قطع گاز در اوج سرما!

چند روز پیش انتشار خبری در رسانه ها موجب ایجاد نگرانی در میان مردم کشورمان شد . خبر این بود که دولت ترکمنستان صادرات گاز به ایران را قطع کرده است.
گفتنی است که در طول ۹ سال اخیر این چهارمین باری است که ترکمنستان در اوج سرمای زمستان دست به چنین عمل ناشایستی می زند. پیش از این در سال های ۱۳۸۹، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۴ نیز این کشور برای تحمیل افزایش قیمت به ایران صادرات گاز به کشورمان را قطع کرده بود.
بدیهی است که گاز ترکمنستان تنها بخشی از نیازهای سه استان شمالی کشور یعنی گیلان ،مازندران و گلستان را تامین می‌‌کند و از این نظر فعلا خطری استان های دیگر را تهدید نمی کند. از طرف دیگر بنا به گفته مسئولان گاز کشور، تولید گاز در طول سه سال اخیر افزایش چشمگیری یافته است و از این رو قطع گاز ترکمنستان چندان تاثیرگذار نخواهد بود.
اما احتمال دارد که اگر سرمای زمستان با همین شدت ادامه یابد مشکلاتی برای مردم به وجود آید.
حال چه باید کرد؟
مردم استان های شمالی کشور هموطنان ما هستند و ما وظیفه داریم در شرایط سخت به یاری آن ها بشتابیم. اکنون کاری که باید برای حمایت از این هموطنان انجام داد ، صرفه جویی در مصرف گاز است.
این کار ، چندان دشوار به نظر نمی رسد. اگر در طول روز فقط به مدت یک ساعت تنها یکی از بخاری هاو یا رادیاتورهای موجود در خانه یا محل کار خود را خاموش کنیم به میزان قابل توجهی در مصرف گاز صرفه جویی کرده ایم.
شما وقتی برای انجام کاری به یکی از ادارات مراجعه می کنید ، می بینید که شدت گرما در اتاق ها قابل تحمل نیست. اگر کارکنان، چند دقیقه ای در طول روز بخاری یا رادیاتور اتاق کار خودرا خاموش کنند علاوه برصرفه جویی در مصرف گاز در کاهش آلودگی هوا که این روزها معضل اصلی شهرهای ماست، نقش موثری داشته، گامی هم در جهت تکریم ارباب رجوع برداشته  اند!
بیاییم با اندکی صرفه جویی ، هم آلودگی هوا را کاهش دهیم،هم به یاری هموطنان خود بشتابیم و مهمتر از همه دولت ترکمنستان متقاعد شودکه دیگرحربه دیرینه اش برای افزایش قیمت گاز کارساز نخواهد بود.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …