ساقط کردن پهپاد جاسوسی تحقیر آمریکا بود

نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز گفت: ساقط کردن پهپاد جاسوسی آمریکا، تحقیر دوباره استکبار جهانی بود.
باشگاه خبرنگاران جوان- حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه تبریز، گفت: یک هفته بعد از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با نخست وزیر ژاپن که مظهر قدرت و عزت ایران و جهان اسلام شد؛ ساقط کردن پهپاد آمریکا توسط رزمندگان اسلام در سپاه همیشه قهرمان، بار دیگر آمریکا و ترامپ را تحقیر کرد.
وی اظهار کرد: دشمنان در چارچوب راهبرد فشار حداکثری آمریکا در هفته های اخیر اتفاقاتی را رخ دادند که حکایت از یک توطئه بزرگ علیه جمهوری اسلامی ایران داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم توضیح داد: همزمان با حضور نخست وزیر ژاپن در کشور، دو نفتکش در دریای عمان مورد حمله قرار گرفته و آسیب دید که یکی از آن‌ها نفتکش ژاپنی بود، از این‌رو بدون تردید برخی از تندرو‌های آمریکا، نخست وزیر صهیونیستی و سران برخی کشور‌های عربی به دنبال آتش‌افروزی هستند.
امام جمعه تبریز افزود: این گروه جنگ‌طلب دست به دست هم داده و با طراحی نقشه‌های گوناگون تلاش دارند تا با راه‌اندازی یک جنگ و تنش آمریکا را وارد جنگ کنند تا از این طریق به اهداف و مقاصد خود برسند.
وی متذکر شد: بر همگان روشن است که ایران برای امنیت منطقه به اندازه خود ارزش قائل است و امنیت خلیج فارس و دریای عمان تامین‌کننده امنیت و منافع ملی ایران است.
امام جمعه تبریز تصریح کرد: بخش مهمی از صادرات و واردات ایران از طریق دریا انجام می‌گیرد که این تجارت از مسیر دریای عمان و خلیج فارس می‌باشد و به همین دلیل ایران تلاش دارد تا این مسیر همیشه امن باشد، ولی با این حال آتش‌افروزان و جنگ‌طلبان جمهوری اسلامی ایران را متهم به حمله نفتکش‌ها در دریای عمان کرده‌اند.
حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم با تاکید بر اینکه طبق گفته مسئولان کشور اگر روزی برسد و جمهوری اسلامی تشخیص دهند تا تنگه هرمز را ببندند، این اقدام را به صورت عملی انجام داده و هیچ‌گاه دست به اقدامات منفعلانه و تروریستی نمی‌زنند، افزود: حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان همزمان با مذاکره نخست وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب یک اقدام تروریستی است و به شدت محکوم است که جمهوری اسلامی ایران آن را محکوم می‌کند.
وی ادامه داد: پنجشنبه اخیر عزت دیگری برای ایران بود، چراکه ساقط کردن پهپاد آمریکا توانست قدرت بازدارنده نظام مقتدر جمهور اسلامی ایران به وضوح روشن کند که باید آفرین بر فرزندان سامانه پدافندی سوم خرداد سپاه گفت که با سامانه صددرصد ایرانی این کار بزرگ را کردند.
نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه ترامپ و بعد از ساقط شدن پهپادش دو سه نوع حرف زده است، گفت: ترامپ در جواب خبرنگار‌هایی که پرسیدند در مقابل این اقدام چه عکس‌العملی از خود نشان می‌دهد یک بار گفته که باید منتظر اقدام باشید و بعد گفته که هنوز در حال فکر هستیم و بار سوم هم اعلام کرده است که هنوز تصمیم نگرفته‌ایم و در نهایت آخر شب گفت که بعید می‌دانم این اقدام از سوی سامانه ایران باشد و شاید یک اشتباه سهوی از ناحیه افرادی باشد که بالاسر توپ موشک بودند.
