ورود دولت به بخش مسکن مخرب است

وزیر راه و شهرسازی ضمن انتقاد مجدد از طرح مسکن مهر گفت: دولت در شرایط فعلی ورود پادگانی به بخش مسکن نخواهد داشت.
ایرنا- عباس آخوندی در نشست چالش های بخش مسکن و راهکارهای آن، ورود دولت به بخش مسکن در شرایط فعلی را مخرب توصیف کرد و افزود: تکرار تجربه شکست خورده، مضر است.
وی بر ضرورت اجتناب از تصمیم های هیجانی در بخش مسکن در شرایط فعلی تاکید کرد.
آخوندی گفت: مداخله دولت در سال های ۸۵ و ۸۶ در بخش مسکن نه تنها کمک کننده نبود، بلکه مخرب بود و سیاست های مسکن مهر در آن دوره با شکست مواجه شد.
وی با اشاره به میانگین تورم عمومی در فاصله سال های ۸۵ تا ۹۲ که ۹/۲۱ درصد بود، خاطرنشان کرد: این در حالی است که تورم بخش مسکن، ۴/۲۷ درصد
در همین دوره بود که نشان دهنده بیشترین مداخله دولت و ناکارآمدی این مداخله بود.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در شرایط فعلی نباید به سمت پیشنهادهایی که به ظاهر جذاب و شیرین است، اما در واقعیت با شکست مواجه شده است برویم.
آخوندی اظهار داشت: باید به تجربیات گذشته نگاه کرده و از تکرار تجربیات جدید که با شکست مواجه شده است، خودداری کنیم.
وی بر ضرورت اجتناب از سیاستی که حقوق مالکیت را در این شرایط مخدوش کند، تاکید کرد و گفت: هر گونه نادیده انگاشتن حقوق مالکیت در این شرایط ، اثرات منفی در بخش های دیگر خواهد داشت.
آخوندی با بیان اینکه اکنون بخش مسکن، متکی به بخش خصوصی است گفت: اگر دولت در چنین شرایطی وارد بخش مسکن شود، این ورود به ضرر سیاست های کوتاه مدت است و اساسا این بخش را با مشکلات جدی مواجه خواهد کرد.
وی گفت: در شرایط فعلی نباید قانون زیر پا گذاشته شود، زیرا اگر قانون مورد بی مهری واقع شود، ریسک در جامعه افزایش خواهد یافت.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: باید معافیت مالیاتی حذف و به جای آن مشوق های مالیاتی، تدوین شوند تا بتوان بخش مسکن را ساماندهی کند.
وی بر ضرورت تدوین بسته های مالیاتی هم به نفع بازار اجاره و هم به نفع بازار فروش تاکید کرد.
آخوندی خواستار توجه به بازارگاه های اینترنتی برای سامان دادن به التهابات مسکن شد و گفت: سیاستی اتخاذ شود تا به جای اخذ مالیات از خانه های خالی، مالیات از سوداگری زمین، جایگزین آن شود.

همچنین ببینید

نمایشگاه مطبوعات آذربایجان‌شرقی فرصتی برای تعامل مردم و رسانه ها

مدیرکل ‌فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌آذربایجان‌شرقی در جلسه هم‌اندیشی اصحاب رسانه و مسئولین ذیربط در …