هیئت نظارت مجمع در عملکرد قوا دخالت نمی‌کند

عضو مجمع تشخیص مصلحت گفت: هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به هیچ وجه تشکیل چنین هیئتی منافاتی با قانون اساسی ندارد و دخالت در امور قوای سه گانه نیست.
متن مصاحبه آیت ا… مجتهد شبستری با خبرگزاری مهر به شرح زیر است:
*جنابعالی در دوره جدید با حکم مقام معظم رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شدید، در این دوره هیئت عالی نظارت تشکیل شد. به عنوان اولین سوال بفرمائید فلسفه تشکیل هیئت نظارت چه بود و چرا تشکیل شد؟
فلسفه تشکیل هیئت نظارت این است که با وجود آنکه مقام معظم رهبری بر عملکرد هر سه قوه، اشراف دارند به دلیل تراکم کار نمی‌توانند به همه جزئیات نظارت کافی داشته باشند، بنابراین برای تکمیل این اشراف و نظارت، اختیاراتی را به مجمع تشخیص مصلحت واگذار و مقرر کردند، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مسئولیت نظارت برعملکرد سه قوه و امور جاری کشور را برعهده داشته باشند و به رهبری گزارش دهند.
پیش از این هم یکی از وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام همین موضوع بود اما نه با این صراحت و کیفیت. مجمع تشخیص مصلحت نظام بعد ازدرگذشت آیت ا…‌هاشمی رفسنجانی در دوران فترت قرار داشت و به نوعی چند ماهی تعطیل شده بود. مقام معظم رهبری در حکمی که سال گذشته صادر کردند افراد قدیمی و جدید را مامور کردند که مجمع تشخیص دوباره احیا شود و صرفاً از طریق این حکم قصد داشتند که هیئت نظارت فعال تر از گذشته شود و در حقیقت جنبه ای از نظارت خود را به هیئت نظارت تفویض و در واقع مقام معظم رهبری با این حکم جنبه نظارتی مجمع را کامل‌تر کردند.
*با توجه به ماموریتی که رهبر انقلاب به هیئت نظارت مجمع تشخیص واگذار کرده اند، عملکرد این هیئت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در رابطه با عملکرد باید بگویم که در حال حاضر عملکرد هیئت نظارت ضعیف و با انتقاداتی مواجه شده است اما باید به این نکته توجه داشت که تشکیل هیئت نظارت جدید است و اخیرا تشکیل شده و خیلی از عُمر آن نمی‌گذرد و دیگر آنکه حجم و تراکم کار بالا است. نظارت بر عملکرد سه قوه و نظارت بر تمام مسائلی که در کشور می‌گذرد کار ساده ای نیست و با یکی- دو روز و چند هفته نمی‌توان بر همه مسائل نظارت کرد.
بنابراین با توجه به حجم کار زیاد و اینکه از عُمر تشکیل هیئت نظارت زمان زیادی نمی گذرد روند کار مقداری کُند پیش می‌رود و امیدواریم که هیئت نظارت بتواند وقت بیشتری برای این امر بگذارد و جلسات بیشتری تشکیل دهد تا بتوانند بر عملکرد قوای سه گانه و تمام اموری که مربوط به نظارت رهبری است را بررسی و نتیجه را به مقام معظم رهبری تقدیم و دررسانه‌ها اعلام کنند تا مردم هم مطلع شوند که نظارتی در این زمینه انجام می‌شود.
*هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به هیچ وجه تشکیل چنین هیئتی منافاتی با قانون اساسی ندارد و دخالت در امور قوای سه گانه نیست*بنابراین هنوز از عملکرد هیئت رضایت ندارید؟
همان طور که توضیح دادم، با توجه به حجم بالای کارو اینکه زمان زیادی از تشکیل هیئت نظارت نگذشته، به نظر می‌رسد که پیشرفت چشمگیری در این زمینه حاصل نشده است. امیدوارم با شفای آیت ا…‌هاشمی شاهرودی و حضور او به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت عالی نظارت بتوانند با سرعت بیشتر نظارت‌ها را عملی کنند و به ثمر برسانند.
*برخی معتقد هستند «عملکرد هیئت نظارت بدعت در روند گذاری است» نظر جنابعالی چیست؟
خیر به هیچ وجه بدعت نیست. قانون اساسی به مقام معظم رهبری اختیار داده که رهبرانقلاب بر عملکرد سه قوه نظارت داشته باشند، از این رو رهبر انقلاب باید بر این امور نظارت داشته باشند. پس تشکیل هیئت نظارت برای رسیدگی به این امور، خلاف قانون اساسی نیست چرا که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند به جزئیات تمام امورمملکت نظارت داشته باشد بنابراین به هیچ وجه تشکیل چنین هیئتی منافاتی با قانون اساسی ندارد و دخالت در امور قوای سه گانه نیست.
*با توجه به توضیحاتی که ارائه کردید، پس چرا عده ای آن را بدعت گذاری در حوزه قانون گذاری می‌دانند؟
باز تاکید می‌کنم فعالیت هیئت نظارت دخالت در روند قانون گذاری و بدعت نبوده و بر طبق قانون است. آنچه مسلم است اینکه، مسائل باید به رهبری گزارش داده شود اما راجع به افرادی که تخلفی در قوای سه گانه انجام می‌دهند باید گفت در اینکه این افراد از طریق سازمان مربوطه احضار شوند یا به طور مستقیم توسط رهبری تذکر داده شود به نظر رهبرانقلاب بستگی دارد. این هیئت، امور را نظارت و بررسی می‌کند و گزارشات را به رهبری می‌دهند و معظم له در صورت صلاحدید به صورت مستقیم اعلام می‌کنند که چنین تخلفی صورت گرفته است یا خیر.
امکان دارد تمامی گزارش‌ها حاکی از تخلف نباشد و ممکن است گزارش‌هایی مبنی بر عملکرد خوب هر یک از قوا نیز داده شود. اگر تخلفی صورت گرفته باشد رهبری در صورت صلاحدید به مردم چنین تخلفی را اعلام می‌کنند یا به صورت خصوصی به نهادها و ارگان‌های مربوطه تذکر می‌دهند.
*نحوه انعکاس و رسانه‌ای شدن فعالیت‌های هیئت نظارت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
به نظر می‌رسد تا این لحظه نظارت‌های محدودی هم که انجام شده هنوز به مردم اطلاع داده نشده است؛ امیدواریم هیئت نظارت بتواند مشکلات را رفع و این انتقادات را برطرف کند.
*نظر مجمع تشخیص درباره FATFچیست؟
این موضوع باید بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به اتمام برسد و زمانی که به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع داده شد، مجمع نظر خود را اعلام خواهد کرد. البته در رابطه با بخش‌هایی از این پرونده هیئت نظارت، نظر خود را به مجلس اعلام کرده است.
*در رابطه با مسئله پولشویی و کمک به جبهه‌های رهایی بخش ابهام وجود دارد، همچنین پیرامون کلمه «تروریسم» ابهام وجود دارد؛ منظور از تروریسم چیست؟*نظر شما درباره FATF چیست، گفته می‌شود بخش از آن ابهام دارد و قابل پذیرش نیست. با این اوصاف آیا مجمع تشخیص برآن مُهر تایید می‌زند؟
در رابطه با مسئله پولشویی و کمک به جبهه‌های رهایی بخش ابهام وجود دارد، همچنین پیرامون کلمه «تروریسم» ابهام وجود دارد؛ منظور از تروریسم چیست و آیا از نظر آنها سپاه شامل تروریست می‌شود؟ و یا اینکه حزب ا… هم جز نیروهای تروریستی محسوب می‌شود یا خیر.
خلاصه بخش پالرمو و مبارزه با پولشویی و اصل ملحق شدن به کنوانسیون FATFمحل بحث و مناقشه است که انشاا… بعد از ارجاع کامل آن به مجمع تشخیص مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه نهایی مجمع اعلام خواهد شد.
*پس سوالم را به گونه‌ای دیگر مطرح می‌کنم، چرا روئسای جمهور پس از پایان مسئولیت ژست اپوزیسیون می‌گیرند به طوری که رهبر انقلاب نسبت به موضع گیری برخی از این آقایان واکنش نشان دادند و فرمودند: «کسانی که همه امکانات کشور دستشان هست و یا بوده حق ندارند نقش اپوزیسیون بازی کنند.»
