لزوم هوشیاری مردم در هنگام حادثه

وقوع حوادث تروریستی دیروز تهران که منجر به شهادت و زخمی شدن عده‌ای از هموطنانمان گردید، عزم ملت ایران را در مبارزه با تروریسم و حامیان بین‌المللی آن راسخ‌تر نمود.
بی‌تردید پایداری کشور ما در مقابله با تروریسم و حمایت قاطع از دولت‌های قانونی سوریه و عراق تروریست‌ها را به انتقامجویی واداشته است. البته آنها از سال‌ها قبل درصدد انجام چنین عملیاتی بوده‌اند اما نقشه‌های شوم آنها هر بار توسط نیروهای امنیتی و اطلاعاتی کشور نقش برآب شده است.
این بار نیز توطئه در نطفه خفه شد و هوشیاری نیروهای حفاظتی مانع از گسترش دامنه این دو حادثه گردید، اما این احتمال وجود دارد که تروریست‌ها اقدامات دیگری را تدارک دیده باشند.
بدیهی است که نیروهای نظامی و انتظامی کشور باید آماده‌تر و هوشیارتر از همیشه در صحنه حضور یابند اما مردم نیز وظایفی دارند که غفلت از آنها موجب پشیمانی خواهد شد.
یکی از مهم‌ترین نکاتی که رعایت آن توسط مردم ضروری به نظر می‌رسد دوری از صحنه حادثه در هنگام وقوع چنین حوادثی است. در این صورت اولاً فضا برای عملیات نیروهای انتظامی و امدادی باز می‌شود و ثانیاً امکان فرار تروریست‌ها کاهش می‌یابد. زیرا تروریست‌ها معمولاً پس از اجرای نیت شوم خود در میان جمعیت خود را گم و گور می‌کنند و عدم حضور مردم در محل حادثه این فرصت را
از آنها سلب می‌کند. از طرف دیگر تروریست‌ها ابایی از تیراندازی به طرف مردم کوچه و بازار ندارند و احتمال این که به مردم عادی آسیب برسانند و یا گروگانگیری کنند وجود دارد.
دستگاه‌های مسئول وظیفه دارند همان طور که مردم را برای مقابله با حوادث غیرمترقبه‌ای چون سیل و زلزله آموزش می‌دهند برای مقابله با حوادث تروریستی نیز برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای را طراحی کنند و با همکاری رسانه‌ها، آموزش و پرورش و سایر ارگان‌ها در جهت آگاه‌سازی جامعه اقدامات موثری را انجام دهند.
امید است که با هوشیاری مردم و مسئولان کشور فکر شوم بر هم زدن امنیت میهن عزیز اسلامیمان به مخیله هیچ تروریستی راه نیابد.

همچنین ببینید

یک روز بدون دخانیات!

از سال ۱۹۸۷ کشورهای عضو سازمان بهداشت جهانی روز ۳۱ ماه مه را روز جهانی …