عزاداری‌های ماه محرم بی‌آلایش و سنتی باشد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز بر لزوم عزاداری های بی پیرایه و بی آلایش سنتی در ماه محرم از سوی عزاداران و دسته جات حسینی تاکید کرد.
ایرنا- حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی آل‌هاشم در همایش مبلغان دینی ایام محرم با بیان اینکه پرهیز از خرافه گرایی باید از سوی عزاداران محرم مورد توجه قرار بگیرد، اظهار داشت: در این روزهای معنوی باید مواظب بود تا این خرافه گرایی ها با منطق و مستدل از سوی علما و مذهبیون جواب داده شود.
وی افزود: شهر تبریز از دیرباز در برگزاری عزاداری های سنتی و برنامه های مذهبی بی پیرایه، سرآمد دیگر شهرها بوده است و باید عزاداری های سنتی را با حضور جوانان و نوجوانان در محرم رونق دهیم.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تاکید بر مسجدمحور بودن عزاداری های محرم، یادآور شد: برنامه های تبلیغی ایام‌ محرم باید با محوریت مساجد و با اولویت مفاهیم قرآنی و احکام شرعی انجام‌ بگیرد.
وی محرم را فرصت طلایی برای تبیین اهداف و آموزه های نهضت سرخ عاشورا دانست و گفت: مبلغان دینی و روحانیت که در ایام محرم ماموریت حساس و خطیر تبلیغ و تبیین فرهنگ عاشورا را دارند باید در سخنان خود، مفاهیم قرآنی و تشویق آحاد مردم به فهم و تدبر در آن را مورد توجه ویژه قرار دهند.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تشریح کرد: روحانیون باید ابتدای سخنرانی های خود را به بیان مسایل شرعی و احکام دین اختصاص دهند.
امام جمعه تبریز با بیان اینکه روحانیت باید از بیان مسایل آرمانی به شدت پرهیز کنند، افزود: با توجه به مسایل روز و مشکلات اقتصادی،اجتماعی و اشتغال و ازدواج جوانان باید تلاش شود به سئوالات مردم پاسخ های منطقی و مستدل ارایه شود.
حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تاکید بر اینکه روحانیت نباید در مسایل جناحی و حتی فراجناحی رفتاری جانبدارانه داشته باشند، یادآور شد: در این زمینه به اختلافات خودی ها دامن نزنید و با غیر خودی ها نیز ارتباط های نامتعارف نداشته باشید.
وی گفت: تنها به برگزاری مراسم های عزاداری تا سوم شهادت امام حسین (ع) و یارانش اکتفا نکنید و تا پایان محرم و صفر برای تبیین اهداف عاشورا برنامه داشته باشید.

همچنین ببینید

حضور پرشور مردم قهرمان برگی بر انتخابات انقلاب افزود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز در پیامی از حماسه حضور مردم …