عشایر، تولیدکنندگانی بی منت و کم‌توقع هستند

مدیرکل امور عشایر استان آذربایجان‌شرقی گفت: استان آذربایجان‌شرقی چهارمین استان از نظر تعداد عشایر در کشور می باشد.
روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- سیدمحمدحسن آل هاشم در نشست هم اندیشی مسائل عشایر شهرستان بناب از عشایر بعنوان تولیدکنندگان بی منت و کم‌توقع جامعه یاد نمود و با تاکید بر این موضوع که وظیفه این اداره، هدایت، حمایت و نظارت می باشد، گفت: در راستای ارائه خدمات نوین از جمله نصب حمام خورشیدی، اجاق خورشیدی، فانوس و چراغ‌های خورشیدی و. ..گام‌های موثری برداشته شده و با عنایت به این موضوع که از حدود ۴/۲ میلیون هکتار از مراتع استان، ۲/۱ میلیون هکتار در اختیار عشایر عزیز می باشد، لذا با ارائه خدماتی از جمله بهسازی راه‌ها و ابنیه های ییلاقی، توزیع گاز مایع، احداث آبشخورها، نزدیک رسانی آب چشمه با لوله گذاری و بهسازی چشمه و ارائه نهاده های دامی سعی در افزایش بهره وری اقتصادی در تولید محصولات دامی داشته است.
مدیر جهادکشاورزی شهرستان بناب نیز گفت: کل خانوار تحت پوشش شرکت تعاونی عشایر شهرستان بناب، ۵۷۱ خانوار بوده که از این تعداد ۳۹۹ خانوار مربوط به ۱۲ روستای شهرستان بناب می باشد.
حسینعلی فتحی با بیان اینکه در راستای حمایت از عشایر عزیز میهن اسلامی مان که طبق فرمایشات مقام معظم رهبری، عشایر از ذخایر انقلاب بوده و از مهمترین تولیدکنندگان محصولات دامی کشور می باشند این جلسه با حضور مقامات دولتی و قشر کثیری از عشایر شهرستان بناب در خصوص بررسی مسائل و مشکلات آنان برگزار گردید.
وی گفت: کل خانوار تحت پوشش شرکت تعاونی عشایر شهرستان بناب، ۵۷۱ خانوار بوده که از این تعداد ۳۹۹ خانوار از ۱۲ روستا مربوط به شهرستان بناب می باشد، تعداد خانوار عشایری حاضر در فصل ییلاق در مراتع سهند ۶۰۰ خانوار است که به تعداد ۳۵۰ هزار راس دام سبک در فصل ییلاق به مراتع سهند برده می شوند، لذا نیازمند برخورداری از شرکت تعاونی فعال می باشند که بتواند نیاز عشایر عزیز شهرستان را از نظر امکانات نهاده ای، خدماتی و رفاهی تامین نماید.
اعزازی نماینده مردم شهرستان بناب در مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه این جلسه و در راستای افزایش بهره وری تولید تاکید نمود: باید برنامه ای مدون تنظیم و اجرایی گردد، چرا که مراتع موجود جوابگوی نیاز عشایر در جهت چرای دام ها نبوده و نیازمند ایجاد شهرک‌های دامپروری از محل اراضی ملی جهت نگهداری دام، برای عشایر عزیز هستیم.
جلالی بعنوان نماینده عشایر خواستار رسیدگی جدی به امورات عشایر از قبیل ارائه تسهیلات، فعال نمودن شرکت تعاونی، ارائه خدمات رفاهی و معیشتی در زمان اسکان در فصل ییلاق، حمایت دولت از آنان در بحث آموزش و. … شد.
فرماندار شهرستان بناب گفت: برگزاری جلساتی با موضوع فعال نمودن شرکت تعاونی عشایر جهت ارائه تسهیلات، خدمات نهاده ای و رفاهی برای عشایر شهرستان و همچنین تشکیل جلسه ای با موضوع بررسی شرایط و مشکلات عبور و مرور عشایر و احشام زمان حضور در مناطق ییلاقی، نبود حق بهاره جهت چرای دام‌ها با حضور فرمانداری‌های شهرستان‌های بناب، مراغه، هشترود و چارایماق با حضور مدیرکل منابع طبیعی باید در اولویت برنامه ها قرار گیرد و امید است با حمایت‌ها و توجهات هر چه بیشتر مسئولین به این اقشار زحمتکش، بی منت و کم توقع جامعه، گامی موثر در راه توسعه صنعت دامپروری و تولید محصولات دامی برداریم.

همچنین ببینید

توسعه روستاها به راهبردهای کلان نیاز دارد

استاندار آذربایجان شرقی، روستاها را مبدأ و منشأ توسعه خواند و گفت: بی‌توجهی به ظرفیت …