نقدینگی بازار مسکن را ملتهب کرد

رئیس قوه قضائیه گفت: از قبل هم پیش‌بینی می‌شد اگر نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید هدایت نشود در حوزه مسکن و ارز و طلا التهاب ایجاد خواهد کرد.
مهر- آیت‎ ا… سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه، به وضعیت بازار و قیمت‌ها اشاره کرد و گفت: تسعیر، قیمت‎گذاری و کنترل بازار وظیفه دولت‎ها است و مسئولان اجرایی باید با انجام وظایف خود در این زمینه، نگرانی مردم خصوصاً اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه را برطرف کنند.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به گزارشات دریافتی درباره افزایش قیمت‌ها از شهرهای مختلف و گفتگوی خود با معاون اول رئیس جمهور در این زمینه، از مقامات دولتی خواست که برای ساماندهی قیمت‌ها و کنترل بازار اقدامی فوری و جدی انجام دهند و تأکید کرد هر جا لازم باشد، دستگاه قضائی نیز آماده همکاری با مسئولان اجرایی است.
رئیسی با اشاره به آشفته‎ بازار مسکن تصریح کرد: وضعیت مسکن به ویژه برای مستأجران و اقشار کم درآمد غیر قابل تحمل است و باید با اجرای فوری ساز وکارهایی همچون اخذ مالیات از خانه‌های خالی که بعد از ۴ سال تصویب قانون هنوز اجرایی نشده، بازار مسکن سامان یابد.
وی حرکت لجام گسیخته نقدینگی به سوی بازار مسکن را از عوامل بروز نابسامانی در این بازار عنوان کرد و گفت که اقتصاددانان پیش از این پیش بینی کرده و هشدار داده بودند که اگر نقدینگی به سمت تولید نرود و وارد بازار هر کالایی شود، موجب التهاب می‌شود.
رئیس قوه قضائیه یکی از مهم‌ترین برنامه‌های دستگاه قضائی را مبارزه بدون تبعیض با فساد عنوان کرد و گفت: در اولین جلسه سران قوا بعد از تصدی مسئولیت قوه قضائیه و در تشریح برنامه‌های خود تأکید کرده که هر مستندی که درباره فساد به دستگاه قضائی ارجاع شود و هر پرونده‎ای که در این زمینه تشکیل شود، قاطعانه و عادلانه مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.
رئیسی خاطر نشان کرد: هیچ پرونده‎ای را در دستگاه قضائی زیرمیز نمی‌گذاریم و همه پرونده‌ها روی میز قضات هستند و مورد رسیدگی قرار می‌گیرند و قوه قضائیه در مبارزه بدون تبعیض با فساد مصمم است و آن را با جدیت پیگیری می‌کنیم.
رئیس قوه قضائیه، شایعه‎سازی و دروغ‎پراکنی و تهمت زدن را سَمّی مهلک برای مبارزه با فساد دانست که روند دادرسی عادلانه را مختل می‌کند و بر همین اساس از آحاد ملت خواست اگر گزارش یا مستنداتی درباره تخلف فرد یا افرادی دارند، به دستگاه قضائی ارائه دهند.
رئیسی بر همین اساس متذکر شد: گفتن مسائل به افراد غیرمسئول به‎جای اعلام آنها به دستگاه قضا و ایجاد سوءظن یا انگشت اتهام به سوی کسانی نشانه رفتن که مردم آنها را به عنوان فردی صالح می‌شناسند، حتماً نظام دادرسی را دچار اخلال می‌کند و هیچ دردی را دوا نمی‌کند.
رئیس قوه قضائیه، طرح اتهامات و شایعات در فضای حقیقی و مجازی را کاری غیرشرعی و غیر اخلاقی دانست و تصریح کرد: پرونده‎ای که در دادگاه‌ها مطرح می‌شود، بر اساس یک سیر حقوقی و قانونی شکل می‌گیرند و هر اقدامی خارج از این چارچوب، حتماً به دادرسی عادلانه آسیب خواهد زد.
رئیسی به اعتراضات مردمی علیه نژادپرستی و بی‎عدالتی در آمریکا و اروپا اشاره کرد و آن را نتیجه ظلم تاریخی سردمداران غرب به ملت‌ها و خصوصاً رنگین‎پوستان دانست و گفت: خشم مردم آمریکا و اروپا علیه ظلم و بی عدالتی مقطعی نیست و نمی‌توان با اقدامات جنایت‎بار پلیسی و امنیتی آن را سرکوب کرد.
رئیس قوه قضائیه ریشه این اعتراضات را ناکارآمدی و مفاسد ناشی از حاکمیت نظام لیبرال دموکراسی دانست و افزود: مردم آمریکا و اروپا با به زیرکشیدن نمادهای برده‎داری خواهان اجرای عدالت و پایان دادن به ظلم و تبعیض هستند اما رئیس جمهور بی‎خرد آمریکا با توسل به زور و نیروهای قهریه به ‎دنبال سرکوب آنها است.
رئیسی با دعوت از حقوقدانان و انسان‌های آزادیخواه برای حمایت از حرکت حق‎خواهانه مردم آمریکا و اروپا در برابر نظام سلطه، خاطر نشان کرد: یقین داریم این حرکت به فنای ظلم منجر خواهد شد و حتماً ظلم پایداری ندارد و ظالم خواهد رفت.

همچنین ببینید

احداث شهرک صنایع‌دستی و گردشگری در تبریز

استاندار آذربایجان‌شرقی ثبت شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی را عاملی موثر در رونق بخش گردشگری …