فرهنگ شهرنشینی

فرهنگ نقش مهمی در زندگی شهری دارد. جامعه‌شناسان در تبیین خصوصیات شهرنشینی به مسئله «فرهنگ» توجه ویژه‌ای دارند و فرهنگ شهرنشینی را لازمه جامعه شهری می‌دانند.

به زعم این دسته از جامعه‌شناسان آنچه شهر را از روستا متمایز می‌سازد خیابان‌های عریض و طویل و ساختمان‌های سر به فلک کشیده نیست بلکه «فرهنگ شهری» است که به شهر چهره‌ای متفاوت با روستا می‌بخشد. آنها بر این باورند که بسیاری از شهرها در کشورهای جهان سوم که بیش از حد معمول وسعت یافته‌اند، تفاوت اساسی با روستا ندارند.

در کشورهای توسعه‌یافته و حتی بسیاری از کشورهای در حال توسعه نهادهایی وجود دارند که متولی فرهنگ شهری هستند. این نهادها با آموزش و ترتیب دادن برنامه‌های متنوع، فرهنگ شهری را ارتقا می‌بخشند.

در بسیاری از کشورها شهرداری‌ها مسئولیت ارتقای فرهنگ شهری را برعهده می‌گیرند و در کنار اقدامات عمرانی، دست به فعالیت‌های فرهنگی نیز می‌زنند.

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، سینماها، سالن‌های تئاتر، کتابخانه‌های عمومی و بسیاری از مراکز فرهنگی و هنری زیرنظر شهرداری‌ها فعالیت می‌کنند. همچنین بسیاری از برنامه‌های فرهنگی از قبیل جشنواره‌های فیلم و تئاتر توسط شهرداری‌ها و یا دست کم با همکاری آنها برگزار می‌شود.

در کشور ما نیز سال‌هاست که شهرداری‌ها می‌کوشند نقش فعالی در ارتقای فرهنگ شهری برعهده گیرند. در کلانشهرهایی چون تبریز که با موج مهاجرت از روستاها و شهرهای کوچک روبه‌رو هستند وجود نهادی برای آموزش مستمر فرهنگ شهرنشینی به مردم ضرورتی انکارناپذیر است.

حال در آستانه ورود به تبریز ۲۰۱۸، توجه به ارتقای فرهنگ شهرنشینی بیش از پیش ضروری به نظر می‌رسد و بایسته است که مسئولان شهری به موازات اقدامات عمرانی در فعالیت‌های فرهنگی نیز کوشاتر باشند.

 

 

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …