سلام بر مردم غیور آذربایجان که ستون اصلی ایران عزیز هستند

رئیس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر ایستادگی دولت و ملت ایران در برابر توطئه های مختلف دشمنان، گفت: هیچ کس نمی تواند ملت بزرگ و عزیز ایران را ناامید کند.
ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی دیروز (سه شنبه) در جمع مردم تبریز در ورزشگاه تختی افزود: آنهایی که در کاخ سفید نشسته اند به تعهدات خود پایبند باشند یا نباشند، به تمدن خود پایبند باشند یا نباشند، به انسانیت خود پایبند باشند یا نباشند، ملت بزرگ ایران با هرگونه توطئه آنها مقابله کرده و در برابر آنها با قدرت ایستادگی کرده و دولت ایران به نمایندگی از ملت در برابر آنها با قاطعیت خواهد ایستاد.
وی با تاکید بر اینکه هیچ کس ملت ایران را نمی تواند ناامید کند، اظهار کرد: ما از هر زمان دیگر مقتدر تر هستیم و پای تعهدات خود ایستاده ایم و اگر کسی خیانت کند بداند که عواقب وخیمی در پی خواهد داشت.
روحانی با اشاره به اهمیت آذربایجان و تبریز در تاریخ ایران اسلامی، گفت: درود و سلام بر مردم آذربایجان، یاشاسین آذربایجان و یاشاسین تبریز.
وی اضافه کرد: مردم غیور و دلاور آذربایجان همواره ستون اصلی ایران عزیز ما بوده اند، مردم غیور آذربایجان به عنوان سرزمین مردان و زنان نامدار بزرگ سرزمین علما، بزرگان و شعرا و انقلابیون، سرزمین مقام معظم رهبری، سرزمین شعرای بزرگی چون شهریار، سرزمین ستارخان ها و باقرخان ها و ثقه الاسلام تبریزی، سرزمین سردار باکری ها، باقری ها و شفیع زاده ها و لشکر عاشورا، سرزمین پایگاه دوم شکاری، علامه طباطبائی و امینی و شهید قاضی و مدنی و همه بزرگان.
روحانی خطاب به مردم، گفت: مردم عزیز آذربایجان! نام آوران ایران و تبریز قهرمان، امروز یک بار دیگر می خواهیم باهم پیوند جدیدی برای ارتقای آذربایجان و سربلندی ایران ببندیم.
وی گفت: از اردیبهشت پارسال وعده امنیت، آرامش، آزادی و پیشرفت دادیم و امروز بر می گردیم به آنچه وعده داده ایم؛ ما به آذربایجان و دریاچه ارومیه، برای فرهنگ و زبان ترکی، برای ارتقای ورزش و تیم محبوب تراکتورسازی پای وعده های خود ایستاده ایم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه اول راجع به ایران و سپس آذربایجان وعده دادیم که سرزمین امن باشد که این موفقیت به برکت سپاه ، ارتش و بسیج ایثارگر و فداکار شاهد امنیت مثال زدنی ایران عزیز هستیم و ما هر روز پاس می داریم امنیتی که در سایه وحدت و انسجام ملت ایران به وجود آمده و این وحدت را به حول و قوه الهی ادامه می دهیم.
روحانی اضافه کرد: قرار ما آرامش بود، آرامش زندگی مردم و بازار را حفاظت خواهیم کرد؛ به شما مردم بزرگ ایران و آذربایجان قول می دهم توطئه آمریکا و صهیونیست ها و برخی ارتجاع عرب در منطقه در پیشرفت ایران عزیز تاثیری نخواهد گذاشت.
روحانی با اشاره به اینکه مردم و دولت ایران برای تمام مراحل مختلف در برابر آنان برنامه ریزی کرده اند، افزود: ما مشکلاتی را پیش رو نخواهیم داشت و اگر مشکلی هم داریم به دست با کفایت ملت ایران حل و فصل خواهیم کرد.
وی ادامه داد: تصمیمات قاطع و محکمی برای ارز کشور گرفته ایم و کسی نگران واردات و صادرات و تامین کالای مورد نیاز کشور نباشد.
روحانی اظهار کرد: ما در برابر توطئه خارجی و افراد کوته بین در داخل برنامه ریزی لازم را انجام داده ایم و همه نیازمندی ها و کالاهای اساسی کشور با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می شود.
رئیس قوه مجریه با بیان اینکه مردم هیچ گونه نگرانی برای واردات نداشته باشند، گفت: صادرات غیرنفتی در فروردین سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده و واردات نیز هفت درصد افزایش داشته است.
رئیس جمهوری افزود: مسیر ما مسیر توسعه خواهد بود و هرگونه مشکلی در این زمینه پیش بیاید، دولت متعهد به حل آن است.
وی با تاکید بر اینکه ما مسیرمان را به خوبی ادامه خواهیم داد، اضافه کرد: از همه ارکان کشور مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، نیروهای امنیتی و مردم که همواره پشتوانه بزرگ تصمیمات نظام و دولت بوده اند، تشکر می کنم.
روحانی افزود: امروز در آذربایجان شرقی سه هزار میلیارد تومان طرح افتتاح شده و پروژه های مختلفی نیز با سه هزار میلیارد تومان اعتبار کلنگ زنی می شود.
وی با اشاره به توسعه صنایع معدنی آذربایجان شرقی گفت: توقفی که در پروژه مهم ذوب مس ایجاد شده بود با دستور من ادامه می یابد و فعالیت مس سونگون آغاز می شود تا اشتغال و پیشرفت را برای مردم این استان به ارمغان بیاورد.
رئیس جمهوری با اشاره به درخواست امام جمعه تبریز مبنی بر توجه به بخش بهداشت و درمان به خصوص پیوند کبد در این استان، گفت: ارتقای بهداشت و درمان و امکانات پیوند کبد در آذربایجان مورد توجه است و اولین پیوند کبد در تبریز انجام شد.
وی با قدردانی از مردم آذربایجان به خاطر ایثار، کار و کوششان، ادامه داد: در هیئت وزیران وقتی طرح های آذربایجان مطرح می شود، همه وزرا به اتفاق به کار و کوشش بی وقفه این مردم، پروژه های بزرگ صنعتی و معدنی استان، داشتن کمترین معوقه در زمینه بانکی و نبود گدا در این شهر افتخار می کنند.
وی با بیان اینکه دولت و ملت ایران به آذربایجان می بالد و افتخار می کند، اظهار کرد: خیران این استان برای بهداشت و درمان تلاش می کنند و ۱۰۰ خیر فداکار در این استان در طول پنج سال گذشته ۲۶۰ میلیارد تومان هزینه کردند و دولت نیز متقابلا در طول پنج سال ۸۰۰ میلیارد تومان در این استان برای سلامت و درمان هزینه کرده است.
روحانی همچنین با اشاره به اینکه طرح های متعدد تا پایان امسال و دولت در زمینه بهداشت و صنعت، کشاورزی و سدسازی در این استان افتتاح می شود، افزود: زبان ترکی و زبان آذری جزو افتخارات ایران عزیزمان است.
دکتر روحانی همچنین از دانشگاه های این استان و از استاندار و مسئولان خواست تا مرکز ادب و زبان ترکی را ارتقا دهند و کتاب های لازم را به چاپ برسانند.
وی ادامه داد: زبان ترکی به عنوان یکی از افتخارات این سرزمین است و باید به این سرزمین و ایثار این مردم افتخار کنیم.
رئیس جمهوری اسلامی ایران از تلاش های دولت یازدهم و دوازدهم از سال ۹۲ برای احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: اگر اقدامات چند سال اخیر نبود شهریور پارسال شما چیزی به نام دریاچه ارومیه نداشتید و من خواهش می کنم در این زمینه صاحب نظران، محققان و دانشگاهیان توضیح بدهند که اگر روند دریاچه ارومیه روند گذشته بود، در این زمان به طور کامل خشک شده بود.