این سوال کلی به خلقیات افراد برمی‌گردد. بنی صدر با توجه به اینکه ۱۲ میلیون رای داشت گمان می‌کرد که همه کاره است و از امام و دستورات وی تبعیت نمی‌کرد.
چنین روحیات اگر پدیدار شود به نظام و به برداشت مردم از نظام و رهبری لطمه وارد می‌کند و گویای این است که بین رهبری نظام و این قبیل افراد فاصله ایجاد شده، چنین روحیاتی باعث می‌شود که انسجام و هماهنگی که باید در کشور وجود داشته باشد از بین برود.
در قانون اساسی اختیاراتی به رهبری و در کنار آن هم اختیاراتی به رئیس جمهور داده شده است. باید هر کدام بر محور قانون به وظایف خود عمل کنند. روسای جمهور چه در دوره مسئولیت و چه بعد از آن باید شئونات را حفظ و اخلاق اسلامی را رعایت کنند و مصالح کشور و نظام را در اولویت قرار دهند. در قانون اساسی هم صریحا آمده است که قوای سه گانه زیر نظر رهبر به وظایف قانونی خود عمل می‌کنند.
*اگر موافق هستید وارد فعالیت‌های جامعه روحانیت در دوره جدید شویم، به عنوان عضو شاخص جامعه روحانیت آیا از تغییرات صورت گرفته در اساسنامه رضایت دارید؟
تغییرات که در اساسنامه ایجاد شده مختص به زمانی است که بنده منظم در جلسات حضور نداشتم چرا که در تبریز بودم، اما اکثریت اعضای جامعه روحانیت مبارز معتقد بودند، قسمت‌هایی از اساسنامه تغییر کند. نظر اعضاء این است که با این تغییرات جامعه فعال تر خواهد شد. این بستگی به شرایط آینده و پیوستن روحانیت شهرستان‌ها با جامعه دارد به طور قطع اگر چنین اتفاقی بیفتد نتایج بهتری را به همراه خواهد داشت.
*درباره اساسنامه بیشتر توضیح میدهید، چه بندهایی به آن اضافه شده است؟
یکی از بندهای اساسنامه فعالیت جامعه در استان‌ها است؛ قبلا به این صورت بود که تنها جامعه روحانیت مبارز تهران وجود داشت که در تغییرات جدید اساسنامه استان‌ها نیز به آن اضافه شده است.
*اساسنامه جامعه روحانیت به تصویب رسیده یا هنوز در حال بحث و بررسی هستید؟
قسمت عمده آن به تصویب رسیده است اما در مقام عمل اگر به این نکته برسند که بندی از آن قابل تغییر است تجدید نظر خواهد شد. شورای مرکزی که این اساسنامه را تصویب کرده اگر لازم بدانند که بعضی از بندها باید تغییر کند حتما تغییر پیدا می‌کند.
دولت، قوه قضاییه و مجلس نسبت به مسائل اقتصادی وارد شدند کم و بیش کارهایی انجام داده‌اند. به عنوان مثال ورود اخیر دولت در مسئله پایین آوردن ارز نسبتاً قابل تقدیر است. امیدواریم نوسانات بازار از بین برود و ثباتی حاکم شود و نگرانی‌های تولید کنندگان و سایر اقشاراز بین برود. همچنین ورود قوه قضاییه به مسئله محتکرین و مفسدین مطلوب و پسندیده است.
قوانینی هم که مجلس در زمینه گسترش تولید و فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی وضع می‌کند، نسبتاً خوب است اما برای مردم کماکان مشهود و محسوس نیست ‌که آیا کارگزاران کاری برای رفع مشکلات مردم و تامین معاش مردم انجام داده است یا نه.
