اقدامات صورت گرفته حداکثر تا مهرماه جاری روند تخصیص مواد اولیه انسجام بهتری خواهد داشت و شاهد تحولات خوبی در این بخش خواهیم بود. بدنه کارشناسی وزارتخانه متناسب با شرایط حاضر باید تقویت شود.

وی افزود: درباره نهضت ساخت داخل امروز شاهدیم این نگرش در حال تسری به سایر بخش‌های تولیدی کشور است و انتظار دارم در صورت مشاهده تولیدات داخلی، اطلاع‌رسانی لازم برای اعمال نظام تعرفه ای و محدودیت واردات باید انجام گیرد. ساخت داخل باید با جدیت در کشور دنبال شود تا این حرکت خوب به نتایج مورد نظر دست یابد.

وزیر صمت گفت: ابراز رضایت رهبر انقلاب از برنامه‌های رونق تولید و ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت ما بیش از پیش مصمم می‌سازد تا گام های بعدی را استوار تر برداریم. قرارگاه رونق تولید باید در اشل استانی هم فعال شود و سازمان‌های استانی برای بهره گیری از ظرفیت‌های بالقوه نیروی انسانی خود اختیارات را به ادارات شهرستانی تفویض کنند. باید تمامی ابزارهای موجود برای افزایش و بهینه سازی خدمات خود بهره‌مند شویم.

وی تصریح کرد: در شرایط جنگ اقتصادی ضروری است از همه توان موجود برای رفع موانع استفاده کنیم، چراکه عملکرد چند ماهه گذشته ثابت می‌کند که شرایط قابل بهبود است و باید هم بهتر شود.

همچنین ببینید

واردات لوازم خانگی ممنوع شد

مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صمت گفت: در حوزه تولید ماشین لباس شویی ۵۸ …