کارگروه ویژه ساماندهی بازار تبریز تشکیل شد

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به این که اگر ساز و کار مناسبی برای محافظت از بازار تبریز فراهم نکنیم در آینده باز هم شاهد حوادث تاسف بار خواهیم بود، افزود: کارگروه ویژه برای ساماندهی مسائل به صورت ریشه‏ای در بازار تبریز تشکیل شده است.
تبریز – خبرنگار مهدآزادی- محمدرضا پورمحمدی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به این که آذربایجان شرقی یکی از مهاجرفرست‏ترین استان‏های کشور است، افزود: تداوم این روند منجر به ایجاد مناطق حاشیه‏نشین در شهر و کاهش سهم جمعیتی از ۶ درصد به ۵ درصد شده و با توجه به این که مهاجرت مردگزین و جوان‏گزین است نیروی کار استان کاهش یافته و سهم اقتصادی استان به چهار درصد رسیده است.
وی دلیل پایین بودن نرخ بیکاری در این استان نسبت به میانگین کشوری را فعال بودن و غیرتی بودن مردمانش و اشتیاق آنان به مهاجرت برای کار عنوان کرد و افزود: جمعیت فعال استان از نظر اقتصادی از سال ۷۵ تاکنون از ۲۱ درصد به ۳۸ درصد افزایش یافته ولی نرخ بیکاری در همین بازه زمانی از ۲۱/۶ به ۷/۱۰ درصد افزایش یافته است.
استاندار آذربایجان شرقی نرخ بیکاری بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال در استان را نزدیک به ۲۵ درصد دانست و اظهار کرد: نرخ بیکاری در بین فارغ التحصیلان دانشگاهی در استان ۲۶ درصد و بالاتر از میانگین کشوری که ۱۹ درصد می باشد است.
پورمحمدی با اشاره به پروژه راه اندازی قطب سوم خودروسازی کشور در استان، گفت: بستر لازم برای این امر فراهم است و با بروزرسانی و توسعه کارخانجات موجود در دو سه سال آینده شاهد تحقق این پروژه خواهیم بود.
وی درخصوص سانحه تاسف بار آتش سوزی در بازار تبریز، گفت: در سال ۸۸ نیز همین قسمت از بازار دچار آتش سوزی شده بود که مهار کردن آن ۴۸ ساعت به طول انجامید و پس از آن تدابیری برای جلوگیری از چنین حوادثی در بازار به کار گرفته شد و امسال این آتش سوزی در کمتر از پنج ساعت مهار شد.
استاندار آذربایجان شرقی ضمن تشکر از حضور همه دستگاه‏ها خصوصا آتش‏نشانان برای کنترل این آتش‏سوزی، افزود: اقدامات بازدارنده مناسبی در سال‌های اخیر انجام گرفته به طوری که شیرهای هیدراته که در بازار نصب شده خیلی زیاد شده؛ در هر صورت سیستم‎های اطفاء حریق و هشداردهنده باید به‌روزتر می‌بود.
پورمحمدی با اشاره به تخریب ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی ۱۲۵ مغازه در این حادثه، گفت: حدود ۸۰ تا ۹۰ مغازه بیمه داشتند که بیمه خسارت‎ها را پرداخت خواهد کرد و مابقی که پوشش بیمه نداشتند از حمایت‌هایی مثل استمهال چک برگشتی و بیمه‎های پوششی مثل بیمه شرکت برق و بانک‌ها برخوردار خواهند شد.
وی همچنین در مورد تنظیم بازار و نظارت بر قیمت‏ها، گفت: افزایش قیمت ها دو جنبه دارد گرانی و گرانفروشی؛ گرانی اجتناب ناپذیر است اما گرانفروشی و اختلاف قیمت اجناس نیاز به نظارت بیشتر و جدی‏تری دارد.
استاندار آذربایجان شرقی، تصریح کرد: برخی از مشکلات مثل تامین مواد اولیه و نقدینگی ناشی از تحریم‏هاست ولی یک سری از عوامل درونی مثل قاچاق کالا و ارز نیز بر این مسائل دامن می‏زنند.
پور محمدی با بیان این که تناسب خوبی بین جرایم و میزان جرم‏های اقتصادی وجود ندارد، از مردم خواست تا به عنوان وجدان بیدار جامعه، نماینده سازمان تعزیرات شده و هرگونه احتکار و گران فروشی را گزارش دهند.

همچنین ببینید

 فردا، مردم ایران افتخارآفرین می‌شوند

رئیس‌جمهور گفت: مجلس برای ما و سرنوشت ما مهم است، نگویند که چون دوست و …