پرونده من اشکالات زیادی دارد!

بوروکراسی اداری با وجود محاسن بسیار زیادی که دارد، یکی از مشکلات عمده دو قرن اخیر به حساب می‌آید.
در طول تاریخ، هرگاه انسان با نیازی مواجه شده، در جهت رفع آن دست به اقداماتی زده است. اداره قانونی و رسمی امور مملکت یا همان بوروکراسی یکی از الزامات جوامع رو به پیشرفت بشری بوده و می‌باشد.
وقتی صحبت از کار اداری می‌شود لاجرم، اصطلاحات کفش آهنین، امروز برو فردا بیا، داشتن هوای کارمندان جزء و کل! که عامه مردم اینها را نتیجه بوروکراسی در کشور می‌دانند، بسیار شنیده می‌شود.
البته بررسی صحیح وضعیت بوروکراسی در ادارات به زمان و حوصله و مهمتر از همه انصاف، نیاز دارد زیرا افراد زیادی در ایجاد و حل این همه مشکلات دخیل هستند مانند ارباب رجوع، کارمندان، قانونگذاران و با توجه به تنوع سلیقه‌ها در اجرای امور با مسایل رنگارنگ و متفاوتی روبه‌رو می‌شویم.
بنظر می‌رسد راه حل فوری و اورژانسی این مهم، آموزش‌های ضمن خدمت برای نحوه صحیح پاسخگویی به مراجعین در چارچوب قانون و ایجاد وحدت رویه در اجرای امور می‌باشد. مطمئناً برخوردهای یکسان و به دور از تبعیض، بسیاری از سردرگمی‌های ارباب رجوع را رفع می‌کند.
شاید خاطره کوتاهی که برایتان تعریف می‌کنم به اندازه گذراندن چندین واحد درسی در دانشگاه در زمینه نحوه مراجعه به ادارات ارزش داشته باشد!
برای انجام کاری به یکی از ادارات پرمشتری در شهر تبریز
مراجعه کردم! کارمند مربوطه با لحن طنزآلودی پرسید: چرا کار شما تمام نمی‌شود؟! من که خود را ملزم به پاسخگویی می‌دانستم! گفتم: چون به توصیه‌های دلسوزانه همکاران شما در سال‌های قبل بی‌توجهی کردم و بسیار از این امر نادم و پشیمان می‌باشم!
کارمند محترم برای راهنمایی بنده اظهار داشت: همیشه کسانی که مطمئن هستند مدارکشان تکمیل است و خلافی را مرتکب نشده‌اند و همه کارها را به درستی انجام داده‌ و پرونده‌شان بدون نقص است در ادارات دچار مشکل می‌شوند! وی در ادامه گفت: زیرا در شرایطی که شما پرونده خود را بی‌عیب می‌پندارید، مسئول مربوطه از هیچ تلاشی برای یافتن و یا تراشیدن ایراد در کار دریغ نمی‌کند! و با ارجاع پرونده به کمیته‌ها، کمیسیون‌ها‌ و کارشناسان متعدد ثابت می‌کند که اگر راه آخر را اول رفته بودی، ضمن صرفه‌جویی در وقت، همگی راضی و خرسند می‌شدیم!
از آن تاریخ به بعد وقتی به اداره‌ای مراجعه می‌کنم قبل از ورود چندین بار این جمله را تکرار می‌کنم:
«پرونده من اشکالات زیادی دارد!»

همچنین ببینید

زمانه بی‌تو یتیم شد!

سفر به خیر، می‌روی با باد ز دیده، اما نمی‌روی از یاد. عجیب نیست، اگر …