قطعه‌سازی تبریز در دنیا بی‌نظیر است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به عهد شکنی شرکت‌های خودرویی خارجی، گفت: این شرکت‌ها دیگر روی بازار ایران را نخواهند دید و از طریق مجاری قانونی به دنبال دریافت خسارت از آنها خواهیم بود.
فارس- رضا رحمانی در مراسم افتتاح تولید انبوه موتور دیزل ۴۵۷ و ۳۵۵ در شرکت ایدم، اظهار داشت: افتتاح خطوط تولید انبوه انواع موتورهای خودروهای سنگین مصداق عینی اقتصاد مقاومتی و تحقق جهش تولید است.
وی در جمع مسئولان استانی و مدیران و صاحبان صنایع آذربایجان شرقی ضمن تبریک روز کارگر، از نیروهای انسانی به عنوان سرمایه‌های عظیم کشور یاد کرد و گفت: به همت جامعه بزرگ و پرتلاش کارگری کشور، براحتی توانستیم بر مشکلات غلبه کنیم و خود را مدیون زحمات و ایثار این عزیزان می‌دانیم.
رحمانی با اشاره به سهم حائز توجه صنعت خودروسازی و قطعه‌سازی در اقتصاد ملی، به تشریح برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در صنعت خودروسازی پرداخت.
وزیر صمت از افزایش ظرفیت تولید، داخلی‌سازی قطعات و اصلاح ساختار شرکت‌های خودروسازی به عنوان مهم‌ترین اقدامات پیشرو یاد کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت تولید خودرو در کشور ۲/۲ میلیون دستگاه در سال است که برای پاسخ به تقاضا و تنظیم بازار حداقل باید افزایش تولید و استفاده از محصولات جدید را محقق کنیم.
وی افزود: امسال برنامه تولید یک میلیون و۲۰۰ هزار دستگاه خودرو در دستور کار خودروسازان قرار دارد.
رحمانی خاطرنشان کرد: امروز با توجه به شرایط کرونا، دو خودروساز بزرگ کشور جمعا روزانه بیش از چهار هزار دستگاه خودرو تولید می کنند که بیش از ۷۰ درصد این تولید ساخت داخل است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته بیش از شش میلیون تقاضای خرید از ایران خودرو و سایپا وجود داشته، این درحالی است که تولید ما در سال گذشته یک میلیون دستگاه نبود.
وزیر صمت افزود: با رونق تولید در خودروسازان و قطعه سازان کشور علاوه بر بازگشت کارگران به کار، بیش از ۱۴ هزار نفر جذب شرکت های قطعه سازی شده است .
وی ادامه نهضت ساخت داخل را از دیگر برنامه‌های وزارت صنعت نام برد و اضافه کرد: در سال ۹۸ با کار جهادی همه ارکان اقتصادی کشور، ۴/۳ میلیارد دلار داخلی سازی انجام شده که ۵۰۰ میلیون دلار آن مربوط به صنعت خودروسازی است
وزیر صمت بهره مندی از ظرفیت و توان نیروهای داخل کشور و استفاده از دانش فنی دیگر خودروسازان مطرح جهان را جایگزین مناسب شرکت‌های عهدشکن دانست .
وی با بیان اینکه ضررده بودن شرکت‌های وابسته به صنایع خودروسازی قابل قبول نیست؛ تصریح کرد: اصلاح ساختار این قبیل شرکت‌ها وآزاد سازی سرمایه‌های راکد آنها به صورت جدی در حال پیگیری است و اعتقاد داریم خودروسازها نباید قطعه ساز باشند
وی با اشاره به امکانات و ظرفیت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی در تبریز گفت: برخی ماشین آلات موجود در صنایع قطعه‌سازی تبریز حتی در دنیا بی‌نظیر است.
رحمانی از مدیران شرکت ایران خودرو تبریز خواست با توسعه شرکت و ایجاد خطوط رنگ و بدن و تولید محصولات جدید سهم قابل توجه در تولید خودروهای مورد نیاز کشور باشد.
وزیر صنعت معدن و تجارت با اشاره به پیگیری محورها و برنامه‌های جهش تولید در وزارت صمت گفت: هر هفته یک افتتاح صنعتی با اشتغالزایی مناسب دارای فناوری روز و صادرات محور را پیش رو داریم.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …