پیروزی محور مقاومت و ضد آمریکایی در انتخابات عراق

براساس نتایج شمارش آراء در عراق، ائتلاف مقتدی صدر با ۵۴ کرسی جایگاه نخست و فتح با کسب ۴۷ کرسی و العبادی ۴۲ کرسی به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار گرفتند.
صداوسیما- کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد براساس جدیدترین نتایج شمارش آراء، ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی این کشور پیروز شده است. بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات عراق، ائتلاف صدر توانست ۵۴ کرسی پارلمانی را از آن خود کند. ائتلاف فتح که نقشی اساسی در شکست گروه تروریستی داعش ایفا کرد، در این انتخابات با کسب ۴۷ کرسی دومین جایگاه را به خود اختصاص داد. ائتلاف حیدر العبادی نخست وزیر کنونی عراق نیز در این انتخابات ۴۲ کرسی را از آن خود کرد و سوم شد. ریاض البدرن، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات عراق،
در یک کنفرانس خبری در مورد نتایج نهایی انتخابات در بغداد عراق سخن گفت.
شبکه العراقیه نیز اعلام کرد بر اساس اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق، ائتلاف صدر بیشترین کرسی را به خود اختصاص داد. کمیسیون عالی انتخابات عراق، نتایج نهایی انتخابات قانونی ۲۰۱۸ را اعلام کرد.
ائتلاف «سائرون» در لیست فراکسیون های سیاسی صدر نشین شد. پس از آن ائتلاف «الفتح» و «النصر» به ترتیب بیشترین کرسی های پارلمان را به خود اختصاص دادند. ائتلاف «دولت قانون» و جریان «الحکمه» هم به ترتیب در مرتبه چهارم و پنجم قرار گرفتند.
مسئولان کمیساریای انتخابات میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی اخیر را، ۵۲/۴۴ درصد اعلام کرده بودند. بر اساس این گزارش، در انتخابات اخیر ۱۰ میلیون و ۸۴۸ هزار نفر مشارکت کردند، این در حالی است که واجدان شرایط رأی‌دادن در عراق، ۲۴ میلیون نفر اعلام شده بود.
اسامی نفراتی که از ائتلاف الفتح از بغداد به پارلمان راه یافته اند به این شرح است: هادی العامری، وجیه عباس حسن سالم، نعیم عبد ا…، احمد جاسم صابر، احمد علی حسین، محمد سالم عبد الحسین، اکتفاء علی کسار، ایمان رشید حمید.
اسامی نفراتی که از ائتلاف دوله القانون از بغداد به پارلمان راه یافته اند به این شرح است: نوری کامل المالکی و محمد شیاع السودانی و احمد سلیم و هشام السهیل،عطوان العطوانی وعلی جبار وعالیه نصیف وعمار کاظم عبید ولیلى مهدی.
اسامی نفراتی که از ائتلاف النصر از بغداد به پارلمان راه یافته اند به این شرح است: حیدر العبادی، علاء سکر، حسین کریم فنجان، طه هاتف محیی، حیدر عبد الکاظم، اراس حبیب محمد، هناء ترکی، ندى شاکر جودت.
اسامی نفراتی که از ائتلاف الحکمه از بغداد به پارلمان راه یافته اند به شرح زیر است: عبد الحسین عبطان، جاسم البخاتی، علی جبیر لازم، انسجام عبد الزهره.
اسامی نفراتی که از ائتلاف الوطنیه از بغداد به پارلمان راه یافته اند به این شرح است: ایاد علاوی وزیاد طارق وکاظم کعید وغاندی محمد وکریم یوسف وحسن خضیر الشویرد وعائشه غزال و زیتون حسین الدلیمی.
در مجموع یک میلیون و ۹۹۷ هزار و ۹۱۵ رای در بغداد شمارش شده است. تعداد کرسی های بغداد در پارلمان عراق ۷۱ کرسی بوده که ۵۲ کرسی را مردان بدست آورده اند.
براساس اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق: ائتلاف «سائرون» به رهبری «مقتدی صدر»: ۵۴ کرسی، ائتلاف «الفتح» به رهبری «هادی العامری»: ۴۷ کرسی، ائتلاف «النصر» به رهبری «حیدر العبادی»: ۴۲ کرسی، ائتلاف «دولت قانون» به رهبری «نوری المالکی»: ۲۵ کرسی، حزب «دموکرات کردستان» به رهبری «مسعود بارزانی»: ۲۵ کرسی، ائتلاف «الوطنیه» به رهبری «ایاد علاوی»: ۲۱ کرسی، «تیار الحکمه» به رهبری «سید عمار حکیم»: ۲۰کرسی، حزب «اتحادیه میهنی کردستان» به رهبری «کوسرت رسول»: ۱۸ کرسی، «الاراده» به رهبری «حنان فتلاوی»: ۳ کرسی
کمیسیون عالی انتخابات از فراکسیون های سیاسی معترض به نتایج انتخابات خواست، برای ارائه اعتراضات خود، در زمان تعیین شده از سوی کمیساریای عالی انتخابات، به شیوه های قانونی متوسل شوند.

همچنین ببینید

شرایط فعلی بازار نیاز به نظارت جدی دارد

رئیس قوه قضائیه به رئیس سازمان بازرسی کل کشور دستور داد گزارش بررسی‌های خود در …