مدارس و دانشگاه ها از ۱۵ شهریورماه بازگشایی می‌شود

رئیس جمهور گفت: دانشگاه‌ها و مدارس از ١۵ شهریور ماه فعالیت خود را آغاز می‌کنند.
باشگاه خبرنگاران جوان- حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه دانشگاه‌ها و مدارس از ١۵ شهریور بازگشایی می‌شود، گفت: این آموزش باید توام با آموزش مجازی و حقیقی باشد. به دلیل برگزاری کلاس‌های مدارس به صورت حقیقی یا مجازی و تقسیم تعداد دانش آموزان برای حضور در کلاس، تعطیلی پنجشنبه‌ها هم حذف می شود.
وی اظهار کرد: بیش از چهار ماه است که مردم با ویروس خطرناک کرونا مواجه هستند و ۱۲۳ روز از شروع شیوع ویروس کرونا گذشته است در این ۱۲۳ روز مردم و کادر درمانی مقابله خوبی با این ویروس داشتند.
رئیس جمهور افزود: متاسفانه نه سازمان بهداشت جهانی و نه دنیا نمی‌تواند زمان خاصی برای پایان ویروس کرونا پیش بینی کنند؛ این ویروسی درمان قطعی و رفتار ثابتی ندارد و بنا بر اظهارات محققان کرونا خود به خود از بین نخواهد رفت. ما باید خودمان را برای مقابله بلندمدت ویروس کرونا آماده کنیم.
وی بیان کرد: کمک بزرگ به این ویروس ممکن است خودمان باشیم، یعنی این ویروس به خودی خود منتقل نمی‌شود بلکه توسط ما منتقل می‌شود، یعنی یک نفر بیمار می‌شود و مراعات نمی‌کند و باعث می‌شود ۱۰ نفر دیگر مبتلا شوند.
روحانی تصریح کرد: نباید به ویروس کرونا کمک کنیم بلکه باید به مردم خودمان کمک کنیم به‌خصوص به افراد مسن و کسانی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند. باید به مسئله فاصله گذاری توجه کنیم و در تجمعات حضور پیدا نکنیم، بهداشت فردی را مراعات کنیم و حتما ماسک بزنیم. ماسک می‌تواند پیشگیری و کمک کند که این زنجیره قطع شود.
وی ادامه داد: یکی از تصمیمات جلسه این است که برای یک تا دو هفته آینده طرح الزام ماسک در نقاطی که ضروی است را آماده کرده و در اینجا تصمیم‌گیری و ابلاغ کنیم.
رئیس‌جمهور گفت: آنچه تجربه ما در ماه پنجم می‌گوید این است که فعالیت اقتصادی، آموزش و فرهنگی می‌تواند آزاد باشد. ما نمی‌گوییم کار‌ها تعطیل بشود، زیرا شدنی نیست. تعطیلی‌ها مورد نظر ما نیست و ضروتی هم ندارد، ولی تجمع در نقاطی که ضرورتی ندارد نباید انجام بگیرد.
روحانی گفت: تا امروز ما درگیر موج اول کرونا بودیم، موج اول در برخی استان‌ها تمام شد و برخی استان‌ها هم هنوز گرفتار آن هستند و ممکن است ظرف روز‌ها و هفته‌های آینده از آن عبور کنند. موج اول، موج ثابتی نیست و همچنان در حال حرکت است.
وی بیان کرد: امروز یک بحث خوبی شد در رابطه فشار روحی و ورانی که این ویروس در جامعه ایجاد می‌کند و مردم ما را مضطرب و افسرده می‌کند و خیلی‌ها ممکن است دچار بیماری روحی شوند. من از همه آن‌هایی که تخصص اجتماعی، روان‌شناختی، علوم حوزوی و تبلیغاتی دارند و هنرمند و شاعر هستند و دستگاه‌های تبلیغاتی ما بخصوص صداوسیما و فضای مجازی، می‌خواهم که مردم را آماده کنیم تا مردم بدانند درگیری ما با این ویروس کوتاه مدت نیست. یعنی خودمان را برای یک زمان بلندتر آماده کنیم.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: ما آغاز این امر را خیلی خوب شروع کردیم و توانستیم از روز‌های سخت بگذریم، اما این کار نیاز به استقامت و استمرار دارد، زیرا درغیر اینصورت ممکن است دستاورد‌های گذشته را از دست بدهیم.
روحانی گفت: من از مردم خواهش می‌کنم که بخاطر پاسداری از دستاوردهایمان و بخاطر ایران، شکیبایی خود را ادامه بدهیم. نگران و مضطرب نشویم و نگوئیم حوصله مان به سر آمده است و نمی‌توانیم؛ ما می‌توانیم، زیرا یک ملت بزرگی هستیم و با یک مشکلی مواجه شدیم و تا امروز وضع ما هم خوب بوده است.

همچنین ببینید

تبریزی‌ها چراغ خاموش نفس بکشند!

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری آذربایجان‌شرقی گفت: پیگیر سهمیه گاز برای نیروگاه تبریز بودیم ولی …