مقبره‌الشعرای تبریز نقطه اشتراک ملت‌های منطقه است

حسین گونگور؛ سرکنسول جدید ترکیه در تبریز، با حضور در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی با “محمد محمدپور” مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان دیدار و دررابطه با گسترش تعاملات فرهنگی و هنری میان دو کشور گفت و گو کرد.
روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی- محمد محمدپور در این دیدار، اظهار کرد: اشتراکات فرهنگی و مذهبی فراوانی میان دو کشور دوست و همسایه– ایران و ترکیه وجود دارد و با تقویت همکاری‌ها و تبادلات فرهنگی و هنری می‌توانیم به دستاوردهای جدیدی در این حوزه دست یابیم.
وی، به آیین‌ها، آداب و رسوم و زمینه‌های هنری و ادبی مشترک میان دو ملت اشاره و تصریح کرد: ایران و ترکیه دو کشور با مجاورت جغرافیایی و فرهنگی که هر دو از پیشنه‌ غنی هنری و فرهنگی برخوردارند می‌توانند با هم‌افزایی و تعامل بیش از پیش در فرهنگ و هنرجهان سهم خود را ارتقاء بخشند.
محمدپور،‌ با اشاره به تنوع حوزه‌ ماموریتی اداره‌ کل، اظهار داشت: آذربایجان‌شرقی در حوزه‌ چاپ و نشر،‌ رسانه‌های مکتوب و الکترونیکی، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، شعر و ادبیات،‌خوشنویسی، قرآن و عترت فیلم و… از پتانسیل غنی و سرشاری برخوردار بوده و آمادگی همکاری‌ها گسترده‌ای را در این حوزه‌ها دارد.
وی افزود: در حوزه‌ هنر نمایش، هنرمندان برجسته‌ای در آذربایجان‌شرقی، نمایش‌هایی با محتواهای ارزشمند و تاثیرگذار را تولید می‌کنند، ‌همچنین در حوزه‌ی هنرهای تجسمی پنجمین موزه‌ کاریکاتور جهان در تبریز فعال است و در حوزه‌ رسانه نیز ۴١٧ رسانه‌ی مکتوب و الکترونیکی در سطح استان فعال هستند که همه‌ این عوامل در کنار هم موجب به وجود آمدن فضای فرهنگی قابل توجهی شده که امکان گسترش و تعمیق این فعالیت‌ها در سطح منطقه و کشورهای همسایه را فراهم آورده است.
وی از مقبره‌الشعرای تبریز با ۴٠٠ شاعر و عارف مدفون در آن به عنوان یک ظرفیت عظیم فرهنگی در منطقه یاد کرد و گفت: این مجموعه‌ فرهنگی،‌ نشان از عظمت و گستردگی فرهنگی این مرز و بوم دارد و نقطه‌ اشتراک ملت‌های منطقه به شمار می‌رود.
محمدپور، از آمادگی این اداره کل برای اعزام و پذیرش گروه‌های هنری میان دو کشور خبر داد.
وی گفت: در دنیای کنونی کشورهای مختلف سهم بسیار بالایی در صنایع خلاق فرهنگی در اقتصاد دنیا دارند و ترکیه نیز سهم قابل قبولی از آن را به خود اختصاص داده است اما همکاری‌های مشترک می‌تواند سهم هر دو کشور ایران و ترکیه را در این حوزه افزایش دهد.
محمدپور، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز و نمایشگاه کتاب استانبول را فرصتی برای حضور بیشتر ناشران و نویسندگان دو کشور برشمرد و خواستار برگزاری نشست مشترک فی مابین مدیران این دو نمایشگاه برای افزایش تعاملات در این حوزه شد.
وی با تاکید بر اینکه از حضور سرمایه‌داران ترکیه در صنایع هنری و فرهنگی در تبریز استقبال می‌کنیم،‌اظهار داشت: ما برای همکاری در چارچوب ضوابط و مقرارت دو کشور هیچ محدودیتی نمی‌بینیم و با هم‌افزایی در حوزه‌ی فرهنگ می‌توانیم در دنیای غرب و شرق جایگاه واقعی دو کشور مسلمان با فرهنگ و تمدنی غنی را بیش از پیش معرفی نماییم.
محمدپور به رونق هنر خوشنویسی در استانبول و همچنین سبقه‌ی این هنر اصیل در ایران و تبریز اشاره و اظهار امیدواری کرد تا تعامل میان هنرمندان این رشته برای گسترش هنر متعالی خوشنویسی فراهم ‌گردد.
در این نشست حسین گونگور سرکنسول جدید ترکیه در ایران با اشاره به تاریخ و پیشینه‌ی فرهنگی ایران و ترکیه،‌ مشترکات فرهنگی میان این دو کشور را حائز اهمیت و توجه دانست و بر لزوم تقویت روابط میان دو ملت ایران و ترکیه تاکید کرد.
وی با اشاره به گستردگی موضوعات فرهنگی و هنری میان دو کشور تاکید کرد: هرچه در این راستا فعالیت بکنیم باز هم کم است و می بایست با گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشترک، زمینه را برای جذب افکار و علاقمندی مخاطبان متمرکز نماییم.
سرکنسول ترکیه در تبریز تاکید کرد: من از آغاز فعالیت خود در کنسولگری ترکیه هدف خود را برای شناخت بیشتر ظرفیت های فرهنگی و هنری متمرکز ساخته ام و از پیشنهادهای شما برای گسترش تعاملات در این حوزه استقبال می‌کنم.
حسین گونگور با اشاره به اینکه همکاری مستمر کنسولگری ترکیه در تبریز با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی می تواند در تقویت ظرفیت های فرهنگی و هنری دو کشور موثر واقع شود اظهار کرد: با تعامل و همکاری مستمر کنسولگری ترکیه در تبریز با این اداره کل می توانیم زیرساخت های لازم را برای توسعه‌ی فعالیتهای فرهنگی و هنری فراهم سازیم.

همچنین ببینید

نقدینگی بازار سرمایه به سمت تولید هدایت شود

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: حجم نقدینگی به ۲ هزار و …