مانور سراسری مدیریت مصرف برق امروز در تبریز برگزار می شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با اشاره به برگزاری مانور سراسری مدیریت مصرف انرژی از ساعت یک تا چهار امروز گفت: مانور سراسری مدیریت مصرف انرژی با محوریت وزارت نیرو و شرکت توانیر برای کنترل بار مصرفی در آذربایجان شرقی انجام می‏شود.
تبریز – خبرنگار مهدآزادی- افشین روشن میلانی در نشست خبری مدیران صنعت برق استان آذربایجان شرقی با اصحاب رسانه با اشاره به این که در صنعت برق ذخیره‌ساز یا انبار بزرگ وجود ندارد و تولید و مصرف همزمان با هم حرکت می کنند، گفت: براساس این خصوصیت صنعت برق، تمام عوامل تولید، انتقال و توزیع همیشه برخط و آماده خدمت هستند.
روشن میلانی با بیان این که صنعت برق از چهار بخش تولید، انتقال، توزیع و مشترکین تشکیل شده است، افزود: در صنعت برق پایدار
باید این چهار بخش کنار هم باشند و نمی توان یکی از آنها را رها کرد.
وی با بیان این که یازده برنامه تشویقی برای کاستن از بار در ساعات پیک مصرف در نظر گرفته‏ایم، گفت: از ساعت ۱۲ ظهر تا چهار عصر پیک مصرف برق است که سعی می کنیم از آن عبور کنیم و حذف بار و خاموشی نداشته باشم.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‏ای آذربایجان با بیان این که ۴۰ درصد مصرف پیک بحرانی کشور ناشی از سیستم های سرمایشی است، افزود: با بالا رفتن دما و مصرف برق، تولید در آستانه بحران قرار می‏گیرد و ناچار به حذف مصرف می‏شویم.
میلانی با اشاره به نارضایتی‏های ایجاد شده در پی خاموشی‏های سال گذشته، گفت: امسال یک ماکزیمم بار برای هر شرکت تعریف شده و صنایع بزرگ قول داده اند سقف مجاز را رعایت کنند و با رعایت مصرف حداکثر بار، به استان خاموشی داده نخواهد شد.
وی با اشاره به این که فقط ۱۰ درصد مشترکین کشور در برق منطقه‏ای آذربایجان هستند ولی شش و نیم درصد برق کشور را مصرف می‏کنند، افزود: نیروگاه‏های مقیاس کوچک ۷۹ مگاوات از برق منطقه را تامین می‏کنند و یک نیروگاه بادی در آق کندی در روزهای آتی با ۳۵ مگاوات به مدار خواهد آمد.
مدیر عامل توزیع نیروی برق آذربایجان شرقی نیز در این نشست با بیان این که از آذر سال ۹۷ پروژه‏هایی برای مدیریت بار تابستان سال ۹۸ با محوریت وزارت نیرو و شرکت توانیر اجرا شده است، گفت: برنامه‏ای که برای توزیع برق آذربایجان شرقی در نظر گرفته شده ۱۱۰ مگاوات سهمیه کاهشی است و در سال گذشته نزدیک به ۸۲۰ مگاوات نیاز مصرفی در استان داشتیم که بتوانیم سهمیه تعیین شده را مدیریت کنیم ۷۲۰ مگاوات سقف پیک بار مجاز در استان خواهیم داشت.
‌ اکبر فرج نیا با توجه به سرمایه‏گذاری ها در بخش انرژی، گفت: پنجاه تفاهم نامه با ایستگاه‏های CNG برای همکاری دو ساعته و ۲۸ تفاهم نامه برای استفاده از مولدهای خود تامین توسط مشترکین صنعت برق، ۱۹۲ تفاهم نامه با بخش صنعت و ۶۱۵ تفاهم نامه با سازمان جهاد کشاورزی و چاه‏های کشاورزی از جمله پروژه های اجرا شده برای کاهش بار مصرف می‏باشد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز نیز با حضور در این نشست، با تاکید بر این که هر سال ۳۲ هزار اشتراک جدید به شبکه توزیع برق تبریز افزوده می‏شود، گفت: ۷۷ درصد مشترکین خانگی این شبکه فقط ۳۴ درصد برق را مصرف می کنند ولی بخش صنعت با این که به لحاظ تعدادی یک است ولی ۳۴ درصد برق شبکه را مصرف می‏کند و ۵۰ درصد تولید توسط ۹۴۰۰ مشترک دیماند که شامل بخش صنعت و کشاورزی است مصرف می شود.
کاظمی با بیان این که سالانه ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در برق تبریز انجام می‏شود، افزود: با توجه به آسیب دیدن ۲۰ ترانس‏ سنگین در سال گذشته، امسال ۱۳۹ ترانس جدید آماده کرده‏ایم و ۴۹ ترانس دیگر نیز در حال آماده‏سازی و نصب است.
وی با اشاره به افزایش مشارکت در سال جاری، گفت: با ۱۶۸۰ مشترک سنگین تفاهم نامه رد و بدل کرده ایم که این تفاهم نامه ها در سال گذشته ۶۶۰ مورد بودند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز با بیان این که ۸۰ مگاوات از سقف تعریف شده توسط شرکت توانیر عبور کرده‏ایم، اظهار کرد: اضافه بار مصرف منجر به حذف بار خواهد شد و وزارت نیرو و شرکت توانیر با اجرای یک تا چهار مانور سراسری برای مدیریت بار و مصرف و وارد کردن مدارهای ادارات به چرخه تولید، سعی در مدیریت این بحران دارد.

همچنین ببینید

آتش‌سوزی در نیروگاه تبریز

مدیرعامل شرکت مدیریت تولید برق آذربایجان‌شرقی در مورد آتش‌سوزی در نیروگاه تبریز گفت: دلیل آتش …