سرما از قطار زمستان جا ماند!

از شهرزاد پیمان

پاییز و زمستان پربارش سال ۱۳۹۵، برای کشاورزان بشارت‌دهنده داشتن محصولی پربار بود.
هر ساله شروع زودرس بهار همراه با نگرانی می‌باشد زیرا برودت هوا پس از بیداری برای گیاهان در مراحل جوانه زدن، گل دادن و تشکیل میوه بسیار مضر است.
امسال نوروزی کم‌نظیر را در سطح کشور شاهد بودیم و بارش برف و باران و سرمای بی‌سابقه در فصل بهار مختص مناطق کوهستانی و سردسیر نبود و اکثر نقاط کشور با اقلیم متفاوت را در برگرفته است.
به ویژه در شمال‌غرب کشور به جز معدود روزهای آفتابی در تعطیلات نوروزی در بقیه ایام شاهد بارندگی‌های پراکنده و بارش برف و برودت هوا بودیم.
خوشبختانه سرمای هوا با قطار زمستان کشور را ترک نکرده و همین امر سبب شد که موج سرما و برف و بوران که در روزهای اخیر شمال‌غرب کشور را فراگرفته به باغات میوه که هنوز بیدار نشده‌اند خسارات وارد نسازد.
ولی همیشه نمی‌توان تکیه بر شانس داشت! مخصوصاً در منطقه شمال‌غرب کشور، کشاورزان و مسئولان باید آمادگی جلوگیری از سرمازدگی تا اواسط اردیبهشت ماه را داشته باشند زیرا یک جبهه هوای سرد ناخوانده می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری به محصولات کشاورزی وارد نموده و قشر عظیم جمعیت کشاورزان، صادرکنندگان، کارخانجات تولید مواد غذایی، کارگران و … را با مشکلات بسیاری مواجه نماید.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …