نقدینگی کشور به سمت تولید هدایت شود

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اگر در داخل کشور بی‌برنامه باشیم، تحریم‌ها اثر می‌گذارد، گفت: تاثیر تحریم‌ها زمانی کمرنگ می‌شود که کشور دارای برنامه‌ای قوی و منظم بوده و قرارگاه راهبری و اقتصاد مقاومتی کشور منسجم، جهادی و انقلابی عمل کند.
ایسنا- محمد اسماعیل سعیدی با بیان این‌که ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی ضعیف عمل می‌کند، گفت: هنوز تحریم‌ها شروع نشده تبعات زیادی در جامعه ایجاد شده؛ چرا که تصمیم گیری به موقع نبوده و ارزیابی‌ها به صورت کارشناسانه نیست، ما باید از درون شکوفا شده و بتوانیم به مشکلات غلبه کنیم.
وی در خصوص شرایط فعلی اقتصادی کشور، اظهار کرد: شدت نوسانات ارزی باعث شده نوعی تزلزل در عرضه‌ کالا به وجود بیاید و بازاریان نگران، کالا را عرضه نکنند که این عامل نیز موجب احتکار شده و تعادل بازار را بر هم می‌زند، به همین دلیل برخی از مسائل را باید به صورت ریشه‌ای حل کنیم.
وی ادامه داد: باتوجه به نبود امنیت روانی و ریالی در بازار، این عامل موجب شده تولیدکنندگان کالاهای خود را به موقع در بازار عرضه نکرده و با انگیزه‌هایی از جمله فروش کالای خود به قیمت بالا یا از دست ندادن سرمایه، شرایط فعلی را به وجود آورند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که طبق دستوری به بانک مرکزی ما به‌ التفاوت ارزی مواد اولیه و کالاها در گمرگ اخذ نمی‌شود، افزود: طی دوماه گذشته برخی از تولید کنندگان مواد اولیه را در گمرک متوقف کرده‌اند؛ چرا که می‌خواستند ما به التفات ۲۸۰۰ تومانی خود را دریافت کنند در حالی که در طول این دوماه چندین تولیدی متوقف شده و متضرر شدند و به بازار لطمه وارد شده است.
وی ادامه داد: تصمیمات لحظه‌ای و عدم تصمیم گیری به موقع باعث شده شرایط فعلی در بازار حاکم شود.
وی عدم کنترل نقدینگی را نیز یکی دیگر از عوامل به وجود آمدن شرایط فعلی عنوان کرد و گفت: هنوز رئیس کل بانک مرکزی برنامه خود را برای کنترل نقدینگی اعلام نکرده است، در حال حاضر نقدینگی بسیار بالایی در دست افراد خاص جامعه وجود دارد این افراد پول خود را صرف خرید کالاهایی مانند سکه، ارز و مسکن کرده و سود می‌کنند.
سعیدی با تشریح راهکارهایی برای خروج از وضعیت نامطلوب فعلی اقتصادی، افزود: باید با برنامه‌ریزی نقدینگی به سمت تولید و ارائه‌ خدمات هدایت شود که در این‌صورت بخش عمده‌ای از مشکلات فعلی حل می‌شود.
وی ادامه داد: تصمیات و تدابیر به موقع، سریع، کارشناسانه، منطقی و مبتنی بر واقعیت جامعه اتخاذ و برنامه‌ای کامل برای مدیریت نقدینگی موجود تدوین شود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با تاکید براین‌که باید مشکلات واحدهای تولیدی در کشور را برای حمایت از تولید داخلی احصا کرده و راه حل مناسبی برای آن‌ها ارائه دهیم تا به مانع برنخورند، اظهار کرد: با رفع موانع تولید کنندگان سطح اشتغال در جامعه افزایش می‌یابد، در حال حاضر تولیدات زیادی در داخل کشور انجام می شود و نیازی به واردات نداریم.

همچنین ببینید

توطئه دشمنان برای تفرقه بین ایران و عراق اثر ندارد

رهبر معظم انقلاب اسلامی تاکید کردند: دشمنان سعی بر تفرقه بین دو ملت ایران و …