سلام آقای وزیر به نسل چهارم مهدآزادی

امام جمعه تبریز: کتاب، گویای تفکرات اجتماع است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: کتاب و کتابخوانی، کانون اصلی تمدن‌سازی به شمار می‌آید

استاندار آذربایجان شرقی: تبریز، زادگاه صنعت چاپ و نشر کشور است

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی: رسانه‌ها مدیران را درگیر کتابت و خواندن کنند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی در آیین گشایش هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز اظهار کرد: کتاب به نوعی همزاد بشر است و هیچ زمانی از اجتماع انسانی دور نبوده و نخواهد بود.

تبریز- خبرنگار مهدآزادی- حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم با بیان اینکه کتاب و انسان از گذشته همپای هم بوده و انحطاط این یکی با زوال آن یکی و رشد آن یکی با ترقی این یکی همراه بوده است، تصریح کرد: کتاب جزئی از تاریخ تمدن بشر است و گویای تفکرات اجتماعی در دوره‌های گوناگون است.

وی افزود: در تمام قرون کتابخانه‌ها جزئی از بافت اجتماعی و فرهنگی هر جامعه بودند بنابراین کتاب نقش اساسی در تمدن‌های بشری داشته و بین پیشرفت و تمدن بشری با کتاب و کتابخانه یک رابطه مستقیم و تاثیرگذار بوده است.

نماینده ولی فقیه در استان تاکید کرد: موضوع کتاب و کتابت در رشد اجتماعی اثر داشته و روح در پرتو آن روشن می‌شود از این‌رو میراث فرهنگی همیشه مملو از کتاب‌هایی است که روشن‌بخش بوده است.

امام جمعه تبریز ابراز کرد: کلام الهی با توجه به قلم آغاز شده است که سوره قلم مصداق آن است.

حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم با اشاره به پیشرفت‌های حوزه تکنولوژی و گرایش مردم به سمت فضای مجازی و استفاده از کتاب‌های دیجیتال افزود: هیچ چیز جای کتاب را نمی‌دهد و بر همین اساس همه مسئولان و مردم باید در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش کنند.

امام جمعه تبریز با اشاره به افزایش خیرین کتابخانه‌ساز در استان عنوان کرد: تلاش برای وقف کتاب و کتابخانه نیز می‌تواند از جمله اقدامات مناسب فرهنگی باشد که انتظار داریم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

افزایش حمایت از نمایشنامه‌ها و تئاترها و ضرورت تلاش برای افزایش فعالیت های قرآنی و پرهیز از موازی‌کاری در این حوزه، دیگر موضوعاتی بود که حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم در این جلسه به آن‌ها اشاره کرد.

همچنین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقش تمدن‌ساز کتاب و کتابخوانی، نهادینه شدن فرهنگ وقف کتاب و کتابخوانی در کشور را خواستار شد.

سید عباس صالحی با قدردانی از حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم به دلیل توجه ویژه به مسایل فرهنگی و اجتماعی، از وی به عنوان آغازگر تعامل مستقیم با مردم نام برد و گفت: هماهنگی و همدلی هرچه بیشتر مسئولان، مردم را به آینده کشور امیدوارتر می کند.

وی اظهار کرد: کتاب، مبدا و عصاره تمدن‌هاست و تمامی ملل در طول تاریخ با استفاده از این ابزار به معرفی خود پرداخته اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی در راستای تمدن‌سازی اظهار داشت: کتاب و کتابخوانی، کانون اصلی تمدن‌سازی به شمار می‌آید.

صالحی در بازدید از غرفه مهدآزادی در دهمین جشنواره مطبوعات آذربایجان شرقی با نگاهی اجمالی به نشریات “مهدآزادی”، “کورپو”، “بازرگانی آزاد” و “تبریز تایمز” از حضور نسل چهارم خانواده پیمان به عنوان سردبیر تنها نشریه انگلیسی زبان شهرستان‌های کشور ابراز خشنودی نمود و تاکید کرد: سلام مرا به نسل چهارم مهدآزادی برسانید.

استاندار آذربایجان‌شرقی در این مراسم با بیان این‌که بهترین‌های صنعت چاپ در استان حضور دارند اما بازار مطالعه کتاب و نشر سرد است، افزود: سرانه فضاهای فرهنگی استان قریب به نصف سرانه کشوری است.

محمدرضا پورمحمدی با بیان این‌که تبریز، زادگاه و پایگاه صنعت چاپ و نشر کشور است، افزود: در فاصله بین سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۰ نیز تبریز دومین جایگاه در صنعت چاپ و نشر کشور را داشت و شاید به همین جهت، تبریز به مرکز اندیشمندان و روشنفکران و قلم به دستان مبارز علیه رژیم پهلوی مستبد تبدیل شده بود.

وی تشریح کرد: در دهه ۵۰ و زمانی که جمعیت تبریز حدود ۶۰۰ هزار نفر بود، بازار شیشه‌گر خانه با ۲۶ کتابفروشی بزرگ میعادگاه دانش‌پژوهان و محققان بود، اما امروز تبریز دو میلیون نفری بیش از شش کتابفروشی مهم ندارد.

پورمحمدی در خاتمه با بیان این‌که از برگزاری چنین محافلی خرسندیم چراکه فضایی برای تعالی فکر و مطالعه و همچنین تلاقی افکار فراهم می‌کند، تاکید کرد: امید است با حضور پربرکت و همفکری مسئولان، ناشران و اصحاب رسانه برای بسیاری از مشکلات این حوزه راه حلی پیدا شود.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در آیین افتتاح نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز گفت: رسانه ها تلاش کنند تا مدیران را درگیر کتابت و خواندن کنند و تنها راه برون رفت از مشکلات، دانستن، توانستن و انگیزه برای تغییر دادن است.

مسعود پزشکیان، ابراز داشت: خداوند در قرآن می فرماید: انسان خلیفه الهی روی زمین است و علم و دانایی ویژگی بارز انسان در مقایسه با ملائکه است.

وی با اشاره به اهمیت برپایی نمایشگاه کتاب افزود: نمایشگاه بین المللی کتاب بسیار ارزشمند است تا بتوانیم فرهنگ مطالعه و یادگرفتن و یادگرفتن را در جامعه رونق دهیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت عجین شدن فرهنگ مطالعه با سبک زندگی تاکید کرد و ابراز داشت: جایی که مشکل نداریم دانشمندان و علما توانسته اند آن را حل کنند و جایی که مشکل داریم به خاطر جهل و دانایی ماست چرا که نمی دانیم و در نتیجه نمی توانیم آن را حل کنیم.

پزشکیان ابراز امیدواری کرد: رسانه ها تلاش کنند تا مدیران را درگیر کتابت و خواندن کنند و تنها راه برون رفت از مشکلات موجود، در قدم اول دانستن، توانستن و انگیزه برای تغییر دادن است.

 

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …