همایش بین‌المللی بزرگداشت استاد شهریار در تبریز برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تبریز گفت: همایش بین‌المللی بزرگداشت ادبی استاد شهریار به مناسبت روز ملی شعر و ادب فارسی در این شهر برگزار می‌شود.
ایرنا- حجت الاسلام والمسلمین احمد حمیدی در جلسه بررسی طرح همایش بین المللی استاد شهریار، افزود: این همایش با هدف ایجاد فضای فرهنگی جهت تبادل اطلاعات و صیانت‌ از فرهنگ بومی در مقابله با تهاجم فرهنگی و الگوسازی ارزشمند به ویژه برای جوانان علاقمند و مستعد برگزار می شود.
وی اظهار داشت: حفاظت از میراث معنوی و آثار بجا مانده از فرهنگ و ادب مناطق مختلف ایران، ایجاد همدلی همفکری میان هنرمندان، شاعران و پژوهشگران و تاثیرپذیری آنان از یکدیگر از اهداف برگزاری این همایش در سطح بین المللی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز گفت: بسترسازی برای به کارگیری متون ادبی در تولید آثار فاخر فرهنگی و هنری، ظرفیت سازی برای توسعه صنعت توریسم استان ( با معرفی خانه موزه ادبی استاد شهریار) کمک به پژوهش های ماندگار در زمینه آثار و زندگی استاد شهریار و معرفی و بسط فرهنگ و ادب آذربایجان از دیگر اهداف برگزاری این همایش است.
حجت الاسلام والمسلمین حمیدی، ادامه داد: اجرای این همایش به ‌صورت بین‌المللی در دستور کار شهرداری تبریز در سال جاری قرار دارد و شهرداری در راستای نگرش فرهنگی خود از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و همه تلاش خود را برای برگزاری هرچه باشکوهتر آن انجام خواهد داد.
در این جلسه اساتید دانشگاه نظرات خود را در خصوص نحوه برگزاری این همایش ارایه کردند و به پیشنهاد اعضای جلسه مقرر شد شورای علمی همایش با حضور ۱۰ تن از صاحبنظران و اساتید دانشگاه های کشور تشکیل شود و در جلسه بعدی محورهای آن بررسی شود.
موارد و پیشنهادات مطرح شده در این جلسه به صورت یک پیشنهاد عملی در قالب طرح همایش بین المللی استاد شهریار توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز به کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر ارایه می شود تا پس از تصویب‌ در این کمیسیون اجرایی شود.
۲۷ شهریور؛ سالروز رحلت استاد محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار، با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز ملی شعر و ادب ایران نامیده شده است.
استاد شهریار سال ١٢٨۵ هجری خورشیدی در تبریز متولد شد و ۲۷ شهریور ۱۳۶۷ چشم از جهان فرو بست.

همچنین ببینید

توسعه ترانزیت شمال به جنوب و شرق به غرب تحولی بزرگ در منطقه است

رئیس جمهور، حمل و نقل را از پایه ها و ارکان جهش تولید، توسعه کشور …