صرفه جویی ۱۱۹ میلیون متر مکعبی آب در حوزه کشاورزی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ۱۱۹ میلیون متر مکعب آب در حوزه کشاورزی با اجرای طرح‌های اصلاح الگوی کشت و روش‌های سازه‌ای صرفه جویی شده است.

نصر- “اکبر فتحی” در نشست مشترک دستگاه‌های اجرایی مسئول ستاد احیای دریاچه ارومیه، گفت: اقدامات اجرایی برای اصلاح الگوی کشت، کارایی بیشتری از اقدامات سازه‌ای برای صرفه جویی در مصرف آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه دارد.

وی با بیان اینکه کشاورزی را نمی شود تعطیل کرد، گفت: می‌توان با اصلاح الگوی کشت هم معیشت کشاورزان را تامین کرد و هم در مصرف آب حوضه آبریز دریاچه ارومیه صرفه جویی کرد.

این مقام مسئول ادامه داد: ما ۶۰ میلیون متر مکعب از محل اصلاح الگوی کشت در استان صرفه جویی در بخش کشاورزی داشته ایم، اما اینکه آب صرفه جویی شده وارد دریاچه ارومیه شده است یا نه، بحث دیگری است و در حوزه مسئولیت شرکت آب منطقه‌ای است.

فتحی افزود: در حوضه دریاچه ارومیه موفق شده ایم ۷ هزار و ۵۰۰ هکتار آبیاری به روش‌های نوین اجرایی کنیم. همچنین ۲ هزار و ۱۸۰ کیلومتر لوله گذاری برای انتقال آب به مزارع جهت پیشگیری هدر رفت آب اجرا شده است.

وی از استقبال کشاورزان از طرح‌های آبیاری نوین خبر داد و گفت: متاسفانه بودجه اجرای این طرح قطع شده است که امیدواریم دولت دوباره به این طرح توجه کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از حمایت دولت از کاشت گلخانه‌ای خبر داد و گفت: با یک دهم آب مصرفی در روش کشت عادی، می‌توان در کشت گلخانه‌ای همان مقدار محصول برداشت کرد و در مصرف آب صرفه جویی نمود.

فتحی در پایان گفت: از محل اجرای طرح‌های سازه‌ای نیز، ۵۹ میلیون متر مکعب در مصرف آب حوزه کشاورزی صرفه جویی شده است.

همچنین ببینید

حضور ۵۰ ناشر خارجی در نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی از توزیع دو میلیارد تومان بن کتاب در هفدهمین …