زلزله شدید ایران، ترکیه، آذربایجان‌ و عراق را لرزاند

تاکنون ۸ کشته و ده‌ها مجروح و تخریب

قابل ملاحظه ساختمان‌ها گزارش شده است

سخنگوی سازمان اورژانس کشور از افزایش تعداد مصدومان زمین لرزه ۷/۵ ریشتری منطقه قطور شهرستان خوی خبر داد.

ایسنا- مجتبی خالدی اظهار کرد: ساعت ۹:۲۲ دقیقه روز گذشته زمین لرزه ای با قدرت ۷/۵ ریشتر و عمق شش کیلومتر بخش قطور شهرستان خوی را لرزاند.

وی ادامه داد: در پی این زمین لرزه، چندین پس لرزه نیز در این محل رخ داده است.

به گفته سخنگوی سازمان اورژانس کشور ۲۵ روستا بین ۲۰ تا ۹۰ درصد تخریب داشته‌اند.

خالدی در ادامه از تخریب برخی منازل مسکونی در روستاهای گوگرد، حبش، حندوان و حصار خبر داد و گفت: با توجه به تخریب منازل مسکونی در این روستاها  دو اتوبوس آمبولانس و پنج دستگاه آمبولانس از ارومیه به خوی اعزام شدند. همچنین اورژانس هوایی جهت انتقال مصدومین احتمالی در آماده باش است.

همچنین مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امدادونجات هلا‌احمر، با اشاره به اعزام تیم‌های عملیاتی و ارزیاب به محل گفت: تاکنون گزارش خسارت جزئی و ترک خوردگی در روستاهای قطور، بلجوک، درنالیک، رازی، گوگرد، حبش، حصار و هندوان در خوی و روستاهای بوشحاران و گریاویج در سلماس به دست آمده است.

‌مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان غربی نیز گفت: زلزله قطور ۴۳ روستای استان را متاثر کرده است.

امیرعباس جعفری ادامه داد: خسارات از ترک خوردگی جزیی تا تخریب کامل در منازل روستایی خوی و سلماس را شامل می شود.

این زمین لرزه علاوه بر منطقه شمال غرب ایران، در کشورهای ترکیه، عراق و آذربایجان احساس شده و خسارات مالی و جانی قابل ملاحظه‌ای به بار آورده است.

در این راستا وزیر کشور ترکیه در توضیحی درباره زلزله‌ای که روز گذشته مناطق مرزی ایران و ترکیه را لرزاند، اعلام کرد حداقل هشت ترکیه‌ای، شامل سه کودک و پنج تن دیگر جانشان را از دست داده‌اند.

به گفته «سلیمان سویلو» زلزله در مناطق مرزی این کشور با ایران، به جان باختن حداقل هشت نفر از مردم استان «وان» ترکیه انجامیده است.

بنا بر نوشته خبرگزاری آناتولی، این زلزله ، در استان مرزی «وان» ترکیه تلفات انسانی بر جا گذاشته است.

طبق گزارش‌ها، مرکز این زمین لرزه استان آذربایجان غربی ایران بوده و در عمق شش کیلومتری زمین شهرهای آذربایجان‌غربی را لرزاند. کانون این زمین‌لرزه قطور در نزدیکی خوی گزارش شده است. این زلزله در تبریز و شهرهای اطراف نیز احساس شد.

 

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …