نیمی از تولیدات کشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی گفت: مدیریت آب وخاک به عنوان دو عنصرحیاتی تولید در بخش کشاورزی بدون مشارکت و همراهی تشکل های مردم نهاد، کشاورزان و بهره برداران بخش ناممکن به نظر می رسد.
روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان- اکبر فتحی در نشست کارگروه اقتصاد مقاومتی و گروه کاری کشاورزی، آب و منابع طبیعی استان با بیان اینکه سه بحران جدی در دنیا متوجه این بخش است، گفت: کاهش منابع آبی، تغییرات اقلیمی و فرسایش خاک کشاورزی را در معرض تهدید قرار داده است.
وی با بیان اینکه در کنار فرسایش خاک از طریق ساختمان سازی، تغییر کاربری و شخم، مصرف کود، سم و نهاده های شیمیایی به کیفیت این ماده حیاتی لطمه می زند، خاطرنشان کرد: شور شدن خاک در حوضه دریاچه ارومیه تهدید ناشی از بحران خاک را برای استان آذربایجان‌شرقی جدی تر می کند زیرا ۵۰ درصد تولید استان در بخش کشاورزی در این حوضه اتفاق می افتد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه حفاظت از آب و خاک برعهده یک دستگاه نیست بلکه وظیفه ای همگانی می باشد که آحاد مردم و سازمانها و نهادها باید در این خصوص کمک نمایند، از متولیان شبکه های فاضلاب و شهرداری ها خواست با کنترل آلودگی این شبکه ها به سلامت و امنیت تولید در بخش کشاورزی کمک کنند.
فتحی با اشاره به نقش کشاورزی حفاظتی در حاصلخیزی خاک، اظهار داشت: اجرای طرح های کشاورزی حفاظتی نیازمند مشارکت همه بهره برداران است و تا زمانی که کشاورز با برنامه های این بخش همراهی نکند اهداف طراحی شده محقق نمی شود.
وی تعاونی های تولید و آب بران را وزنه ای برای بخش کشاورزی دانست که بایستی از پتانسیل آنها در راستای توسعه پایدار بخش کشاورزی استفاده نمود.
فتحی بر سنجش صلاحیت تعاونی های آب بران تاکید کرد و گفت: نیازمند تعریف چارچوب مشخص برای این تعاونی ها هستیم.

همچنین ببینید

پیروزی ملت ایران تضمین شده است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از بسیجیان، ضمن تبیین اساس تشکیل بسیج …