صادرات سنگ؛ جایگزین نفت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صنعت سنگ با افزایش صادرات می‌تواند جایگزین درآمد‌های نفتی شود.
باشگاه خبرنگاران جوان- رضا رحمانی گفت: در صنعت سنگ خودکفا هستیم، توانایی ساخت داخل در بسیاری از شرکت‌های این حوزه وجود دارد و تمام فرآیند‌ها و زنجیره تولید آن را در داخل کشور داریم.
وی با اشاره به ورود شرکت‌های دانش بنیان به این عرصه، افزود: کشورمان در حوزه ذخایر سنگ از کشور‌های پرپتانسیل است و به توانمندی‌های خوبی نیز در صنعت سنگ رسیدیم، از طرفی ورود شرکت‌های دانش بنیان به این عرصه نیز یک پتانسیل و ظرفیت مهم و بسیار حائز اهمیت است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت واحد‌های فرآوری ما در حوزه سنگ بالای ۶۰۰ تن است و در سال ۱۳۹۷ میزان صادرات این حوزه پنج درصد افزایش داشته است و افزایش صادرات این حوزه یکی از کار‌های مهمی است که باید پیگیری شود.
رحمانی با بیان اینکه از حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی حمایت می‌کنیم، اضافه کرد: با انجمن سنگ جلساتی داشتیم، شورای سیاستگذاری سنگ را فعال کردیم و با محوریت بخش خصوصی کار را در این حوزه جلو می‌بریم و دولت به عنوان حمایت کننده و تسهیل کننده امور پای کار است.
وی سنگ ایران را در دنیا مرغوب و مشتری پسند توصیف کرد و افزود: صنعت سنگ با افزایش صادرات می‌تواند جایگزین درآمد‌های نفتی بشود که مهمترین موضوع در این زمینه همان بحث فروش و بازاریابی است که بیشتر در صادرات، نمود پیدا می‌کند.
رحمانی در خصوص صنعت خودرو و قطعه‌سازی، گفت: دستیابی به پژو ۳۰۱ یک واقعیت است و پس از تحریم‌ها متخصصان داخلی روی این ماشین کار کردند و توانستند آن را ساخت داخل کنند.
وی تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که خط تولید الان راه بیفتند، اما این توانمندی ایجاد شده است و با استفاده از این توانمندی خط تولید نیز راه خواهد افتاد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت مشکل نقدینگی را یکی از مشکلات جدی صنعت قطعه سازی و خودرو در کشور دانست و گفت: لازمه عمل به تعهدات، افزایش تولید است که باید فقط نقدینگی تامین شود.

همچنین ببینید

آتش‌سوزی در نیروگاه تبریز

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان‌شرقی در مورد آتش‌سوزی در نیروگاه تبریز گفت: دلیل آتش …