“عدم نظارت” و “هجوم نقدینگی” علت اختلاف زیاد قیمت خودرو در بازار و کارخانه است

نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه علت اختلاف زیاد قیمت خودروها در بازار و کارخانه هجوم نقدینگی به سمت خودرو و عدم نظارت است، گفت: خودرو باید از کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود.
تسنیم- محمدحسین فرهنگی با بیان اینکه موضوعات خودروسازی و معدن یکی از مهم‌ترین مسائل روز کشور است، اظهار داشت: در استان آذربایجان‌شرقی، هم در خودروسازی و هم در معادن جزو استان‌های برتر کشور هستیم و باید ظرفیت‌های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.
وی در پاسخ به این سؤال که مشکل اختلاف قیمت بالای خودروها در بازار و کارخانه چیست و آیا خودروسازان به افزایش کیفیت خودروها اقدام نخواهند کرد؟، گفت: معتقدم مشکل خودروسازی در داخل خودروسازی نیست، بلکه مشکل اصلی هجوم نقدینگی به سمت بازار خودرو به عنوان کالای سرمایه‌ای است نه کالای مصرفی‌، از سوی دیگر هم عدم نظارت وجود دارد، لذا خودروساز با هجوم سرمایه‌ها برای این سطح از کیفیت، تمایلی برای ارتقای کیفیت نخواهد داشت.
نماینده مردم تبریز در مجلس با تاکید بر‌اینکه باید تدبیری برای این موضوع و تبدیل کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی اندیشیده شود، خاطر‌نشان کرد: تا زمانی که این نوع نگاه به خودرو هست و اختلاف زیادی بین بازار و کارخانه وجود دارد‌.
وی عرضه بد محصولات خودروسازان را عامل اختلاف قیمت بازار با کارخانه دانست و افزود: همین خودروی کم کیفیت موقعی که بد عرضه شود، به دلیل اختلاف قیمت زیاد، به عنوان کالای سرمایه‌ای تلقی شده و نقدینگی مردم به این سمت سرازیر می‌شود چراکه سرمایه‌گذاری زمانی توجیه دارد که تفاوت قیمت بین کارخانه و بازار زیاد باشد و این برای سرمایه گذاران و حتی دلالان مقرون به صرفه است.
نماینده مردم تبریز در مجلس، تنها راه حل رفع مشکل عرضه و تقاضای خودرویی و اصلاح قیمت را تبدیل خودرو به کالای مصرفی دانست و گفت: برای این امر باید تنها به افراد فاقد خودرو یا افرادی که در ۱۰ ‌یا ۵ سال اخیر خودروی صفر کیلومتر خریداری نکرده‌اند، خودرو اختصاص یابد نه اینکه یک فرد ده‌ها خودرو بخرد و عده‌ای در خرید خودروی مورد نیاز خود، موفق نشوند.

همچنین ببینید

تبریزی‌ها چراغ خاموش نفس بکشند!

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: پیگیر سهمیه گاز برای نیروگاه تبریز بودیم ولی …