ساخت ۷۰۰ واحد مسکونی برای جابه‌جایی بافت ناکارآمد تبریز

شهردار کلانشهر تبریز در حاشیه بازدید معاون وزیر راه و شهرسازی از بافت های فرسوده و حاشیه ای این شهر، گفت: در روند ساخت‌وساز برای جابه‌جایی بافت‌های حاشیه ای تبریز موانعی وجود دارد که خارج از اختیارات مسئولان استانی است و نمی توان این مشکلات را راسا در تبریز حل کرد، با این حال خوشبختانه در جریان دیدار با مهندس پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی این موضوعات مطرح شد که ایشان قول برطرف کردن سریع برخی موانع را دادند.
شهریارنیوز- ایرج شهین باهر ادامه داد: همچنین مقرر شد برخی اختیارات وزارتی به کمیته ای متشکل از بنده، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی استان تفویض شود تا این کمیته در تبریز تعداد دیگری از موانع ساخت و ساز برای جابه‌جایی بافت های حاشیه ای و فرسوده تبریز را برطرف کند.
شهردار تبریز با اشاره به موافقت معاون وزارت راه و شهرسازی مبنی بر استفاده از زمین های دولتی، عنوان کرد: با استفاده از این زمین های دولتی ما هم انبوه سازان را پای کار می آوریم و هم خود شرکت های شهرداری وارد کار می شوند تا امسال بتوانیم ساخت ۷۰۰ واحد مسکونی را شروع کرده و به تدریج مشکلات بد مسکنی را حل کنیم.
وی با بیان اینکه در آغاز کار ساخت و ساز برای جابه‌جایی بافت های حاشیه ای، دو منطقه در شهرک ارم شناسایی شده است، گفت: در این راستا دستور انتقال و تحویل زمین های این مناطق به شهرداری صادر شد که با تحویل آنها، در اسرع وقت کلنگ زنی انجام شده و کار ساخت نزدیک به ۴۰۰ واحد مسکونی در این مناطق آغاز می شود.
ایرج شهین باهر اظهار کرد: موضوع رفع مشکل بازآفرینی شهری وظیفه اصلی وزارت راه و شهرسازی است اما دستگاه هایی همچون استانداری، شهرداری، راه و شهرسازی و دیگر دستگاه های خدمات رسان نیز نقش موثری دارند.
همچنین به گزارش خبرگزاری مهر، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: عملیات جابه‌جایی بافت ناکارآمد تبریز به زودی آغاز می‌شود.
سید محمد پژمان معاون در حاشیه این بازدید گفت: شرایط بسیار دشواری در این مناطق از شهر تبریز حاکم است و مردم در شرایط به شدت نامناسبی زندگی می‌کنند و ضرورت دارد تا در این راستا اقدامات فوری انجام شود. با این حال همت و انگیزه عالی و بسیار خوب شهرداری تبریز برای ساخت و ساز، ما را به عملیاتی شدن سریع جابه‌جایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده این شهر امیدوار کرده است و من از این بابت از شهردار تبریز تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: با توجه به سیاست‌های جدی دولت در امر بازآفرینی در این محدوده‌ها، جلسه‌ای بسیار مؤثر با مدیران شهری و استانی در تبریز برگزار کردیم که طی آن تصمیمات بنیادی با ساز و کارهای انقلابی و جهادی اتخاذ و مقرر شد تا با یک روش غیر بروکراتیک، از صرف وقت و استهلاک جلوگیری کنیم و نفوذ تصمیمات را بالاتر ببریم.
پژمان عنوان کرد: مقرر شد که دولت امکانات فراوانی را اختصاص دهد تا ما بتوانیم منابع و امکاناتی که در شرکت بازآفرینی شهری داریم، در اختیار هیئت اجرایی قرار دهیم و من امیدوارم انگیزه و اراده مقامات شهری، نویدبخش و فراهم کننده اقدامات خوبی در خصوص جابه‌جایی بافت‌های حاشیه‌ای و فرسوده باشد.
وی افزود: با حضور شرکت‌های سازنده و انبوه سازان که اعلام آمادگی کردند تا پای کار بیایند اطمینان دارم که به زودی و در زمان کوتاه یکی، دو ماهه شاهد شروع عملیات اجرایی بسیاری از این پروژه‌ها باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم اولویت بندی بافت ناکارآمد جهت جابه‌جایی، گفت: ما نمی‌توانیم همه این محدوده‌ها را در یک زمان واحد جابه‌جا کنیم و در این راستا لازم است تا مقامات شهری و استانی این محدوده‌ها را اولویت بندی کنند و با توجه به ظرفیت‌ها و امکانات موجود، کار ساخت و ساز و جابه‌جایی را آغاز کنند. با این حال من امیدوارم که کارها به سرعت آغاز شده و هر مرحله‌ای که تمام می‌شود، مرحله بعد شروع شود.
وی در این خصوص ادامه داد: سیاست ما این است که عرصه‌هایی در جوار این بافت‌ها در اختیار سازنده‌ها قرار گیرد و با پشتیبانی و تخصیص تسهیلات و امکانات از سوی شهرداری و استانداری، این عرصه‌ها زودتر تبدیل به خانه شود تا مردم از این وضعیت خارج و در موقعیت جدید مستقر شوند.
پژمان یادآور شد: با این اقدام، عرصه‌های قبلی دوباره در همین مکانیزم قرار می‌گیرند و ما می‌توانیم از این ظرفیت‌های تولید و جابه‌جایی و تغییر وضعیت مسکن، اقدامات مؤثری برای شهر و مردم انجام دهیم.

همچنین ببینید

توسعه روستاها به راهبردهای کلان نیاز دارد

استاندار آذربایجان شرقی، روستاها را مبدأ و منشأ توسعه خواند و گفت: بی‌توجهی به ظرفیت …