مشکلات امروز نتیجه غفلت‌های گذشته است

موضوع احیای دریاچه ارومیه را تمام‌شده ندانیم

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: خوشبختانه نگرانی و تهدید جدی درخصوص دریاچه ارومیه برطرف شده است.
باشگاه خبرنگاران جوان- محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی افزود: البته تا رسیدن به حجم متوسط ۱۵ میلیارد مترمکعبی آب در دریاچه ارومیه فاصله زیادی داریم و نباید موضوع احیای دریاچه را تمام‌شده تلقی کنیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی ضمن اظهار همدردی با سیل‌زدگان، ادامه داد: خسارات بارندگی‌های اخیر نباید ما را از شکرگزاری برای خیرات و برکات این نعمت الهی غافل کند.
پورمحمدی گفت: همه دستگاه‌های اجرایی استان با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص وضعیت جوی، حالت آماده‌باش خود را حفظ کنند و اقدامات هفته‌های اخیر برای مدیریت بحران و پیشگیری از خسارات احتمالی را با قدرت ادامه دهند.
وی با اشاره به افزایش بارندگی‌ها در سطح استان، افزود: اقدامات دستگاه‌های مسئول در لای‌روبی مسیر رودخانه‌ها و مسیل‌ها باعث شد که شاهد خسارات جدی در استان نباشیم.
استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه خیلی از مشکلات امروز نتیجه غفلت‌های گذشته است، ادامه داد: متأسفانه دستگاه‌های مسئول از تخلفاتی که انجام شده است چشم‌پوشی کرده‌اند و امروز گرفتاری‌هایی در نتیجه این تخلفات پیش آمده است.
وی با اشاره به تخلفاتی از قبیل ساخت وساز‌های غیرمجاز و تخلیه نخاله‌ها در مسیر رودخانه‌ها و تبدیل مسیل‌ها به مسیر‌های عبور و مرور، گفت: به عنوان مدیریت ارشد استان اعلام می‌کنم که اگر به خاطر این تخلفات، حادثه‌ای در استان روی دهد، یقه متخلفان را خواهیم گرفت و هیچ عذری از دستگاه‌ها، مدیران و افراد پذیرفته نخواهد بود.
پورمحمدی تأکید کرد: در جلسات بعدی در خصوص اقدامات لازم برای پیش‌بینی و تدبیر برای حفاظت از مردم و پیشگیری از خسارات در صورت وقوع سیل بررسی شود.
استاندار آذربایجان‌شرقی بر تداوم امدادرسانی دستگاه‌ها به هموطنان سیل‌زده در استان‌های مختلف و توجه ویژه به بحث اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم از طریق رسانه‌های گروهی تأکید کرد.
نقاط حادثه خیز آذربایجان‌شرقی شناسایی شده است
به گزاش خبرگزاری تسنیم، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با اشاره به ورود سامانه‌های بارشی به کشور و وقوع سیل در استان‌های مختلف کشور گفت: در آذربایجان‌شرقی حوادث و خسارت جزئی مالی در سیل گزارش شده است که ان‌شاا… جبران خواهد شد.
محمدباقر هنربر در جلسه ستاد بحران آذربایجان‌شرقی با اشاره به ورود سامانه‌های بارشی به کشور و وقوع سیل در استان‌های مختلف کشور، اظهار داشت: در آذربایجان‌شرقی حوادث و خسارت جزئی مالی در سیل گزارش شده است که انشا… جبران خواهد شد.
وی افزود: همه ساله طرح‌های نوروزی از وزارت کشور ابلاغ می‌شود که با توجه به حوادث اخیر که موجب جان باختن تعدادی از هموطنان شد، همه نهادهای مرتبط در آماده باش کامل هستند.
مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه نقاط حادثه خیز استان شناسایی شده و لایروبی با حساسیت بیشتری پیگیری می‌شود، ابراز داشت: تمامی شهرداران و فرماندارن به اقدامات پیشگیرانه دست زدند تا قبل از وقوع سیل از خسارات احتمالی پیشگیری شود.
وی افزود: تلاش رسانه‌ها و صداوسیما پس از ورود سامانه‌های بارشی و اعلام هشدارها، به همراهی مردم استان با عوامل مدیریت بحران استان منجر شده است.
صراف، استاد دانشگاه تبریز هم در بررسی پژوهشی سیل آذرشهر و سیل گلستان و… گفت: در این سیل‌ها به پدیده‌های انسانی و دستکاری در طبیعت رسیدیم. تغییر کاربری‌ها به حدی اسفناک است که ممکن است با هر بارشی مناطق ما به خطر بیفتد.
وی با تاکید بر اینکه سیل قابل پیشگیری نیست، بلکه قابل مدیریت است تصریح کرد: مدیریت مناسب حوضه‌های آبریز، مدیریت مناسب کل کشور در کشاورزی، آبادانی، اقتصاد، صنعت و… است. این استاد دانشگاه تبریز با بیان اینکه در سیل اخیر ما غافلگیر نشدیم، خودمان غفلت کردیم خاطر نشان کرد: دو سال پیش همین سیلاب در شهرهای دیگر استان فارس اتفاق افتاده بوده ولی اکنون چون به شیراز رسید بیشتر دیده شد.
وی خبر خوشی را برای بهبود وضعیت بارندگی در استان اعلام کرد و افزود: بر اساس نقشه‌های هواشناسی، وضعیت ما خوب خواهد شد ولی پدیده‌های اتمسفری قطعی نیست و ممکن است شاهد تغییراتی باشیم.
موکب های آذربایجان‌شرقی برای کمک به سیل‌زدگان در ایلام مستقر می‌شوند
به گزارش خبرگزاری مهر، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال ابلاغیه‌های صادره از مرکز استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی به‌عنوان معین استان ایلام انتخاب شده‌اند.
علیار راستگو با اشاره به بارندگی‌ها و سیلاب‌های اخیر در نقاط مختلف کشور اظهار داشت: در کنار همه دستگاه‌ها، نیروهای مسلح با تمام اقدامات برای رفع نیازهای موردنظر در آماده‌باش هستند.
وی افزود: در راستای کمک به مناطق سیل‌زده برای هر استان حادثه‌دیده استان‌هایی به‌عنوان معین انتخاب‌شده‌اند و بر اساس ابلاغیه‌های ارسالی، استان آذربایجان‌شرقی نیز به‌عنوان استان معین انتخاب‌شده است.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: به دنبال ابلاغیه‌های صادره از مرکز، استان‌های آذربایجان‌شرقی و غربی به‌عنوان معین استان ایلام انتخاب‌شده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: همچنین موکب‌های استان به ایلام اعزام شده‌اند و همه امکانات از این به بعد در استان ایلام مستقر خواهند شد.
پدیده هاله حرارتی دریاچه ارومیه، مانع ورود سامانه بارشی به منطقه است
به گزارش نصر، رئیس دانشکده علوم محیطی دانشگاه تبریز گفت: بر اساس نقشه‌های ماهواره‌ای پدیده‌ای با عنوان هاله حرارتی دریاچه ارومیه در حوزه آبگیر به وجود آمده و هرزمان توده‌هوای باران‌زا به این‌هاله می‌خورد نمی‌تواند آن را متأثر کند.
بهروز ساری‌صراف در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با اشاره به تغییرات آب و هوایی در حوزه دریاچه ارومیه، اظهار داشت: اخیراً پس از ماه‌ها متوجه یک پدیده‌ای شدیم، بر اساس نقشه‌های ماهواره‌ای پدیده‌ای با عنوان هاله حرارتی دریاچه ارومیه در حوزه آبگیر به وجود آمده است.
وی افزود: بر روی دریاچه ارومیه به دلیل خشک‌سالی‌های پیاپی و افزایش پهنه نمکی براثر جذب انرژی حرارتی و از دست دادن گرما در عمق اتمسفر تأثیرگذار شده است.
رئیس دانشکده علوم محیطی دانشگاه تبریز ادامه داد: گرمایش زمین و تشعشع حرارتی زمین در چندین سال مستمر ساختار اتمسفر را دست‌کاری کرده و هرزمان توده‌هوای باران‌زا به این‌هاله می‌خورد نمی‌تواند آن را متأثر کند.
وی ادامه داد: حوزه آبگیر دریاچه ارومیه مساحتی حدود پنج برابر است و به عبارت بهتر این‌هاله حرارتی ۲۵ هزار کیلومترمربع را از ورود باران محروم کرده و به لحاظ اقتصادی دلیل این پدیده میلیون‌ها مترمکعب آب را در طی چند سال گذشته ازدست‌داده‌ایم.
صراف با اشاره به بارش‌های اخیر و افزایش حجم آب دریاچه، گفت: در ۱۰ روز اخیر یک میلیارد مترمکعب حال دریاچه را خوب کرده و اگر در این هشت سال این پدیده پیش نمی‌آمد این مشکل هم پیش نمی‌آمد.
وی تأکید کرد: امروز با یک پدیده زمینی روبه‌رو هستیم، همیشه در پیش‌بینی‌های هواشناسی گفته می‌شود که توده‌هوایی به سمت استان می‌آید اما این موضوع رخ نمی‌دهد و آن توده‌هوا به سمت کشورهای همسایه و استان‌های دیگر می‌رود و نمی‌تواند وارد استان شود.

همچنین ببینید

حضور پرشور مردم قهرمان برگی بر انتخابات انقلاب افزود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و امام جمعه تبریز در پیامی از حماسه حضور مردم …