صادرات سنگ؛ جایگزین نفت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت سنگ با افزایش صادرات می‌تواند جایگزین درآمد‌های نفتی شود.
باشگاه خبرنگاران جوان- رضا رحمانی گفت: در صنعت سنگ خودکفا هستیم، توانایی ساخت داخل در بسیاری از شرکت‌های این حوزه وجود دارد و تمام فرآیند‌ها و زنجیره تولید آن را در داخل کشور داریم.
وی با اشاره به ورود شرکت‌های دانش بنیان به این عرصه، افزود: کشورمان در حوزه ذخایر سنگ از کشور‌های پرپتانسیل است و به توانمندی‌های خوبی نیز در صنعت سنگ رسیدیم، از طرفی ورود شرکت‌های دانش بنیان به این عرصه نیز یک پتانسیل و ظرفیت مهم و بسیار حائز اهمیت است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت واحد‌های فرآوری ما در حوزه سنگ بالای ۶۰۰ تن است و در سال ۱۳۹۷ میزان صادرات این حوزه پنج درصد افزایش داشته است و افزایش صادرات این حوزه یکی از کار‌های مهمی است که باید پیگیری شود.
رحمانی با بیان اینکه از حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی حمایت می‌کنیم، اضافه کرد: با انجمن سنگ جلساتی داشتیم، شورای سیاستگذاری سنگ را فعال کردیم و با محوریت بخش خصوصی کار را در این حوزه جلو می‌بریم و دولت به عنوان حمایت کننده و تسهیل کننده امور پای کار است.
وی سنگ ایران را در دنیا مرغوب و مشتری پسند توصیف کرد و افزود: صنعت سنگ با افزایش صادرات می‌تواند جایگزین درآمد‌های نفتی بشود که مهمترین موضوع در این زمینه همان بحث فروش و بازاریابی است که بیشتر در صادرات، نمود پیدا می‌کند.
رحمانی در خصوص صنعت خودرو و قطعه‌سازی، گفت: دستیابی به پژو ۳۰۱ یک واقعیت است و پس از تحریم‌ها متخصصان داخلی روی این ماشین کار کردند و توانستند آن را ساخت داخل کنند.
وی تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که خط تولید الان راه بیفتند، اما این توانمندی ایجاد شده است و با استفاده از این توانمندی خط تولید نیز راه خواهد افتاد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکل نقدینگی را یکی از مشکلات جدی صنعت قطعه سازی و خودرو در کشور دانست و گفت: لازمه عمل به تعهدات، افزایش تولید است که باید فقط نقدینگی تامین شود.

همچنین ببینید

توسعه ترانزیت شمال به جنوب و شرق به غرب تحولی بزرگ در منطقه است

رئیس جمهور، حمل و نقل را از پایه ها و ارکان جهش تولید، توسعه کشور …