سونامی سقوط ارز در بازار تبریز

دیروز دلار ۸۵۰۰ تومان در بازار تبریز خریدار نداشت!
هجوم شبانه فروشندگان دلار در خیابان دارایی تبریز
در پی سقوط بی‌سابقه قیمت دلار، نگرانی شدیدی دلالان ارزی تبریز را فراگرفت.
تبریز- خبرنگار مهدآزادی- خیابان دارائی تبریز در پی سقوط قیمت دلار روز پر ازدحامی را پشت سر گذاشت. سه راه دایایی تبریز که کانون فعالیت دلالان ارزهای خارجی در تبری زاست دیروز مملو از آدم‌هایی بود که نگرانی نوسان قیمت دلار بودند و در تک تک چهره همین دلالان نگرانی شدیدی موج می‌زد.
صرافان نه ارزی می‌فروختند و نه ارز می‌خریدند و چهره‌ خیلی از آن‌ها برافروخته بود و هیچ کدام قدرت جواب دادن نداشتند و خرده دلال‌ها نیز با حرف‌های بی‌ربط و بی‌منطق هراز گاهی به شوخی قیمت دلار را چهار هزار تومان و بعضاً پنج هزار تومان اعلام می‌نمودند و در حقیقت خبری از خرید و یا فروش دلار نبود و همه آن‌هایی که در بازار صرافان امیر و یا خیابان دارایی جمع شده بودند با موبایل‌هایشان نوسانات ارزی را پیگیری می‌کردند.
یکی از کارشناسان اقتصادی در مورد همین نوسانات و افزایش بی‌رویه و کاهش قیمت ارز به خبرنگار مهدآزادی گفت: در بحث افزایش و یا کاهش قیمت ارز باید اینگونه توضیح داد که وقتی بازدهی سود ارز در مقابل سپرده‌های بانکی بالا باشد، بازارهای موازی مانند خرید و فروش ارز، خودرو، بورس و غیره پدید می‌آید و غول نقدینگی که امروزه تبدیل به یک معضل شده است با نفوذ به در بازارهای موازی موجب افزایش تقاضا و به هم خوردن تعادل بازار ارز می‌شود. باید توجه داشت که افزایش نقدینگی و سرمایه‌های سرگردان عامل اساسی در هجوم سرمایه به بازارهای موازی سرمایه و پول است و در ضمن سرعت گردش پول عامل بسیار اساسی در ایجاد تورم و افزایش نرخ ارز دارد.
کارشناس مسائل اقتصادی در مورد سوال خبرنگار مهدآزادی مبنی بر جلوگیری ساز و کار مناسب در اینگونه تلاطم‌ها در بازار توضیح داد:
برنامه‌‌ریزی‌های موقت اقتصادی و بانکی و نگه داشتن اجباری نرخ ارز بدون سمت و سوی عرضه و تقاضای بازار، مشکلات آتی را رقم می‌زند و اگر دولت بتواند در جذب سپرده‌های ارزی از طریق روش‌های اعتمادساز عملی و تدریجی موفق عمل نماید تاثیر بسزایی در منطقی‌سازی نرخ ارز خواهد داشت و تا زمانی که به مبانی علمی اقتصاد و نقش تاثیرگذار رسانه‌ها مغفول بنماند نظیر این شرایط بغرنج در کلیه عرصه‌های اقتصادی و سیاسی حاکم خواهد بود.
در همین راستا گزارش میدانی خبرگذاری هر حاکی است که سقوط دلار در تبریز و سایر شهرهای کشور آغاز شده و جالب اینکه دلالان و صرافی‌ها از خرید دلار امتناع می‌کنند.
کافیست این روزها به خیابان دارایی تبریز سری بزنید تا انبوه جمعیتی را ببینید که در حال رفت و آمد به صرافی ها و صحبت با دلالان بازار ارز تبریز هستند.
در بازار ارز تبریز جایی برای سوزن انداختن نیست. به چهره بیشتر آنها که نگاه می کنید مشخص است مغموم هستند چراکه دلارهایشان را برای فروش به بازار آورده اند ولی خریداری وجود ندارد.
دلالان در بازار فقط در حال شایعه پراکنی برای افزایش قیمت دلار و یورو هستند و خریدی انجام نمی دهند. جالب اینکه آنها به صورت هماهنگ در بازار این شایعه را راه انداخته اند که چند روز بعد بازهم قیمت دلار افزایش می یابد تا بدین روش از کاهش قیمت و فروش دلارهای خانگی خودداری کنند.
فروش دلار وجود دارد ولی خبری از خرید نیست چراکه گویا صرافی ها و دلالان نیز متوجه شده اند که سقوط دلار در روزهای آتی همچنان ادامه دارد.
یکی از دلالان فعال در بازار امیر نو تبریز می گوید: این کاهش قیمت قابل پیش بینی بود چراکه دلار بدون هیچ دلیلی و فقط به خاطر اظهارات ترامپ رشد چند هزار تومانی در یک شب داشت.
وی سپس می افزاید: از دیروز بازار وضعیت خوبی ندارد و ما ضرر زیادی کرده ایم، قیمت ها همچنان درحال کاهش است و یورو هم اکنون به قیمت کمتر از ۱۵ هزار تومان و دلار نیز ۹ هزار تومان خرید و فروش می شود.
این دلال می گوید: به نظرم تا چند روز آینده بازهم قیمت دلار کاهش می یابد، مردم نیز از روز گذشته برای فروش دلارهایشان اقدام کرده اند ولی خریدار خیلی کم است و من خودم به شخصه فعلا خرید نمی کنم و مقداری از دلارهایم را می فروشم.
یکی دیگر از نکات جالب توجه در اطراف خیابان دارایی تبریز که مرکز خرید و فروش ارز است، استقرار آمبولانس‌های اورژانس در بازار است.
استقرار آمبولانس ها برای شوک های احتمالی دلارباختگان در بازار صرافان تبریز انجام شده است تا در سریعترین زمان ممکن خدمات پزشکی ارائه شود.
خیابان دارایی تبریز ظهر امروز سه شنبه به قدری شلوغ و پرترافیک شده است که نیروی انتظامی با هدایت حاضران به داخل بازار تلاش دارد فضای خیابان و محل تردد خودروها را خلوت کند.
یکی از صرفان قدیمی تبریز که در بازار امیر فعالیت می کند، به خبرنگار مهر می گوید: افزایش فروشندگان دلارهای خانگی و نبود خریدار فضای ابتدای خیابان دارایی تبریز را ملتهب کرده است.
وی سپس در خصوص دلایل کاهش قیمت می گوید: احتمال کاهش شدید قیمت ارز و همچنین فعالیت های اقتصادی دولت و بانک مرکزی باعث شده تا دلارهای خانگی به سمت بازار فروش سوق پیدا کند و قیمت ارز سقوط کند.
وی ادامه داد: چند روزی است که اراده عمومی برای کاهش قیمت ها و همچنین سقوط قیمت دلار وجود دارد. به نظرم این فرهنگ باید نهادینه شود که مردم از ارزش پول ملی خودمان محافظت کنند.
یکی از دلارباختگان تبریزی که سن و سال زیادی ندارد در خصوص دلایل ورودش به بازار ارز می گوید: بی تجربگی کردم و وارد بازار ارز شدم. وقتی دیدم همه از بازار ارز و رشد قیمت دلار حرف می زنند وسوسه شدم و هرچی داشتم فروختم و دلار خریدم.
وی که خودش را بهزاد سعیدی معرفی می کند، ادامه می دهد: گوشی و لپ تاپ و ماشینم را فروختم و دلار خریدم. ولی چند روز بعداز خریدهای من سقوط قیمت دلار آغاز شد و هم اکنون چند میلیون ضرر کرده ام.
این شهروند تبریزی ادامه می دهد: امروز آمده ام تا دلارهایم را بفروشم ولی به قیمت های خیلی پایین خریدار وجود دارد. مثلا با اینکه صرافی ها نرخ دلار را ۹۵۰۰ تومان اعلام می کنند ولی این قیمت فروش است و خرید را به قیمت های خیلی پایین و حتی زیر ۸۵۰۰ تومان انجام می دهند.
بدون شک با همه این اوصاف امیدواریم دولت با تدبیر تیم اقتصادی و بانک مرکزی همچنان راهکارهای کاهش قیمت دلار را ادامه داده و مردم نیز از خرید دلار و یورو اجتناب کنند تا شاهد کاهش بیشتر قیمت دلار و واقعی تر شدن قیمت دیگر اجناس باشیم.
گزارش خبرگزاری ایسنا نیز وضعیت بازار معاملات ارزی در تبریز را اینگونه ترسیم می‌ند:
بازار ارز بازهم شاهد اتفاق تازه‌ای بود، اینبار به جای افزایش نرخ ارز، شاهد کاهش محسوس قیمت ارز و هجوم مردم به خیابان دارایی تبریز برای فروش ارز بودیم.
نوسانات شدید قیمت ارز که از ظهر روز دوشنبه آغاز شد، درحالی کماکان ادامه دارد که قیمت دلار رفته رفته کمتر می‌شود، با این حال بازهم دلالان برای خرید دلار مردمی که در خیابان دارایی تبریز صف کشیده‌اند، تمایل نشان نمی‌دهند.
برعکس ماه‌های گذشته که مردم پای ثابت بازار خرید دلار بودند، این بار از ترس ضرر مالی برای فروش ارز، شبانه مقابل صرافی‌ها صف کشیده‌اند.
یکی از صراف‌های خیابان دارایی تبریز گفت: بعد از آن‌که نرخ دلار از ۱۹ هزار تومان به کمتر از ۱۵ هزار تومان رسید، بیشتر مردم از ترس ریزش قیمت، دلار خود را می‌فروشند.
همچنین صحبت با برخی صرافی‌ها گویای آن است که امکان خرید یورو نیز در بازار بسیار محدود است.

همچنین ببینید

آخرین اخبار انتخابات مجلس شورای اسلامی

فرماندار تبریز با بیان اینکه شمارش آرا در تبریز به اتمام رسیده است، گفت: منتظر …