امیدواریم دولت بخشنامه‌هایی را در زمینه کنترل صادر کند. از نظر شرعی، فقهی و قانونی هم دولت می‌تواند برای اجناس نرخ گذاری کند. در این زمینه حضرت امام می‌فرماید: والی مسلمین می‌تواند برای اجناس قیمت گذاری کند. البته این نکته نیز در نظر گرفته شود که پایین آوردن قیمت ارز به تنهایی کافی نیست چرا که مردم اعتراض دارند و میگویند در قیمت کالاها و اجناس و تغییری به وجود نیامده است.
*به نظر شما، دولت برای حل معضل معیشت مردم و بیکاری کارهای قابل قبولی انجام داده است؟
مسئولان کشور جلساتی برگزار کرده‌اند و تلاش‌ها، اقدامات و خدماتی نسبتا در بعضی از بخش‌های مربوطه انجام داده اند اما به اعتقاد بنده در زمینه تولید و اشتغال آن طور که باید پیشرفت محسوسی شاهد نمی شود. امیدوار هستیم وضعیت فعلی به وضع ایده آل تبدیل شود و ما شاهد فعال شدن تولید و اشتغال خیل بیکاران در کشور باشیم و کسب و کار و معیشت مردم بهبود یابد و تورم و گرانی مرتفع شود.
متاسفانه هم اکنون بعضی از مراکز تولیدی خوابیده و برخی نیمه فعال است؛ حقوق پرسنل و کارگران بعضی از کارخانه‌ها و موسسات در ماه‌های اخیر با تعویق مواجه شده است.
*برای پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور باید از نگاه به دروازه‌های بیرونی اجتناب کرد و به اقتصاد مقاومتی با توان داخلی توجه کرد راهکار چیست؟ دولت باید به چه برنامه و سیاستی را اعمال کند؟
برای پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور باید از نگاه به دروازه‌های بیرونی اجتناب کرد و به اقتصاد مقاومتی با توان داخلی توجه کرد، بنابراین با اکتشاف و استخراج معادن و تقویت صنعت و کشاورزی برای رشد اقتصادی بستر فراهم می‌شود.
همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند: آنچه که می‌تواند مشکلات مملکت را حل و رفع کند نگاه به فعالیت‌های داخل کشور و احیاء فرهنگ و روحیه”ما می‌توانیم” است. ضمن آنکه تحریم‌های آمریکا تازگی ندارد و از اوایل پیروزی انقلاب اسلامی ما را در تحریم قرار دادند، اما در سال‌های اخیر تحریم‌ها توسعه و تشدید پیدا کرد و ما به فضل الهی علی رغم تحریم‌ها و جنگ تحمیلی و انواع توطئهها، با مقاومت و تلاش مردم جوانان به فناوری‌ها و خلاقیت‌هایی دست یافته ایم.
*به تحریم‌های آمریکا اشاره کردید، هنوز برخی براین باور هستند باید برای حل مشکلات به تعامل و گفتگو روی بیاوریم. سوال. اینجا است با توجه به نتیجه «برجام» چرا باز عده ای به خارج از کشور خوش بین هستند؟ بخصوص آنکه آمریکا پس از خروج از برجام تحریم‌ها را گسترش داده است
برخی با افکار غرب گرایی که دارند، تصور می‌کنند مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا، تمام مشکلات اقتصادی و سیاسی را حل خواهد کرد اما این تصوری غلط است. رهبر انقلاب فرمودند اگر ما یک قدم جلو برویم، آن‌ها برای سلطه جویی و تسلط بر منابع طیبیعی ایران، ده‌ها قدم جلوتر خواهند آمد به هرحال این اتفاق باعث شد که قضایا برای همه مردم و مسئولان روشن شود. از این رو نه تنها تحریم‌ها مانع پیشرفت نشد بلکه منجر به اعتماد به نفس و شکوفا شدن استعدادها و پیشرفت‌های چشم گیر در صنایع دفاعی، علمی و فناوری و سایر حوزه‌ها شد و به فضل الهی اگر مسئولان محترم اهتمام و دلسوزی بیشتر داشته باشند و ملت غیور ایران همکاری و فعالیت بیشتری به خرج دهند مشکلات موجود اقتصادی مرتفع یا کاهش پیدا می‌کند.

همچنین ببینید

مذاکره با آمریکا انجام نخواهد شد

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: همه مسئولان جمهوری اسلامی یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ …