مسجد کبود گل سرسبد بناهای تاریخی تبریز است

استاندار آذربایجان شرقی همراه با شهردار تبریز و مدیرکل میراث فرهنگی استان از آثار تاریخی تبریز بازدید کرد تا از وضعیت این آثار برای پذیرایی از میهمانان تبریز ۲۰۱۸ آگاه شود.
ایرنا- مجید خدابخش در این دیدار گفت: با توجه به اینکه تبریز در سال ۲۰۱۸ میلادی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده است، برای بازدید و بررسی مسایل و مشکلات بناهای تاریخی که در این رویداد مهم توسط گردشگران خارجی مورد بازدید قرار خواهند گرفت، به این مکان آمده ایم.
خدابخش افزود: مسجد کبود، گل سرسبد بناهای تاریخی و مذهبی تبریز و یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است.
وی اظهار کرد: باید تلاش کنیم مشکلات جزئی که در زمینه بازسازی و آماده سازی وجود دارد، به زودی برطرف شود تا گردشگرانی که در این مکان حاضر می شوند با خاطره ای خوش شهر ما ترک کنند.
استاندار آذربایجان شرقی در این بازدید به رفع مشکلات موجود تاکید کرد و گفت: باید مشکلات همه بناهای تاریخی و مذهبی تبریز تا پایان سال میلادی جاری احصاء شود تا در سال ۲۰۱۸ میلادی گردشگران خارجی بتوانند از آنها بازدید کنند و از پیشینه تاریخی و مذهبی این شهر مطلع شوند.
خدابخش پس از دیدار از مسجد کبود از مسجد جامع تبریز نیز که یکی دیگر از بناهای تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان است، بازدید کرد.
شهردار منتخب تبریز نیز در این دیدار اظهار کرد: دانشجویان دکترای دوره های معماری علاقمند به همکاری در زمینه مرمت و بازسازی بافت های تاریخی استان هستند.
ایرج شهین باهر ادامه داد: شهرداری تبریز آماده همکاری با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری برای بازسازی و مرمت بناهای تاریخی و مذهبی است.
وی با بیان اینکه مسجد کبود از جمله نمادهای هویتی مذهبی کهن شهر تبریز است، گفت: بدیهی است که مدیریت شهری تبریز تمام تلاش خود را برای صیانت از آثار تاریخی و هویتی این شهر به کار می برد.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی در این دیدار گفت: ۷۰ درصد این بنای تاریخی و مذهبی بر اثر زلزله مهیب در سال ۱۱۹۳ هجری قمری تخریب شده بود و به جز سردرب ، جرز و پایه چیزی برجای نمانده بود.
مرتضی آبدار افزود: این مسجد پس از زلزله مدت های طولانی متروکه و مخروبه باقی ماند تا این که در سال ۱۳۰۷ شمسی، مرحوم محمد علی تربیت که فردی هنر دوست بود، اقدام به آغاز بازسازی و مرمت این مسجد کرد که این کار تا سال ۱۳۴۳ ادامه یافت.
وی ادامه داد: مرحوم ‘رضا معماران’ که از معماران شهیر و فقید آذربایجان بود بازسازی گنبدهای بالای شبستان ها را از سال ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۵ انجام داد.
آبدار گفت: مسجد کبود در سال ۱۳۱۰ هجری شمسی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در سال ۱۳۸۹ نیز ثبت جهانی شد.
وی با بیان اینکه سبک مرمتی مسجد کبود بسیار حساس است، تاکید کرد: تمامی اقدامات مربوط به بازسازی و مرمت این بنای تاریخی و مذهبی باید زیر نظر سازمان یونسکو انجام شود .
گفتنی است بنای تاریخی-مذهبی ‘مسجد کبود’ از آثار ارزشمند سلسله قراقویونلوها می باشد که به دستور جهانشاه بن قره یوسف، از فرمانروایان این سلسه، بنا شده است.
ساختمان این بنای تاریخی مذهبی، به استناد کتیبه برجسته سردرب آن، به سال ۸۷۰ هجری قمری به اتمام رسیده و نام جهانشاه در کتیبه بالای ورودی مسجد نقش بسته است.
مسجد کبود با توجه به عظمت و زیبایی که دارد، لقب ‘فیروزه اسلام’ به خود گرفته است؛ این مسجد دو مناره باریک و بلند در منتهی الیه شرق و غرب ضلع شمالی خود دارد.

همچنین ببینید

ارائه تسهیلات ویژه برای تولید محصولات گلخانه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی با اعلام اینکه برای افزایش تولید محصولات گلخانه ای و مکانیزه …