صنایع آلاینده و خودرو ها نفس تبریز را گرفتند

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به آلودگی شدید هوای تبریز و چند شهر اقماری این شهرستان، از شهروندان درخواست کرد برای کاهش میزان آلاینده‌ها از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند.

ایرنا- محمدرضا پورمحمدی در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای کلان شهر تبریز با بیان اینکه هوای شهر تبریز در حال حاضر در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد، افزود: با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی مبنی بر پایداری وضعیت جوی شهر تبریز تا امروز (سه‌شنبه)، احتمال افزایش آلودگی هوا طی فردا نیز وجود دارد.

وی اظهار داشت: با توجه به سنجش آلودگی هوا بر اساس معیارها و شاخص های علمی، در روزهای گذشته آلودگی هوای تبریز به حد نصاب وضعیت ناسالم نرسیده بود و دلیلی برای تعطیلی مدارس وجود نداشت.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه اقدامات لازم برای کاهش آلودگی هوا باید از سوی دستگاه‌های مسئول جدی گرفته شود، یادآوری کرد: سلامت مردم مهم‌ تر از هر مسئله ای است و اجرای بی‌کم‌ و کاست قوانین مربوط به آلاینده‌ها لازم و ضروری است.

وی استفاده از حمل‌ و نقل عمومی را بسیار مهم خواند و اضافه کرد: این موضوع باید به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود که تحقق آن نیازمند آموزش و توجیه افکار عمومی نسبت به فواید حمل‌ و نقل عمومی است.

پورمحمدی با اشاره به اینکه تقاضای سفرهای درون‌شهری در تبریز باید مدیریت شود، گفت: طرح‌های مرتبط در این زمینه از جمله طرح تردد خودروهای زوج و فرد به ویژه در نیمه دوم سال که همواره با مسئله آلودگی هوا مواجه هستیم، باید با جدیت اجرا شوند.

وی صنایع و کارخانه‌ها را دومین عامل آلایندگی هوا بعد از وسایط نقلیه در تبریز دانست و افزود: ضمن پایش‌های جدی و مستمر وضعیت صنایع از سوی دستگاه‌های مسئول، خود صنایع نیز باید نسبت به استفاده از روش‌های جدید کاهش آلایندگی اقدام کنند.

استاندار آذربایجان‌‌شرقی ادامه داد: عوارض مربوط به آلایندگی صنایع باید صرف اقداماتی نظیر توسعه فضای سبز و توسعه ناوگان حمل‌ و نقل عمومی شود.

پورمحمدی با اشاره به کاهش تعداد روزهای ناسالم شهر تبریز نسبت به سال‌های گذشته، اظهار داشت: به طور قطع با کنترل شرایط و اجرای طرح‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا، در آینده وضعیت بهتری خواهیم داشت.

همچنین ببینید

نقدینگی بازار سرمایه به سمت تولید هدایت شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: حجم نقدینگی به ۲ هزار و …