وی در ادامه خطبه‌ها به روز جهانی مبارزه با قاچاق و استعمال موادمخدر اشاره کرد و گفت: همجواری ایران با افغانستان و تهاجم فرهنگی دشمن و نفوذ و خاموش دشمنان و نقش برخی عوامل ساختاری و سیاسی و برخی عوامل فرهنگی خانوادگی باعث شده است تا این موادمخدر شیوع یابد. آل‌هاشم با تاکید بر اینکه اعتیاد و موادمخدر به عنوان اولین اولویت کشور بوده و جزو پنج آسیب اجتماعی مطرح است، افزود: ۹۰ درصد از مردم از شیوع موادمخدر نگران هستند که خوشبختانه ایران به عنوان پرچم‌دار مبارزه در سطح بین‌الملل مطرح است و اقدامات شایسته و پیشگیری اولیه، درمانی و حمایت‌های اجتماعی انجام گرفته است.
وی تصریح کرد: ۹ هزار مرکز درمانی در اختیار معتادان برای بازپروری است و یک‌هزار و ۱۹۷ مرکز اقامت میان مدت برای نگهداری معتادان وجود دارد.
نماینده، ولی فقیه اضافه کرد: ساماندهی ۱۱۶ هزار نفر معتاد متجاهر در سال ۱۳۹۷ در مراکز مختلف از دیگر اقدامات است و همچنین علمی کردن علم مبارزه با موادمخدر و بهره‌مندی از ظرفیت دانشگاهی امیدواریم برخی از پایان‌نامه نیز در امر مبارزه با موادمخدر قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر سطح انتظار مردم برای کاهش اعتیاد مطرح است، افزود: دغدغه مردم و مسئولان نخبگان و مراکز علمی و دانشگاهی باید در سمتی برای یافتن راه چاره باشد.
خطیب نماز جمعه تبریز آغاز هفته قوه قضائیه و شهادت آیت‌ا… بهشتی و ۷۰ تن از یارانش را مورد اشاره قرار داد و گفت: آیت‌ا… بهشتی دقیقا بعد از یک روز از ترور رهبر معظم انقلاب در سال ۶۰ به شهادت رسید و همان طور که امام رحمت‌ا… فرموده‌اند، شهید بهشتی مظلوم زیست، مظلوم رفت و خار چشم دشمنان بود.
وی اذعان کرد: قوه قضائیه باید مظهر عدل و پناهگاه مردم باشد و این قوه برای عدل است و معیار عدالت در جامعه عمل به قانون می‌باشد به طوریکه نهادینه شدن اصل تقوا و بی‌طرفی اقتدار و اعتماد لازمه عملکرد درست قوه قضائیه است و قطع و یقین رکن رکین برقراری امنیت در جامعه می‌باشد.
امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: مهم‌ترین الزامات تحقق عدالت براساس گام دوم انقلاب تدوین قوانین عادلانه، ایجاد ساختار عادلانه و اصلاح ساختاری منافی عدالت است و قطعاً برای تحقق عدالت نیازمند مجریان عادل و با تقوا هستیم که در قوه قضائیه بسیار زیاد است.
وی با تاکید بر اینکه نظارت مردم بر اجرای عدالت تضمین‌کننده است، توضیح داد: گفتمان‌سازی عدالت می‌تواند اصل باشد که البته لازمه تحقق عدالت برخورداری روحیه است و تحقق همزمان عدالت با دیگر ارزش‌ها بوده و برای تحقق این امر باید اهمیت ویژه‌ای بدهیم.
آل‌هاشم بیان کرد: برای قضاوت بر پرونده‌های اقتصادی و مفاسد اقتصادی باید با سرعت جلو رفت و برخورد جدی شود.
وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از ایجاد زمینه فساد و نظارت مستمر برای برخورد شدید با نیروی ناسالم در قوه قضائیه نقش مهمی دارد که الحمدا… رئیس قوه قضائیه ۶۰ نفر از قضات ناسالم را عزل کرده است.
نماینده، ولی فقیه در استان تاکید کرد: استفاده از جوانان مومن به عنوان موتور محرکه دستگاه قضایی موثر خواهد بود و خوشبختانه بعد از انتصاب آیت‌ا… رئیسی یک امیدی نسبت به قوه قضائیه ایجاد شده است و تمام اقدامات رئیس جدید قوه قضائیه مخصوصاً در رابطه با ابلاغ قانون رسیدگی اموال مسئولان موثر بوده است.
وی تصریح کرد: قانونی که چند سال تصویب شده بود و حتی از سال ۹۴ در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده بود، ولی قوه قضائیه به علت نداشتن ضمانت اجرایی آن را ابلاغ نکرد که آیت‌ا… رئیسی آن را ابلاغ کرده و ۱۴ سال از تصویب، آن قانون را به مرحله اجرایی رسانده است.

همچنین ببینید

قدس، در اشغال ستمگران باقی نمی‌ماند

رئیس جمهوری با اشاره به این که ما هدف اصلی روز قدس را در هیچ …