میوه شب عید برای همه!

همه ساله با فرا رسیدن عید نوروز اشتیاق مردم برای خرید میوه بیشتر می‌شود.
به همین دلیل در این ایام قیمت میوه‌ها بالا می‌رود و همین موضوع اقشار کم‌ درآمد جامعه را آزار می‌دهد.
در این میان مسئولان امر دست به اقداماتی از جمله «تنظیم بازار شب عید» می‌زنند. البته در سال‌های گذشته شاهد موفقیت چندانی در مورد تنظیم بازار نبودیم!
از اولین حرکاتی که در جهت تنظیم بازار شب عید صورت می‌گیرد برپایی چادرهایی در نقاط مختلف شهر برای فروش میوه و تره‌بار است. در این چادرها اکثراً انواع محدود میوه از جمله پرتقال و سیب عرضه می‌شود و مردم برای خرید انواع دیگر میوه ناگزیر از مراجعه به مغازه‌های شهر می‌شوند.
از طرف دیگر همین سیب و پرتقال نیز به صورت عمده یعنی جعبه‌ای به فروش می‌رسند و کسانی که مصرف کمتری دارند ناچارند یا از خرید میوه از این چادرها منصرف شوند و یا اضافه بر میزان مصرف خود خرید کنند که اگر میوه مازاد بر نیازشان خراب شود مصداق بارز اسراف است.
خلاصه اینکه برای رعایت حال اقشار محروم جامعه ضروری است راهکارهای دیگر برای حل مشکل میوه در شب عید ارائه گردد.
شاید بهتر باشد که دولت در آستانه عید نوروز اقدام به توزیع بن‌های خرید میوه در میان اقشار آسیب‌پذیر و بویژه مستمری‌بگیران بهزیستی و کمیته امداد نماید. این بن‌ها، غیرقابل خرید و فروش باشند تا خانواده‌های کم‌‌ درآمد، طعم میوه شب عید را بچشند.
در عین حال جشن نیکوکاری نیز فرصتی برای توزیع میوه در میان محرومان است. مردم نیکوکاری که در این جشن هدایای نقدی و غیرنقدی اهدا می‌کنند می‌توانند میوه را نیز در زمره هدایای خود قرار دهند و از این طریق کام محرومان جامعه را شیرین کنند.

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …