هواپیماها در فرودگاه تبریز زمینگیر شدند

مشکلات برف و کولاک سنگین در راه‌های ارتباطی آذربایجان‌شرقی

 راه ‌ارتباطی تمامی روستاهای هشترود مسدود گردید

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: بارش سنگین برف راه ارتباطی ۱۶۰ روستای استان را بست.

ایرنا- اورجعلی علیزاده افزود: با توجه به تداوم بارش و لغزندگی راه ها عوامل راهداری با استقرار در راه های اصلی و فرعی و آزادراه تبریز – زنجان، در حال برف روبی، تیغ زنی و نمک پاشی هستند.

وی با بیان اینکه با تلاش راهداران تمامی راه های اصلی، فرعی و شریانی استان باز است، اظهار داشت: راهداران به حدود ۱۰۰ خودرو گرفتار در برف و کولاک امداد رسانی کرده اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای آذربایجان‌شرقی گفت: راهداران چهار هزار کیلومتر از راه های اصلی استان را ۱۰ تا ۱۲ بار برف روبی کرده و اقدام به نمک پاشی و شن پاشی راه های کرده اند تا از لغزندگی آن ها جلوگیری کنند.

علیزاده، با اشاره به اینکه ارتفاع برف در برخی نقاط شهرستان هشترود به بیش از ۳۵ سانتی متر می رسد، ادامه داد: در صورت فروکش کردن بارش برف و کولاک و اتمام عملیات برف روبی راه های اصلی و فرعی، راهداران اقدام به بازگشایی راه های روستایی استان خواهند کرد.

علیزاده، ادامه داد: حدود یک هزار روستا فاقد راه دسترسی مناسب است که در ساعات اولیه بارش برف راه بیشتر آن ها مسدود می شود.

همچنین مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: در پی بارش برف و کاهش دید ۱۶ پرواز ورودی و خروجی شرکت‌های مختلف هواپیمایی فرودگاه شهید مدنی تبریز لغو شد.

رامین آذری  با بیان اینکه از این تعداد هشت پرواز ورودی و هشت پرواز خروجی بود، افزود: با توجه به بارش برف سنگین و کم سابقه در برخی شهرهای کشور و هم چنین تبریز برخی پروازهای این فرودگاه لغو و برخی دیگر با تاخیر انجام می شود.

وی اظهار داشت: همچنین پنج پرواز ورودی از تهران به دلیل دید پایین در فرودگاه مهرآباد لغو شد.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در مسیر اهواز– تبریز، پرواز شرکت هواپیمایی قشم از شیراز، پرواز شرکت هواپیمایی کاسپین از عسلویه  نیز باطل اعلام شده و پرواز شرکت ایران ایرتور از  مشهد نیز با تاخیر انجام شد.

آذری، با اشاره به لغو برخی از پروازهای خروجی فرودگاه تبریز نیز ادامه داد: دو پرواز شرکت هواپیمایی آتا در مسیر تبریز– تهران و پرواز شرکت های هواپیمایی ایران ایرتور، قشم و کاسپین در مسیر تبریز– تهران نیز به دلیل دید کم فرودگاه مهرآباد باطل اعلام شد.

وی یادآوری کرد: همچنین پرواز تبریز– اهواز شرکت ایران ایر، تبریز– عسلویه شرکت کاسپین و پرواز تبریز– شیراز شرکت هواپیمایی قشم نیز باطل شد.

مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: چندین مرحله برف روبی توسط پرسنل اداره ایمنی و هدایت زمینی هواپیما در فرودگاه تبریز انجام شده و باند فرودگاه تبریز باز و کاملا عملیاتی شده است.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای هشترود نیز گفت: بارش برف و کولاک شدید راه ارتباطی تمامی روستاهای شهرستان را مسدود کرد.

علی ابوالحسنی افزود: تداوم بارش برف، بازگشایی راه های ارتباطی روستایی را با مشکل مواجه کرده است اما تلاش برای بازگشایی راه ارتباطی بیش از ۱۹۰ روستای شهرستان ادامه دارد.

وی افزود: تمامی اکیپ ها و ماشین آلات راهداری شهرستان در مسیرهای اصلی و فرعی شهرستان در حال مسیرگشایی هستند.

ابوالحسنی توصیه کرد: به منظور کاهش خطرات احتمالی، رانندگان از تردد غیرضروری خودداری کرده و در صورت ضرورت سفر علاوه بر داشتن تجهیزات زمستانی قبل از سفر از طریق سامانه تلفن گویای ۱۴۱ از وضعیت راه‌ها باخبر باشند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان میاندوآب گفت: زن بارداری که در روستای سخت‌گذر «اولامچی» این شهرستان در محاصره برف گرفتار شده بود، با تلاش عوامل این شبکه و نیروهای امدادی به بیمارستان منتقل شد.

سهراب حیدری اظهار داشت: این زن باردار در حال انتقال به بیمارستان به علت سخت‌گذر بودن مسیر روستا در برف و کولاک شدید گرفتار شده بود.

وی اضافه کرد: وی در سلامت کامل به بیمارستان فاطمه زهرا (س) میاندوآب منتقل شد و تحت‌نظر پزشکان در بخش زنان و زایمان بستری شد.

مدیر شبکه بهداشت‌ودرمان میاندوآب با اشاره به فراهم شدن مکان اسکان برای بانوان باردار روستاهای مناطق کوهستانی و سخت‌گذر این شهرستان، گفت: این مکان‌ها در ساختمان ستاد شبکه بهداشت‌ودرمان و بیمارستان فاطمه زهرا (س) ایجاد شده و به تمام امکانات رفاهی مجهز است.

حیدری افزود: در روستاهای مناطق سخت‌گذر میاندوآب به ویژه در بخش «باروق» که در مواقع بارش برف، امکان تردد و رفت و آمد به آنها با مشکل مواجه‌است، زنانی که موعد زایمان آنها نزدیک شده در این مکان‌ها اسکان پیدا می‌کنند و تمهیدات لازم برای همراه یکی از اعضای خانواده با بانوان باردار در آنها نیز پیش‌بینی شده‌است.

وی اضافه کرد: این اولین عملیات نجات طی امسال است که پرسنل شبکه بهداشت و درمان توانستند مادر و فرزند را به موقع از خطر حتمی نجات دهند.

 

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …