پرداخت وام بلاعوض مسکن به همه زلزله‌زدگان

استاندار آذربایجان‎ شرقی گفت: با همدلی و همکاری همه دستگاه‌های مسئول، مدیریت زلزله ۱۷ آبان ماه به خوبی انجام شده است؛ اما کار اصلی که همان اسکان دائم زلزله‌زدگان و بازسازی روستاها است باید با جدیت و سرعت بیشتر ادامه یابد.

ایرنا- محمدرضا پورمحمدی در نشست بررسی وضعیت بازسازی مناطق زلزله‌زده گفت: مدیریت حادثه‌ای با این وسعت در مدت یک ماه گذشته، باید به عنوان یک الگو و دستورالعمل در حوادث احتمالی مشابه مورد استفاده قرار گیرد.

پورمحمدی با اشاره به اقدامات انجام شده برای اسکان موقت و دائم زلزله‌زدگان، گفت: با توجه به تبعات و هزینه‌های اسکان موقت زلزله‌زدگان در کانکس، در این حادثه تصمیم گرفته شد که اسکان موقت از طریق ساخت اتاقک یا پرداخت وام بلاعوض برای اجاره واحد مسکونی انجام شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی در ادامه بر تکمیل گزارش‌های ارزیابی از میزان خسارت‌های وارد شده به واحدهای مسکن روستایی و شهری در مناطق زلزله‌زده تأکید کرد و گفت: تسهیلات بلاعوض به تمام متقاضیان نیز به سرعت پرداخت شود.

پورمحمدی همچنین از اختصاص اتاقک اسکان موقت و تسهیلات مسکن روستایی به خانوارهای فرعی و اعطای تسهیلات مسکن روستایی به خانوارهای فصلی در مناطق زلزله‌زده خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: منظور از خانوارهای فرعی، افرادی هستند که پیش از زلزله، واحد مسکونی مستقل نداشته‌اند، اما اکنون نیاز به مسکن دارند و خانوارهای فصلی نیز کسانی هستند که صاحب مسکن روستایی بوده‌اند اما در آن سکونت نداشته‌اند.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین بر اتمام آواربرداری، تسریع در بازسازی محل‌های نگهداری احشام، پیگیری پرداخت خسارت برای واحدهای تحت پوشش بیمه و فعال کردن همه پیمانکاران بنیاد مسکن برای سرعت بخشیدن به امر بازسازی مناطق زلزله‌زده تأکید کرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌شرقی با تأکید بر اینکه فرمانداران، مدیران بحران شهرستان‌ها هستند، گفت: توزیع کمک‌های مردمی و سازمان‌ها و نهادها باید با مدیریت و تحت نظارت فرمانداران انجام شود.

جواد رحمتی افزود: برخی اقدامات احساسی ممکن است در آینده مشکل‌ساز شود و بر این اساس لازم است روند بازسازی و کمک‌رسانی به مردم در این مناطق تحت مدیریت واحد صورت گیرد.

همچنین ببینید

بازخوانی دفاع مقدس چراغ راه آیندگان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس، این دوران …