دکتر حسن روحانی اظهار کرد: امروز به شما اعلام می کنم که دولت یازدهم دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان برای دریاچه ارومیه هزینه کرده و من به شما قول می دهم که دریاچه به عنوان نگین ایران باقی خواهد ماند و دولت به عنوان یکی از تعهداتش به وظایفش در این حوزه عمل خواهد کرد.
وی ادامه داد: در زمان حاضر بیش از یک هزار میلیارد تومان طرح مختلف برای احیای دریاچه ارومیه در دست اجرا است و من از مسئولان ستاد احیای این دریاچه و کسی که مسئول این ستاد در دولت یازدهم بود و در دولت حاضر جزو اعضای هیئت وزیران است، به عنوان معاون رئیس جمهوری خواسته ام و او به من قول داده است تا پایان دولت دوازدهم ارتفاع دریاچه یک متر اضافه خواهد شد.
دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه ما به تعهدات خود به مردم آذربایجان تا جایی که در توان داریم عمل خواهیم کرد، گفت: بی تردید در زمینه آب سدهایی در دستور کار قرار گرفته است که جزو تعهدات ماست.
وی افزود: در سفر قبلی برای اجرای ۲۳ عنوان طرح در آذربایجان شرقی قول دادیم و اعتبارات آنها بیشتر از آنچه که قرار بود تخصیص یافت، منتهی از ۲۳ طرح تاکنون ۱۸ طرح اجرایی شده و پنج پروژه نیز در دست اجرا است و من وعده می دهم دولت متعهد است همه آن پروژه ها را تا پایان ادامه دهد.
رئیس جمهوری اسلامی ایران به وضعیت بزرگراه اهر- تبریز نیز اشاره کرد و با بیان اینکه می دانم این طرح در چه وضعیتی است، گفت: این پروژه جزو وعده های دولت یازدهم بوده و امروز ۵۰ درصد آن عملی شده است و بقیه نیز در حال اجراست.
روحانی ، میزان اعتبار مورد نیاز برای این طرح را ۹۰ میلیارد تومان اعلام و اظهار کرد: البته ما تاکنون ۱۰۴ میلیارد تومان به آن پرداخت کرده ایم، اما تمام نشده است و اجرای باقی مانده آن بر عهده ماست.
وی پروژه راه آهن تبریز- میانه را جزو وعده های دولت به مردم آذربایجان شرقی خواند و گفت: تا هفته آینده ریل گذاری این طرح به بستان آباد خواهد رسید و امسال راه آهن این شهر افتتاح می شود و ما به ادامه آن به سمت تبریز متعهد هستیم و آن را نیز اجرایی می کنیم.
رئیس جمهور خطاب به مردم حاضر در ورزشگاه تختی گفت: من می خواهم بگویم آنچه به شما وعده داده ایم پای آن ایستاده ایم و به رغم سختی و مشکلاتی که پیش پای دولت است به تمام آنها عمل خواهیم کرد.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم سه هزار و ۹۹۷ میلیارد تومان برای پروژه های مختلف در آذربایجان شرقی هزینه کرده ایم که این رقم ۱/۲ برابر چهار سال قبل از آن بوده است.
دکتر حسن روحانی افزود: در این سفر نیز تعداد ۲۸ طرح در بخش های مختلف عمرانی، خدماتی و تولیدی با اعتبار ۱۱۸۸ میلیارد تومان برای آذربایجان شرقی قول داده ایم که در شورای اداری جزئیات آن بحث می شود.
وی یادآور شد: اعتبارات فوق غیر از ۷۳۵ میلیارد تومانی است که از طریق صندوق توسعه برای استان تخصیص می یابد.
رئیس جمهوری کشورمان دیروز در راستای دور دوم سفرهای استانی و برای شرکت در آیین افتتاح رسمی رویداد بین المللی تبریز ۲۰۱۸ به آذربایجان شرقی وارد شد.

همچنین ببینید

احداث بزرگراه تبریز – اهر – باکو به همت مسئولان نیاز دارد

نماینده اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی از افزایش اعتبار بزرگراه اهر – تبریز …