واحدهای صنعتی آذربایجان‌شرقی با تمام توان فعالند

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: به رغم شیوع بیماری کرونا، واحدهای صنعتی استان با تمام توان فعالند و در سه ماهه اول سال جهش تولید بسیاری از برنامه‌های پیش‌بینی شده تحقق یافته است.
ایرنا- رضا عین‌ا… زاده با اشاره به حمایت دولت از صنعتگران در سال جهش تولید، از فعالان بخش خصوصی به عنوان بازوی توانمند استان در تحقق توسعه یاد کرد.
وی با اشاره به توان و ظرفیت بخش خصوصی استان در حوزه صنعت از فعالیت حدود چهار هزار واحد صنعتی با سرمایه گذاری بخش خصوصی مستقر در شهرک های صنعتی خبر داد.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی گفت: طراحی و تولید ماشین آلات و دستگاههای ماسک زنی و افزایش ظرفیت تولید محلول های ضدعفونی کننده در استان ثمره تلاش بی وقفه صنعتگران درپیشگیری و مبارزه با شیوع بیماری کرونا است.
وی با اشاره به تغییرات قیمتی و مشکلات پیش آمده برای واحدهای تولیدی، اظهار کرد: استهلاک، ماشین آلات و تجهیزات فرسوده نیاز واحدهای تولیدی به سرمایه در گردش را بیش از پیش ضروری ساخته و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید با تداوم برگزاری جلسات متعدد هفتگی و تعامل سازنده با بانک های عامل استان برای تأمین و جذب اعتبارات لازم برای واحدهای درخواست کننده حرکت کرده است.
عین‌ا… زاده از تداوم روند رونق صنایع کوچک در استان به عنوان شاخص موفقیت در اشتغال زایی و توسعه یاد کرد و گفت: اختصاص تسهیلات به صنایع کوچک که منجر به اشتغال زود بازده در استان می شود تداوم دارد.
وی از حضور جوانان دانشگاهی خلاق و دارای توانمندی های علمی در عرصه تولید از طریق تشکیل استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان با تکیه بر دانش فنی روز دنیا و مطالعات علمی جامع استقبال کرد و آن را ضرورت امروز توسعه اقتصادی برشمرد.
معاون امور صنایع سازمان صمت استان دستاوردهای درخشان نمایشگاه رینوتکس در سال ۹۸ را نتیجه حمایت از توان متخصصین داخلی استان دانست و اظهار کرد: در زمینه اعطای زمین و تسهیلات لازم سازمان صمت استان اقدامات حمایتی را پیگیری کرده و همچنین صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته وزارت صمت نیز ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات کم بهره و ارزان از محل اعتبارات این صندوق در راستای تداوم تولید برای استان آذربایجان‌شرقی اختصاص داده است.
عین ا… زاده با تشریح بخشی از اقدامات وزارت صمت در جلوگیری از واردات کالاهای صنعتی و توجه روزافزون به بحث داخلی سازی در سال جهش تولید، گفت: برش استانی این مبحث تهیه و مقرر شده ۱۰۰ میلیون دلار کالاهایی که بصورت قطعات صنعتی وارداتی بوده از طریق ظرفیت داخلی صنایع استان تولید و تأمین شود.
وی از شناسایی قطعاتی که توان تولید داخلی آن وجود دارد خبر داد و افزود: طی جلسات تخصصی متعدد با انجمن قطعه سازان و صنعتگران استان تمهیدات لازم در احصای نیازمندی و توان تولید واحدهای بومی انجام شد و ۲۲ قطعه راهبردی از جمله قطعات سرچاهی، پمپ، خودرویی با صرفه جویی ارزی در حال تولید است و براساس پیش بینی ها طی چهار ماه آینده اولین نمونه این نوع از قطعات ساخت داخل رونمایی خواهد شد.

همچنین ببینید

تسهیلات سرمایه‌گذاری در صنعت مس

نماینده شهرستان ورزقان در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه ذخیره و داشته‌های سرمایه معدن مس …