معضل خودروهای تک سرنشین

بی‌تردید صنعت حمل و نقل نقش مهمی در توسعه جوامع بشری دارد. اما رشد این صنعت عواقبی نیز به همراه می‌آورد که معضل ترافیک در شهرهای بزرگ از جمله این عواقب است.
در شهر تبریز معضل ترافیک روز بروز بیشتر خودنمایی می‌کند و چاره‌سازی برای این معضل ضرورت می‌یابد.
علاوه بر اینکه باید در درازمدت به دنبال راه حل اساسی این مشکل بگردیم در کوتاه‌مدت نیز می‌توانیم به راه‌حل‌هایی موقتی فکر کنیم.
مسلماً یکی از عوامل ایجاد مشکل ترافیک در کلانشهر‌های کشور ما افزایش بی‌رویه تولید خودرو است که متأسفانه گسترش سطح معابر شهری متناسب با میزان تولید خودرو نیست.
به نظر می‌رسد اولین راه حل کوتاه‌مدت، اجرای طرح زوج و فرد باشد که در برخی از کلانشهرهای کشور نیز اجرا شده و نتایج مثبتی داشته است.
اما بخش عمده خودروهای سواری که در خیابان‌های شهر ما و همین طور شهرهای دیگر تردد می‌کنند، خودروهای تک‌سرنشین هستند.
اگر به جای چهار خودروی تک‌سرنشین، یک خودرو با چهار سرنشین در سطح شهر تردد کند چهار برابر از حجم ترافیک کاسته می‌شود و متناسب با آن
مصرف بنزین کاهش می‌یابد و آلودگی هوا نیز کمتر می‌شود.
بدیهی است برای جلوگیری از تردد خودروهای تک‌سرنشین قبل از هر چیز افزایش وسایل نقلیه عمومی اولویت دارد. در همین راستا تلاش برای راه‌اندازی هر چه سریع‌تر مترو ضروری به نظر می رسد.
علاوه بر آنچه گفته شد کمبود پارکینگ‌های عمومی نیز بر معضل ترافیک دامن می‌زند. زیرا یکی از عوامل ایجاد راه‌بندان در خیابان‌ها پارک دوبله است که ناشی از کمبود پارکینگ و نیز عدم برخورد قاطع پلیس است.
اما آموزش مردم مهم‌تر از هر اقدام دیگر است. مردم باید بیاموزند که کجا و چه وقت و چگونه از خودروی شخصی خود استفاده کنند. در غیر این صورت بزودی شاهد آن خواهیم بود که صنعت حمل و نقل به جای آن که موجب رفاه و آسایش مردم شود به وسیله‌ای برای اتلاف وقت و ایجاد آلودگی هوا و بیماری‌های روانی تبدیل شده است.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …