مشکل زیست‌محیطی دریاچه ارومیه فرا‌منطقه‌ای است

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: ۷۰ درصد از گرد و غبار دریاچه ارومیه مهار شده است.
باشگاه خبرنگاران جوان- فرهاد سرخوش مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه خشکی دریاچه ارومیه تبعات زیادی برای منطقه و موجودات زنده خواهد داشت، تصریح کرد: اولویت دولت احیای صددرصدی دریاچه ارومیه است و در همین راستا با اجرای پروژه های انتقال آب و کاشت درختچه ها و بوته در شوره زارهای منطقه توانسته ۷۰  درصد از گرد و غبارها را مهار کند.
وی با بیان اینکه وسعت گرد و غبارهای نمکی در آذربایجان‌شرقی
بیشتر از آذربایجان غربی است، ادامه داد: غبار نمکی حاصل از خشکی دریاچه ارومیه همانند غبار خاکی نیست و به محض گسترش یافتن آن تمامی پوشش گیاهی را از بین می برد که در این راستا ستاد احیا و منابع طبیعی با شناسایی مناطق گرد و غبار و بیابان زدایی برای تثبیت این گرد و غبارها تلاش می‌کند.
سرخوش با بیان اینکه دریاچه ارومیه دو میلیارد و ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد، تصریح کرد: تراز فعلی دریاچه ۱۲۷۰٫۸۰ است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۸ سانتی متر کاهش دارد.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، فضای مجازی، رسانه و دنیای دیجیتال را بستری ارزشمند برای فرهنگسازی دانست و گفت: امروزه به سبب گسترش فناوری و دنیای مجازی برای انتقال اطلاعات و استفاده عمومی و گسترده اکثر جامعه از این بستر می‌تواند زمینه خوبی برای شناساندن اهمیت احیای دریاچه ارومیه و مضرات خشکی آن باشد.
وی با بیان اینکه مشکل زیست محیطی دریاچه ارومیه مسئله ای فرا منطقه‌ای است، ادامه داد: خشکی دریاچه ارومیه اثرات جبران ناپذیری بر منطقه خواهد داشت و استفاده از زیرساخت های به روز از جمله فضای مجازی و دنیای دیجیتال در کنار پروژه های اجرایی ستاد احیای دریاچه ارومیه لازم است چرا که احیای دریاچه ارومیه بدون فرهنگ سازی و همراهی مردم امکان پذیر نخواهد بود.
سرخوش با اشاره به اینکه امروزه دنیای بازی (گیم) در بین کودکان رواج یافته و زمینه خوبی برای فرهنگسازی است، گفت: ساخت انواع بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند دانش آموزان و کودکان را با مشکلات کم آبی، مصرف بهینه آب و خطرهای اتمام آب های زیر زمینی آشنا کند و فرهنگ استفاده صحیح و اصولی منابع آبی را از زمان کودکی به آنها آموزش داد.
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی، فرهنگ سازی و ایجاد زیر ساخت آموزشی را از اولویت های ستاد احیا دانست و افزود: برهمین اساس در ۹ شهر اطراف حوضه آبریز دریاچه ارومیه مقرر شده معلمان در کلاس‌های درس با بیان اهمیت صرفه جویی آب، خطرهای خشکی دریاچه ارومیه، اهمیت استفاده از آبیاری نوین فرهنگ سازی کرده و از بستر فضای آموزشی نیز برای احیای دریاچه ارومیه کمک شود.
وی ادامه داد: دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز از محل اعتبارات سال ۹۶ احیای دریاچه ارومیه برای تامین هزینه این زیرساخت آموزشی درنظر گرفته شده است.
سرخوش، اجرای پروژه‌های اجرایی ستاد احیا و پروژه های اجتماعی و فرهنگ سازی را مکمل هم دانست و بیان کرد: پروژه‌های احیا بدون فرهنگ سازی و توجیه کشاورزان در روی آوری به کشاورزی نوین و کشت محصولات کم آب بر در حوضه دریاچه ارومیه میسر نمی‌شود.

همچنین ببینید

سیستم‌های ایمنی و گرمایشی نوین در بازار تبریز نصب می‌شود

استاندار آذربایجان‌شرقی از پیش‌بینی تمهیدات ویژه برای جبران خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی در بازار تبریز …