فردا، مردم ایران افتخارآفرین می‌شوند

رئیس‌جمهور گفت: مجلس برای ما و سرنوشت ما مهم است، نگویند که چون دوست و هم حزبی‌های ما تایید نشده‌اند هر کسی می‌خواهد به مجلس برود؛ برخی از قوانین سال‌ها و چند دهه باقی می‌ماند.

ایلنا- حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به سالگرد قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۵۶ افزود: وقتی از آذربایجان و تبریز نام می‌بریم باید به سالگرد ۲۹ بهمن ۵۶ اشاره کنیم که آن حادثه، حادثه بسیار مهمی بود. البته به عنوان چهلم حادثه قم بود که در ۱۹ دی رخ داده بود، اما آن‌هایی که تاریخ انقلاب را به یاد دارند، می‌دانند قیام مردم تبریز در ۲۹ بهمن کمر رژیم را شکاند و یک امیدواری عظیم در سراسر کشور به وجود آورد.

رئیس دولت دوازدهم ادامه داد: برای همه روشن بود در حرکتی که مردم آذربایجان و تبریز به صحنه آمدند، پیروزی ما حتمی و قطعی است. آن‌هایی که محاسبات سیاسی دستشان بودند و از رجال سیاسی بودند، می‌دانستند که این پایان کار رژیم است و کمتر از یک سال انقلاب شکوهمند ما به پیروزی رسید.

روحانی با بیان اینکه در مسئله شهادت سردار سلیمانی، مردم یک کار اعجاب‌آور کردند و دنیا را به شگفتی درآوردند، تصریح کرد: هیچ کسی فکر نمی‌کرد چه قدر میان مردم و نیرو‌های مسلح نزدیکی وجود دارد، هیچ کسی فکر نمی‌کرد مبارزه با تروریسم برای مردم ایران تا چه اندازه مهم باشد و امنیت خاورمیانه و همسایگان برای مردم اهمیت دارد. سردار سلیمانی نماد مبارزه با تروریسم، ثبات و امنیت منطقه و امنیت ملی ما بود.

وی با بیان اینکه حضور مردم نشان داد همه تلاشی که آمریکا و کشور‌های غربی نسبت به مردم ایران داشتند، تفکر غلط و اشتباهی بوده است، خاطرنشان کرد: آن روز‌ها چه حضور مردم در عراق و چه حضور در سراسر ایران که نمادش خوزستان، مشهد، تهران، قم و کرمان بود، همه مردم هم‌نوایی کرده و پاس داشتند و نشان دادند چه مردم وفادار، شکرگذار و قدرشناسی هستند.

رئیس‌جمهور افزود: در ۲۲ بهمن هم مردم به صحنه آمدند. همه جا راهپیمایی باشکوه بود. در حضوری که در خیابان آزادی داشتم و تا آنجایی که توفیق داشتم در همان قدم‌ها پرجمعیت‌تر، پرشکوه‌تر و با انگیزه‌تر مردم را دیدم. ۴۱ سال از انقلاب گذشته و مانند اولین سالگرد، مردم با همان شور و علاقه آمده بودند.

روحانی اظهار داشت: روز دیگری که مردم باید افتخار ایجاد کنند، دوم اسفند است. چند موضوع را ملت عزیز ما باید تفکیک بکنند یکی موضوع اینکه ما پای صندوق می‌رویم تا بهترین‌ها را برای مجلس شورای اسلامی‌مان که نهاد بسیار مهمی است، برگزینیم.

وی یادآورشد: مجلس شورای اسلامی جایی است که قوانین ما را بررسی و تصویب می‌کند، لوایح دولت به آنجا فرستاده می‌شود. به وزیران ما در آنجا رای داده می‌شود. آن‌ها نوعی نظارت بر دستگاه اجرایی و کار اجرایی دارند. همچنین تحقیق و تفحص و استیضاح و سوال به عهده مجلس است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در ایران بسیار قدرتمند است، گفت: در کشور‌های مختلف جایگاه و قدرت مجلس فرق دارد، اما در ایران جایگاه بالایی دارد و این هم به دلیل نظر امام به مجلس بود که همیشه با عظمت از نمایندگان مجلس یاد می‌کرد.

رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه ما در حال تحریم و فشار شدید استکبار جهانی هستیم، تاکید کرد: ما باید این تحریم را بشکنیم باید بسیار از این ساختار‌ها را تغییر بدهیم، دولت و قوه قضاییه به تنهایی نمی‌توانند، دولت و مجلس باید در کنار هم قرار بگیرند. اگر بناست که مشکلات اقتصادی مردم حل و تحریم‌ها برداشته شود و نیز تولید افزود شود و در بسیاری از بخش‌ها خودکفا شویم، راه آن هماهنگی بین دولت و مجلس است.

وی افزود: نیاز داریم با مجالس دهم و یازدهم مشکلات را حل کنیم اگر بخواهیم موانع تولید را برداریم و به آن تحرک ببخشیم نیاز به قانون داریم، اگر بخواهیم در مسیر تولید علم و دانش و شرکت‌های دانش‌بنیان پیش برویم نیاز به همکاری مجلس و دولت داریم و به طور کل مجلس در همه امور مردم حق قانون‌گذاری و اظهارنظر دارد.

روحانی بیان کرد: برخی از مسائل از جمله رانت و… که در کشور وجود دارد باعث نگرانی مردم است و اگر مردم انقلاب کردند که این مسائل نباشند و همه مسائل از جمله جنگ و پذیرش تحریم و سختی‌ها برای به وجود آمدن اخلاق است چرا که اگر اخلاق درست شد همه چیز درست می‌شود.

وی با اشاره به جهاد اکبر از نظر پیامبر اسلام، گفت: جهاد اکبر بالاتر از مبارزه با استکبار و آمریکا است اگر نهایت ما جامعه پاک و حیات طیبه است می‌بایست جهاد با نفس داشته باشیم.

روحانی بیان کرد: برخی از مسائل از جمله رانت و… که در کشور وجود دارد باعث نگرانی مردم است و مردم انقلاب کردند که این مسائل نباشند و همه مسائل از جمله جنگ و پذیرش تحریم و سختی‌ها برای به وجود آمدن اخلاق است چرا که اگر اخلاق درست شد همه چیز درست می‌شود.

همچنین ببینید

دولت از درد مردم غافل نیست

رئیس جمهور با اشاره به پایان زمان محدودیت تسلیحاتی ایران طبق برجام در تاریخ ۲۷ …