همه باید در انتخابات شر کت کنیم

رئیس‌جمهور در همایش استانداران و فرمانداران سراسر کشور‏ گفت: مردم در سال ۵۸ به اسلامیت و جمهوریت ایران رای دادند و ما باید پاسدار این دو رکن اساسی باشیم.
پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر- حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی افزود: شرایط امروز ما متفاوت است، امروز در آستانه سی و هفتمین انتخابات ملی قرار داریم، از آن انتخابات اولی که در فروردین سال ۵۸ آغاز شد که همه پرسی و رفراندوم بود.
رئیس جمهور افزود: بعضی ها از کلمه رفراندوم خوششان نمی آید حال آنکه پایه انتخابات ما از رفراندوم و از همه پرسی آغاز شده است، نظام ما روی رفراندوم پایه ریزی شده است، همه پرسی تعیین کرد که نظام ما جمهوری اسلامی است.
روحانی گفت: همه پرسی اول بود که به ما گفت دو چیز را تا پایان این نظام مدنظر قرار دهید، اولی اسلامیت و دومی جمهوریت. بنابراین همه ما باید پاسدار اسلام و جمهوریت باشیم، یعنی پاسدار رضایت عامه، پاسدار نظر و خواست مردم باشیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه اگر بر رفراندوم تاکید دارم برای این است که اخیرا بعضی ها به این کلمه حساسیت پیدا کرده‌اند، گفت: قانون اساسی پایه کار ماست، همه ما بدون استثنا مشروعیت خود را از قانون اساسی می گیریم.
رئیس جمهور، تشریفاتِ انتصابات را بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی خواند و گفت: مشروعیت قانون اساسی و همه قوانین و همه مقررات از آرای مردم است، البته در چارچوب موازین اسلام که همه ما به آن چارچوب و مواضع اسلام متعهد و معتقد هستیم.
روحانی افزود: حاکمیت ملی یکی از اهداف مهم مشروطه و انقلاب اسلامی بود که مردم بر سرنوشت خود حاکم شوند، اینکه ما بر سرنوشت خودمان حاکم هستیم این را هم خداوند فرموده و امر خدا و دستور خداوند می باشد.
وی افزود: حاکمیت ملی را کسی نمی تواند نقض کند، البته انقلاب مشروطه از مسیر خودش منحرف شد، استبدادگران آمدند، مسلط شدند، بعد انتخابات شد، تشریفات انتصابات بزرگترین خطر برای دموکراسی و برای حاکمیت ملی ما است.
رئیس جمهور افزود: یک دلیل انقلاب مردم ما این بود که خودشان بر سرنوشت خودشان حاکم شوند، حاکمیت ملی از اساس حرکت انقلابی ما بود.
رئیس جمهور، حضور ملت در صحنه های مختلف را قدرت دائمی کشور دانست و گفت: با پیروزی انقلاب به جایی رسیدیم که دیگر این طور نبود که از تهران درباره نتیجه انتخابات تصمیم بگیرند، بلکه مردم تصمیم گیر شدند به نحوی که پای صندوق رأی می آیند و به هر نماینده ای که می خواهند رأی می دهند.
روحانی گفت: اگر در تمام حوزه های انتخابیه، سلیقه ها و افکار مختلف و در جایی که اقوام و مذاهب متنوع حضور دارند، اقوام و مذاهب مختلف باشند، مردم می توانند پای صندوق های رأی بروند و هر کسی را خواستند انتخاب کنند.
رئیس جمهور افزود: تردید نکنیم که ما کسی و چیزی نیستیم، وحدت ما به حضور مردم است.
روحانی با اشاره به اینکه همه باید در انتخابات حضور پیدا کنیم افزود: بیایید به مردم اعتماد بدهیم، به مردم بگوییم نظام ما نظام تک حزبی نیست، نظام چند حزبی است و احزاب در آن آزاد هستند.
وی گفت: در انتخابات اگر هم نقصی دیدید پای صندوق رای بیایید. دوم اسفندماه یک روز تاریخی و یک یوم ا… برای ماست. کاری نکنیم صف های ما خلوت باشد، بگذاریم همه پای صندوق های رای بیایند.
رئیس جمهور گفت: ترامپ با ترور برجام، سردار سلیمانی و انسجام ملی می خواهد به دنیا بگوید ایران یک جزیره تنها و منزوی است و ما نباید بگذاریم ترامپ موفق شود.
وی گفت: هر جا هر کس ما را از دنیا، منطقه و مردم جدا کند باید پاسخگو باشد، چرا باید روابط و نظام بانکی ما در دنیا دچار مشکل شود، ما نباید بگذاریم ترامپ موفق شود، اینها دارند اعتماد مردم را با نظام ترور می کنند و به نظر من انتخابات خیلی مهم است و جای هیچ تردیدی نیست اما مهمتر از انتخابات اعتماد مردم است.
رئیس جمهور گفت: من این شکل از صندوق آرا را در انتخابات نمی پسندم و بهتر است انتخابات الکترونیکی باشد.
رئیس جمهور گفت: ما در بسیاری از انتخابات در تجمیع مشکل پیدا کردیم بهتر است انتخابات الکترونیکی شود تا خیال مردم هم راحت و آسوده شود .
رئیس جمهور گفت: در انتخابات گذشته امنیت بسیار خوبی داشتیم و خواهان همین امنیت بسیار خوب هستیم، نگذاریم اختلاف، دعوا و مسائل قومی پیش آید اگر موردی مشکل قومی ایجاد می کند از حالا به مسئولین بالا اطلاع دهید و نگذارید اختلاف ایجاد شود.
رئیس جمهور گفت: بگذاریم امنیت و رقابت حاصل و انتخابات سالم برگزار شود و همه تلاش کنیم مشارکت در انتخابات بالا برود. نگذاریم مشارکت حداقل شود، نگذاریم حداقل آرا باشد، انتخابات باید با حداکثر آرا برگزار شود.
وی افزود: مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت در انتخابات را باید یک وظیفه بدانیم و نشاط در مردم ایجاد کنیم تا ۲۲ بهمن بسیار خوب و دوم اسفند بسیار باشکوهی داشته باشیم.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …